Przasnysz. Rozpoczęła się budowa Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego

Centrum powstaje na działce przy ul. Magnolii (tuż obok Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu). Miasto na budowę i wyposażenie centrum otrzymało datację z rządowego Funduszu Solidarnościowego w wysokości 3 mln 236 zł oraz 4 mln zł od województwa mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

 

Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne ma być miejscem, w którym w komfortowych warunkach będą mogły przebywać osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym, bądź znacznym. Wiek nie jest określony. Przasnyskie centrum ma z założenia dysponować 9 miejscami całodobowego pobytu (pokoje jednoosobowe z łazienkami) i 11 miejscami na pobyt dzienny.

Co warto zaznaczyć, w Centrum Opiekuńczym nie będzie można przebywać na stałe „dożywotnio”. Inwestycja została pomyślana na zasadach opieki wytchnieniowej.

– Fakt, że ten dom pomieści 20 osób, a nie więcej, to odpowiedź na wdrażaną obecnie decentralizację usług społecznych. Dziś odchodzi się od dużych placówek opiekuńczych, dużych domów pomocy społecznej, podobnie jak ma to miejsce w przypadku opieki nad dziećmi. Duże domy dziecka są zastępowane rodzinnymi i instytucją rodzin zastępczych – mówi nam dyrektor MOPS, Joanna Cieślik.

 

Budowa centrum ma zakończyć się do połowy 2025 roku.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
miki
miki
1 miesiąc temu

a dla domów rodzinnych pieniędzy nie ma, tylko wszystkich do molochów zapędzić! chora polityka pseudorządu, ale tu większa kasa do wyrwania