Przasnysz. Z zaparkowanego nissana zniknęły tablice rejestracyjne

Mieszkanka Przasnysza zgłosiła, że ktoś ukradł tablice rejestracyjne z jej samochodu. Policja przypomina: według nowych przepisów, takie zdarzenie nie jest już wykroczeniem, a przestępstwem.

 

7 listopada o godzinie 16.15 do Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu zgłosiła się 36 – letnia mieszkanka powiatu przasnyskiego.

– Kobieta zgłosiła, że nieznany sprawca dokonał kradzieży tablic rejestracyjnych z samochodu marki Nissan Qashqai zaparkowanego przed posesją zgłaszającej – informuje mł. asp. Ilona Cichocka, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Funkcjonariusze przypominają że od 1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która zmieniła kwalifikację prawną kradzieży tablic rejestracyjnych. „Kradzież tablic rejestracyjnych przestała być wykroczeniem, a stała się przestępstwem za które grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

„Kradzież tablicy rejestracyjnej dla właściciela stwarza duży kłopot związany nie tylko z kwestią finansową wyrobienia nowych tablic, ale głównie brakiem możliwości poruszania się pojazdem bez zamontowywanych tablic rejestracyjnych. Często zdarza się, że złodzieje wykorzystują je do dalszych kradzieży, na przykład paliwa na stacjach benzynowych. Do tej pory było to „jedynie” wykroczenie, co w żaden sposób nie odstraszało potencjalnych przestępców” – informują.

Zmieniło się to 1 października, bowiem z tą datą weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, w która wprowadza art. 306c w następującym brzmieniu:

§1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

§2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lukki
Lukki
27 dni temu

Dobrze zrobili jeżeli są tablice skradzione to odrazu powinni to wiedzieć w wydziale nawet jak podjedzie obcym autem i założy te blachy, na każdej stacji powinni zindetyfikowac każdy pojazd czy to faktycznie ten w Cepik nie ma możliwości podrobienia danych, także przepisy i kary sa za slabe jak na ten moment