Przasnysz uczci 595. rocznicę nadania praw miejskich. Będzie Festiwal Chleba, Miodu i Piwa

Wielkie świętowanie wstępnie zaplanowane zostało na 9 lipca, ale jego szczegóły owiane są tajemnicą. O planowanej imprezie dowiedzieliśmy się przypadkiem, podczas lektury projektów uchwał przygotowanych na najbliższą sesję Rady Powiatu, która odbędzie się w piątek. Powiatowi radni mają wyrazić opinię na temat przyznania miastu wsparcia na organizację festiwalu.

 

Jak się okazuje, burmistrz Łukasz Chrostowski wysłał do powiatu prośbę o dofinansowanie wydarzenia pn. „I Festiwal Chleba, Miodu i Piwa” w wysokości 8 tys. zł oraz objęcia patronatem wspomnianego przedsięwzięcia. Wydarzenie organizowane będzie z okazji przypadającej w tym roku 595. rocznicy nadania Przasnyszowi praw miejskich. Wprowadzenie numeracji (rzymska cyfra I), może sugerować, że festiwal będzie imprezą cykliczną.

Z treści uchwały wnika, że organizatorem festiwalu i jednocześnie realizatorem zadania będzie Muzeum Historyczne w Przasnyszu. W ramach projektu zorganizowane zostaną m.in. warsztaty kuchni staropolskiej, warsztaty bartnicze i warsztaty tworzenia świec. Przewidziano także atrakcje dla najmłodszych, czyli strefę malucha oraz koncert.

 

Zapytaliśmy burmistrza o kwestię imprezowych planów i okazuje się, że trwa ustalanie organizacyjnych szczegółów, których na razie Muzeum Historyczne nie chce ujawnić. Niewykluczone, że podczas święta po raz pierwszy zostanie odegrany hejnał miasta, którym jest fragment kultowej i niezapomnianej piosenki o Przasnyszu, stworzonej wiele lat temu przez Kapelę Przasnyską. (Link do nagrania pod artykułem).

Jak czytamy w treści uzasadnienia do uchwały: „Wsparcie finansowe przedsięwzięcia wzbogaci ofertę kulturalną oraz umożliwi skorzystanie z ciekawej formy wspólnego spędzenia czasu wolnego. Wnioskodawca zapewnia, że przyznane środki zostaną wykorzystane na opłacenie warsztatów i pokazów rzemieślniczych”.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Korsarz
Korsarz
2 dni temu

A na 600 lecie to musi coś niesamowitego być

Amator
Amator
2 dni temu
Reply to  Korsarz

Koncert Krzysztofa Krawczyka byłby wystarczająco niesamowity?

Jacek
Jacek
2 dni temu

Wikipedia podaje, że miasto prawa otrzymało 10 października, to skąd pojawił się lipiec ?

Bolek
Bolek
2 dni temu

Palące problemy miasta , hejnał 😉 OT Głuptaki

Ait
Ait
2 dni temu

Igrzysk i chleba i wybory wygrane.

Pasjonat
Pasjonat
2 dni temu

Tytuł nie jest odpowiedni do wydarzenia …

Gość
Gość
2 dni temu

Pamiętam 550 rocznicę- to były huczne obchody

Gość
Gość
2 dni temu

Takie wydarzenia to się przygotowuje i PROMUJE tygodniami przed…ale nie 2 tygodniami przed

Gość
Gość
2 dni temu

To powinno być po wakacjach,w lipcu połowa ludzi wyjedzie. Będą pustki w Przasnyszu

Konowal
Konowal
2 dni temu

Ciekawe co na to komisja antyalkoholowa?

jana
jana
2 dni temu
Reply to  Konowal

Wezmą udział 🙂

Maria Weronika
Maria Weronika
2 dni temu

Obchody nadania praw miejskich przypadają 10 października. Skąd pomysł na lipiec ? To może warto wszystkie obchody zorganizować tego dnia ? Pragnę zobaczyć Boże Narodzenie w lipcu