Przasnysz. Są pieniądze na skatepark, remont kładek i deptak przy cmentarzu parafialnym.

26 maja 2020 r. podczas sesji Rady Miejskiej w Przasnyszu, która odbyła się w sposób tradycyjny, ale poza budynkiem urzędu miasta, radni wprowadzili do tegorocznego budżetu środki na kilka nowych zadań. Największą kwotę pochłonie dotacja celowa dla powiatu na przebudowę chodnika przy ul. Baranowskiej, w sąsiedztwie cmentarza. Zapisano także pieniądze na odnowienie skateparku na Orlika oraz wprowadzono nowe przedsięwzięcie, polegające na budowie parkingu przy ul. Broniewskiego. Wypięknieją również piesze kładki.

 

Nowe wydatki inwestycyjne, które pojawiły się w budżecie na 2020 r. to:

– Dotacja celowa dla powiatu przasnyskiego w wysokości 100 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie przebudowy chodnika w ciągu drogi powiatowej Przasnysz-Baranowo, a więc przy cmentarzu parafialnym. Początkowo dotacja na ten cel wynosiła 50 tys. zł, ale powiat zaplanował budowę deptaku w szerszym zakresie i domagał się zwiększenia dotacji, co właśnie stało się faktem. Dodajmy, że burmistrz Łukasz Chrostowski, złamał przedwyborczą obietnicę, daną mieszkańcom i wydał zgodę na wycinkę rosnącego w tym miejscu szpaleru starych drzew. Jednego z ostatnich w Przasnyszu.

– Zwiększono plan wydatków bieżących o kwotę 80 tys. zł z przeznaczeniem na wykonanie remontu kładek przy ul. Przechodniej i Joselewicza.

– Przybędzie miejsc parkingowych na osiedlu Witosa. 60 tys. zł przeznaczono na realizację zadania inwestycyjnego, polegającego na budowie zatoki postojowej przy ul. Broniewskiego, nieopodal skrzyżowania z ul. Starzyńskiego. Mają powstać dwie zatoki po obu stronach ulicy.

– Zwiększono także wydatki o kwotę 50 tys. na rozbudowę oświetlenia ulicznego, z przeznaczeniem na budowę lamp w ul. Wiejskiej i Ruda.

– Wprowadzono również 60 tys. zł na odnowę nawierzchni i doposażenie skateparku przy ul. Orlika. To odpowiedź na petycję młodzieży z prośbą o szybki remont tego miejsca, które – ze względu na swój koszmarny stan – dawno przestało im służyć.

 

Uchwała budżetowa zapadła 11 głosami poparcia, przy dwóch wstrzymujących (Małgorzata Żbikowska i Jan Ćwiek). W ostatniej chwili przeciwnym uchwale stał się Arkadiusz Chmielik, który negatywnie ocenił zmniejszenie o 75 tys. zł wydatków na wynagrodzenia i szkolenia pracowników Urzędu Miasta oraz na wynagrodzenie inkasenta opłaty targowej.

Przypomnijmy, że Arkadiusz Chmielik był orędownikiem cięcia wydatków stałych w miejskich jednostkach podległych, aby zyskać więcej środków na inwestycje. Działo się to w styczniu 2020 r. podczas zaciekłych bojów o pierwsze uchwalenie tegorocznego budżetu.

Wtorkową decyzję radny Chmielik uzasadnił tym, że ograniczanie wydatków na wynagrodzenia w obliczu obchodzonego 27 czerwca dnia samorządowca nie powinno mieć miejsca. Tym samym radny pośrednio sprzeciwił się nowym wydatkom inwestycyjnym zaplanowanym w maju 2020 r.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
3 lat temu

Po co ruszać drzewa stare?!

Będzie betonowe miasteczko, jeszcze gorsze niż jest teraz…

Erqe
Erqe
3 lat temu
Reply to  Tomek

Spokojnie, wycięli, ale zasadzą nowe 😉 Nie wierzę, że Pan Łukasz dopuści o kolejną patelnię skoro bardzo dobrze zna temat braku zieleni w mieście i jest świadomy tego, że trzeba sadzić jak sam mówił niż wycinać. Patrząc na te drzewa mogły przeszkadzać w inwestycji budowy nowego deptaku. Po drugie jako mieszkaniec sam bym je wyciął bo były już schorowane, tylko pnie grube, korona biedna, a w zamian ich posadził 2x tyle młodych drzew 😉 Pozdrawiam