Przasnysz. Uroczysta zbiórka z okazji 100-lecia istnienia służby cywilnej

– 100 lat temu, 17 lutego 1922 roku w niespełna trzy lata od odzyskania przez Polskę niepodległość, Sejm uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej. Służba cywilna stanowiła istotny element odradzającej się państwowości i bez wątpienia usprawniała proces odbudowy instytucji państwa polskiego, a fundament tej działalności stanowili urzędnicy służby cywilnej – tymi słowami Komendant Powiatowy Policji w Przasnyszu insp. Tomasz Łysiak, rozpoczął uroczystą zbiórkę z okazji setnej rocznicy uchwalenia ustawy o Państwowej Służbie Cywilnej.

 

23 listopada 2022 roku o godzinie 14.30 w Komendzie Powiatowej Policji w Przasnyszu, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Służby Cywilnej.

Komendant Tomasz Łysiak w swoim wystąpieniu podkreślił, że odbudowa niepodległego państwa polskiego byłaby niemożliwa bez prężnie funkcjonującej służby cywilnej.

– Ustawa o służbie państwowej weszła w życie 17 lutego 1922 roku  i obowiązywała aż do roku 1974, kiedy to została zniesiona przez znowelizowany kodeks pracy.  Po przełomie w roku 1989, zaczęły powstawać różne koncepcje nowoczesnej służby cywilnej. W lipcu 1996 roku przyjęto nową ustawę, którą w ostateczności zmienioną w 2009 roku. W roku 2000, dzień 11 listopada został uznany jako Dzień Służby Cywilnej.  Data ta przypada na święto odzyskania niepodległości w 1918 roku – mówił.

 

Podkreślił, że gotowość polskiej policji  do zapewnienia bezpieczeństwa naszego kraju oraz do stawiania czoła nowym wyzwaniom w tamtym okresie oraz dzisiaj jest uzależnione od wiedzy, umiejętności oraz odpowiedzialnego podejścia do wykonywanych zadań na wysokim poziomie.

Na koniec uroczystości nie zabrakło życzeń. Do tych złożonych przez Komendanta Powiatowego Policji w Przasnyszu insp. Tomasza Łysiaka, przyłączył się starosta Powiatu Przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski, burmistrz miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski oraz kapelan przasnyskich policjantów ks. Michał Gaszczyński.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments