Przasnysz. Uroczystości 156. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Po raz ósmy z rzędu za sprawą Grupy Rekonstrukcyjnej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich i TPZP odbyły się w Przasnyszu uroczystości ku czci powstańców styczniowych w rocznicę wybuchu insurekcji.

Począwszy od 2016 r. uroczystości przebiegają według ustalonego schematu. O godzinie 18.00 msza św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, potem przemarsz pod pomnik Stefana Cieleckiego „Orlika”, następnie na cmentarz parafialny. W tym roku wyjątkowo msza św. w intencji powstańców odbyła się również o godz. 7:00. Mszę św. wieczorną odprawił ks. prał. Franciszek Różański. Po mszy rekonstrukcyjna „partia Kolbego” i inni członkowie TPZP przeszli pod pomnik „Orlika”, gdzie zapalono znicze i oddano salwę honorową.

Na cmentarzu parafialnym Przyjaciele Ziemi Przasnyskiej odwiedzili pomnik-mauzoleum powstańców i żołnierzy z 1920 r., grób ks. Fortunata Jajko oraz groby Mariusza Łyszkowskiego i Mariusza Bondarczuka. Pierwszego prezesa Strzelców wspominał Mariusz Maciaszczyk, Mariusza Bondarczuka – Piotr Kaszubowski, który zapowiedział też powstanie strony internetowej, dokumentującej wysiłek zbrojny mieszkańców powiatu przasnyskiego w powstaniu styczniowym.

 

Źródło TPZP
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments