Przasnysz. Żołnierze Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyli przysięgę

1 czerwca na placu apelowym 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu odbyła się uroczysta Przysięga Wojskowa żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej połączona ze ślubowaniem kadetów klas mundurowych Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu.

 

Zwracając się do żołnierzy i uczniów Dowódca Ośrodka – płk Bogusław Postek przypomniał, że: „(…) każdy z żołnierzy Wojska Polskiego składając przysięgę wojskową zobowiązuje się do służenia narodowi, obrony Ojczyzny i stania na straży suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej. Dla nas Polaków przysięga wojskowa to ważna część narodowej tradycji. Jest również nieodłącznym elementem wpisanym w historię oręża polskiego. I tak przysięga jak i ślubowanie kadetów na sztandar szkoły jest ugruntowaniem świadomej decyzji tych młodych ludzi, że chcą związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Pamiętajcie jednak, że podjęcie tego wyzwania wiąże się nie tylko z pewnymi przywilejami, jak noszenie umundurowania z biało-czerwoną flagą na ramieniu, ale przede wszystkim powinno Wam się kojarzyć z obowiązkami. Żyjemy w czasach, które wymagają od nas odwagi, przygotowania i odpowiedzialności, obowiązku obrony niepodległości i granic, ale także wierności wobec Rzeczypospolitej Polskiej.”

Podsumowując dodał, że przysięga wieńczy kilkutygodniowe szkolenie podstawowe, podczas którego żołnierze poznali własne możliwości, zapoznali się z obowiązkami i wojskową dyscypliną.

Okolicznościowego błogosławieństwa zebranym udzielił kapelan 2. Ośrodka Radioelektronicznego – ks. ppłk Tomasz Szefliński. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego na czele z dowódcą – kpt. Andrzejem Zarębą.

Sporą atrakcją okazał się pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy Ośrodka. Na koniec wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z zasadniczym sprzętem przasnyskiej jednostki wojskowej oraz spróbować żołnierskiej grochówki.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joe
Joe
17 dni temu

Już za kilka lat bardzo się przydadzą

mieszkaniec
mieszkaniec
17 dni temu
Reply to  Joe

napewno bardziej niż Ty

Krzysztof
Krzysztof
16 dni temu
Reply to  Joe

Żeby tylko nie wcześniej.