Przasnysz. Sąsiad kopci na pół osiedla. Gdzie to zgłosić?

Choć wiosna za pasem, nadal zgłaszają się do nas czytelnicy, proszący o reakcję w sprawie spalania śmieci. Jakość powietrza w naszym mieście jest dramatyczna. Wskaźniki pomiaru smogu w Przasnyszu świecą na pomarańczowo i czerwono, a normy pyłów bywają przekraczane o kilkaset procent. Ostatnie wietrzne dni nieco zażegnały problem, co nie oznacza, że przestaliśmy oddychać trucizną.

 

Na temat smogu i zanieczyszczenia powietrza w Polsce przekaz jest jednoznaczny – powietrze, którym oddychamy jest toksyczne. Według różnych badań w naszym kraju z powodu smogu umiera od 40 do 60 tys. osób rocznie.

Dla porównania w 2020 roku z powodu lub przy udziale COVID-19 zmarło 28,5 tys. osób. Wart podkreślenia jest fakt, że z powodu zanieczyszczeń powietrza nikt dotąd gospodarki nie zamykał i nie nakazywał nam zasłaniać nosa i ust.

Na uciążliwość smogu wskazał nasz czytelnik wysyłając do naszej redakcji wiadomość:

– Bardzo proszę o nagłośnienie przypadków zanieczyszczenia powietrza z pieców tzw. śmieciuchów. Nie wiem, gdzie można to zgłaszać. Mimo zamkniętych okien, smród w mieszkaniu palonym plastikiem jest nie do wytrzymania. Mieszkam na ulicy Sportowej i naprawdę sytuacja jest bardzo ciężka. Bardzo proszę o pomoc – pisze nasz czytelnik.

Skierowaliśmy do Urzędu Miasta w Przasnyszu pytanie, co w takiej sytuacji można zrobić, gdzie zgłosić problem? Czy jeśli ktoś pali plastikiem i starymi oponami ma sens zawiadomienie policji? W bezwietrzną i wilgotną pogodę smród jest odczuwalny prawie w całym mieście, główny problem dotyczy osiedli domów jednorodzinnych m.in. okolic ul. Wojskowej, co wskazuje na to, że przyczyną jest tzw. niska emisja.

 

Za palenie śmieciami grozi kara

Udzielenie kilkuzdaniowej odpowiedzi zajęło Urzędowi Miasta ponad 3 tygodnie.

– Spalanie materiałów takich jak odpady czy opony jest niedozwolone. W związku z tym o każdym takim przypadku mieszkaniec może poinformować Urząd Miasta lub policję. Na każdy sygnał służby mają obowiązek zareagować i skontrolować. Natomiast fakt spalania odpadów przez przedsiębiorców należy zgłosić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce. W kwestii nieprzyjemnego zapachu problem niekoniecznie leży po stronie spalania odpadów, w tym odpadów z tworzyw sztucznych. Problemem jest złej jakości opał. Jednakże nadzór nad jakością paliw sprawuje nie Urząd Miasta, lecz Państwowa Inspekcja Handlowa – poinformował przasnyski magistrat.

Od siebie dodajmy, że podejrzenie spalania opadów najlepiej zgłosić do Urzędu Miasta w Przasnyszu, przy czym, aby to uczynić wcale nie trzeba mieć stuprocentowej pewności, że sąsiad faktycznie pali plastikiem, choć charakterystyczny, gryzący smród wydobywający się z komina trudno pomylić z czymkolwiek innym.

 

Do kontroli zobowiązani są urzędnicy

Miasto ma obowiązek wyznaczyć urzędników odpowiedzialnych za kontrolę domowych kotłowni, z kolei właściciel posesji ma obowiązek ich wpuścić.

Artykuł 191 ustawy o odpadach określa, że za spalanie śmieci jest wykroczeniem, za które grozi grzywna od 20 do 5000 złotych. Jeżeli ukaranie następuje w drodze postępowania mandatowego, kara może wynosić do 500 złotych. Jeśli kontrolerzy zastaną sytuację jednoznacznie wskazującą na spalanie niedozwolonych materiałów (np. kawałki opon  lub plastiku w kotle albo porąbany na opał lakierowany kredens), urzędnik może nałożyć mandat od 20 zł do 500 zł.

W przypadku recydywy lub odmowy przyjęcia mandatu sprawa może trafić do sądu, który może orzec nawet 5000 zł grzywny.

Wiele małych i średnich miast w Polsce borykających się ze spalaniem śmieci, zdecydowało się na uruchomienie specjalnego formularza umożliwiającego anonimowe zgłoszenie „kopciucha”. Wystarczy wpisać ulicę i numer zgłaszanej posesji, datę zaobserwowanej sytuacji i opis zgłaszanego zjawiska (np. czarny, kłębiący się dym; żółty, ścielący się dym; dym o gryzącym zapachu itp.), co umożliwia urzędnikom właściwą reakcję na toksyczne zjawisko.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
koral
koral
3 lat temu

przy szkole Nr 1 czujniki swieca na czarno . z Asnyka leci mnostwo trucizny

xcx
xcx
3 lat temu
Reply to  koral

Nie tylko z ul.Asnyka , ale i Żwirki i Wigury , Alei Wojska Polskiego , Różanej itd.

was85
was85
3 lat temu
Reply to  koral

Mazowiecka, Polna, Słoneczna, al. Wojska Polskiego ze Żwirki i Wigury – tragedia. Nikt mi nie powie, że biedni ludzie którzy nie mają czym albo w czym palić..

imie
imie
3 lat temu

jakiś numer do urzedu bezposredni do urzednika do ktorego mozna to zgłaszac?

Magda
Magda
3 lat temu
Reply to  imie

Google pomoże. Wybierz numer urzędu miasta, opisz krótko, w czym rzecz i zostaniesz połączony z odpowiednią osobą

xcx
xcx
3 lat temu
Reply to  imie

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska U.M tam utworzono stanowisko ds.ochrony powietrza.Co robi ten pracownik?

pop
pop
3 lat temu

A co z miejscowościami z innymi jak Przasnysz ?

Magda
Magda
3 lat temu
Reply to  pop

Właściwy urząd gminy

Kama
Kama
3 lat temu

Ja mieszkam przy ul.Sportowej i nie czuje by ktos z domów jednorodzinnych śmieci palil w piecu. Niektorzy juz w paranoje popadaja he he he he prywatne folwarki w blokach sie porobiły wszystko wszystkim przeszkadza.

Lenka
Lenka
3 lat temu
Reply to  Kama

Tak?? Nic nie czujesz?? To zapraszam teraz na spacer na ulice Świerczewo.

Konowal
Konowal
3 lat temu

Urzędnicy mieli kontrolować posiadane kotły. Czy wszędzie było osobiście? Wystarczy przejść się w sobotę albo niedzielę ulicami Przasnysza. Wtedy wszyscy śmieciami palą. Urzędnik nie przyjedzie bo ma wolne. A jak przyjdzie w tygodniu wystarczy drzwi nie otworzyć.

Kkk
Kkk
3 lat temu

Ludzie są tak głupi że masakrą można palić i oponami bo to i tak nic nie zmieni skoro historia uczy że zlodowacenia były o będę. To jaki wpływ ma to czym kto pali czy ty to spalisz w domu czy oni na śmietniku

Spostrzegawczy
Spostrzegawczy
3 lat temu

Działkowcy też teraz przyczyniają się do smogu – właśnie wypalają, chyba nie wiedzą ile to może kosztować.

Kasia
Kasia
3 lat temu
Reply to  Spostrzegawczy

I tak nikt nie zbada ,bo urząd nie interesuje się tym problemem,ale przed wyborami zaczną obiecywać że zajmą się tym

maxx
maxx
3 lat temu

Dla rozrywki ludzie tak nie palą tylko z biedy. Jak by 60% kosztów po stronie pracodawcy nie trzeba było oddawać na niewydolne państwo, to prawie każdy by wolał ekogroszek, gaz, ciepło miejskie lub pompę ciepła.

Obywatel
Obywatel
3 lat temu

Do kopcących kominów warto też dodać ogromną ilość śmieci leżąca przy chodnikach. Bardzo serdecznie zapraszam rządzących miastem do spaceru ul. Tęczową chodnikiem po stronie gdzie powstał Dino i Aleja Jana Pawła. Warto też zwrócić uwagę na ilość koszy na tych ulicach. Na Al. Jana Pawła powstały świetne ławki przy ulicy ale ktoś zapomniał o koszach na śmieci. Pewnie gdyby były kosze to co najmniej połowa tych śmieci trafiła by do kosza, ale skoro ich nie ma to lądują na ziemi. Pozdrowienia dla Radnych i Burmistrza. Ps. Jeden z radnych chyba mieszka na ul. Tęczowej, ale pewnie śmieci leżące przy ulicy… Czytaj więcej »

Radosław
Radosław
3 lat temu

Na osiedlu wschód nie można wyjść na plac zabaw przy Tuwima bo producent wieńców chyba pali nimi niezależnie od pory roku.

Przasnyszanin
Przasnyszanin
3 lat temu

Znajomy zgłaszał na Policję przyjechali postali przed furtką pojechali. Koniec sprawy. Sąsiad nie otworzył bo i miał do tego prawo.

Co do tych liczb osób zmarłych z powodu zanieczyszczonego powietrza to poproszę o metodologię bo każdy tylko pieprzy media trąbią. To powiedzcie w końcu kto to zmierzył i jak.

was85
was85
3 lat temu

„Problemem jest złej jakości opał” – bzdury Szanowny Magistracie. To śmierdzące co się ulatnia z komina do atmosfery to niedopalone gazy. Nawet kiepski węgiel można spalić tak, żeby nie kopciło. Sposobem jest metoda palenia od góry, tak by wszystko przechodziło przez żar. Najlepszym węglem też można napalić tak, żeby zasmrodzić całe osiedle.