Przasnysz. Z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu ostatnich 12 miesięcy urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. Trend zauważalny jest także w Przasnyszu.

 

Od wielu lat w całym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego maleje również liczba urodzeń w Przasnyszu.

Statystyki dla naszego miasta wyglądają następująco:

  • 2017 r. – 197
  • 2018 r. – 171
  • 2019 r. – 162
  • 2020 r. – 160
  • 2021 r. – 114 urodzeń według stanu na dzień 22 listopada

 

 – Wśród wielu przyczyn, które wpływają na zmniejszenie liczby urodzeń w Polsce, można wymienić kilka tych najistotniejszych, tj.: niemożność zajścia w ciążę, ryzyko chorób genetycznych, brak odpowiedniego partnera, niepewność przyszłości, trudności godzenia pracy i rodzicielstwa, trudne warunki materialne, mieszkaniowe, wysokie koszty wychowania dziecka, brak miejsc lub zbyt wysokie opłaty w przedszkolach, żłobkach. Wiele z tych czynników można również przenieść na naszą lokalną społeczność – komentuje niekorzystny trend Hanna Walędziak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Przasnyszu.

Dodaje także, że winą za całą sytuację nie można obarczać tylko niżu demograficznego z lat 80.

– Co prawda niż demograficzny w Polsce rozpoczął się w końcu lat 80-tych, a według naszych spostrzeżeń obecnie najczęściej rodzą kobiety urodzone w latach 1987-1998, ale jak pokazują liczby, spadek urodzeń rozpoczął się już w roku 2017. Być może w przypadku naszego miasta należałoby wziąć pod uwagę dodatkowo inne czynniki takie, jak dość wysoki w ostatnich latach stopień migracji z naszego miasta ludzi młodych – stwierdza.

Z danych dotyczących całego kraju wynika, że dziś statystyczna Polka rodzi średnio 1,42 dziecka. By jednak można było zachować prostą zastępowalność pokoleń „powinna”: 2,1.

 

ren

Sprawdź również
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maxx
maxx
1 rok temu

Co się dziwić kiedy perspektywy EFS i krajobrazie? Stabilna waluta, stabilna praca za godne pieniądze, niewtrącanie się polityki do łona matki, wolne miejsca w żłobkach i będzie lepiej. No może jeszcze prawdziwy koniec socjalizmu i komunizmu.

Tobiasz
Tobiasz
1 rok temu

Natomiast umarło najwięcej od czasów ii wojny. Czy to celowe?

Kefas
Kefas
1 rok temu

https:// www. worldometers. info/pl/

Spójrzcie na te liczniki. Polska to chyba wyjątek

Adam
Adam
1 rok temu

To efekt zycia konsumpcyjnego, karierowiczostwa i nowych idei rodem z zachodu a praca czy sytuacja gospodarczą to w dużo mniejszym stopniu

Natasza
Natasza
1 rok temu
Reply to  Adam

pudlo To efekt braku Bronislawy zapisanej w Konstytucji do obrony. I tak sobie z wojny na wojne milionami giniemy, oddajemy majatek, ziemie, kase i zloto z bankow, reparacji zero a dojenie za prl przez Wowe masowo. A nowe pokolenie zaczyna od nowa i od zera lub na dlugach. Pozniej jeszcze przed opuszczeniem ostatniego wyzwoliciela w 1993 roku oprozniono nam kase -afera FOZZ i pokrewna Art B i mata wolnosc biedne parobki. Nawet za prl gdzie ilosc mieszkancow stala w miejscu okolo 15 tysiecy pobudowano jakies bloki , w ktorych ludzie zamieszkali a teraz? wez kredyt bez pracy w frankach? Polacy… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 rok temu
Reply to  Natasza

Ja uważam jednak ze nie ekonomia jest tu najważniejsza. Proszę sobie wyobrazić jak przeciętna Julka widzi siebie w roli matki. Po pierwsze ma być to tylko jedno dziecko bo: dwoje to już „patologia” według wytycznych nowo cywilizacyjnych, brak czasu na kosmetyczki, fryzjerki, paznokcie a o koleżankach nie wspomnę. Do tego dochodzi zwykle obowiązki codzienne które itak przerastają ta Julkę ale zeby zaspokoiła sobie macierzyństwo decyduje się na jedno dziecko, drugie to już dramat i pioruny

Natasza
Natasza
1 rok temu
Reply to  Adam

„Tryumf prawdy na podsłuchu ! To ,że Polska przepadała już dawno każdy o tym wie ! To że Tusk jest patałachem i zdrajcą , nawet 17 letnia dziewczyna wykrzyczała mu w twarz – każdy słyszał ! Dziś Polska żyje taśmami z podsłuchu kolejnego patałacha Ministra MSW , jednego z kluczowych ministrów w kraju , dał się podejść jak dziecko , skoro pierwszy lepszy dziennikarz może podsłuchowywać ministrów , to co mówić o wywiadach państw obcych ??? Kompletny rozkład kraju , ale dla nas emigratntów z tych taśm jest co innego ważnego , wmawiano nam przy pomocy PO lonijnych gazetek ,… Czytaj więcej »

Natasza
Natasza
1 rok temu
Reply to  Adam

kobieta mowi o ponad 11 milionach imigrantow z Ukrainy
youtube.com/watch?v=IDGIW34gTzk
„Ukraińcy twierdzą, że już jest ich w Polsce ponad 10 mln” – Wywiad z Panią Lucyną

Natasza
Natasza
1 rok temu
Reply to  Adam

ww.youtube.com/watch?v=0cZ9mU96b7s
TOP 10 Reen Shooter Danyela D’Angelo moments

Ta dziewczynka raczej obroni rodzicow, kraj, majatek
i nie bedzie wynajmowala zulusow najemnikow do obrony
nie steka, nie narzeka i nie buduje pomnikow cierpietnictwa , martylorogii nieudolnych przodkow
Ona cwiczy bo w ten sposob jest bezpieczna
lubi sie z Bronislawa i Bronislawem

p-sz
p-sz
1 rok temu

Czy są jakieś działania miasta w stronę poprawy perspektyw?

maxx
maxx
1 rok temu
Reply to  p-sz

Wycinanie drzew :).

Gienek
Gienek
1 rok temu
Reply to  p-sz

Wykonane: poprawiony rynek , fontanna na rynku, umozliwienie-zalegalizowanie zachodnich zlomow ktore z zewnatrz po lakierze prezentuja sie cacy, zatwierdzenie budowy kilku pieknych osiedli na ktore nigdy nie bedzie was stac ale macie szanse na kredyt ktorego nigdy nie splacicie a mieszkanie wam w przyszlosci zabiora ale takze w planach : -mamienie basenem , mamienie prawdiwa koleja do samiutkiego Zegrza (dalej to juz z buta przez most i opalacie sie nad polskim Balatonem)-wasze prawnuki doczekaja na bank!! Dworce, mosty do kolei sie wybuduje w przyszlym stuleciu. -zarybianie zbiornika w karwaczu i na Lojach i wyciecie sitowia -planowanie prelekcje o occie na… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
1 rok temu

No jak ma się rodzić więcej jak czasy robią się coraz cięższe? Gdyby etatów odpowiednio płatnych do wykonywanej pracy było więcej, stać nas by było na utrzymanie większej rodziny. Gdyby praca na miejscu była stabilna, nie balibyśmy się o przyszłość tylko spokojnie żyli nie bojąc się o jutro. Nie trzeba wtedy zaciągać ogromnych kredytów żeby mieć kawałek własnego dachu nad głową, nie myśleć nad tym czy jak kupię sobie kurtkę i buty na zimę to będę musiał odmówić sobie innych rzeczy, albo nie zjem tego na co mam akurat ochotę. Nie sztuką jest mieć dzieci, ale sztuką jest je godnie… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 rok temu
Reply to  Marcin

Marcinie! wiez mi ekonomia i pieniądz nie jest najważniejszy, zobacz kraje zachodnie jaki tam jest mały odsetek urodzeń to nowe trendy i styl wygodnego zycia jest decydujący a my mamy być tacy sami wg. Tych nowoczesnych wyznawców zachodu jak pani Spurek np