Przasnysz rozdaje budki lęgowe dla jerzyków. To sposób na komary.

W Przasnyszu pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków, w tej chwili są m.in. na budynkach przasnyskich szkół, ale urząd miasta na prośbę radnego Piotra Kołakowskiego postanowił rozdać budki także mieszkańcom, chcącym gościć te pożyteczne ptaki na swoich posesjach. Drewniane domki dostępne są nieodpłatnie, wystarczy złożyć prosty wniosek.

 

Budki lęgowe zostały umieszczone na budynkach szkół podstawowych ne 1,2 i 3, miejskich przedszkoli nr 1 i 2 oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Warto zachęcić tego ptaszka do zamieszkania w pobliżu naszego domu. To chroniony, pożyteczny gatunek, ponieważ jerzyki żywią się komarami i uwalniają nas od plagi uciążliwych insektów. Miasto wyszło na przeciw oczekiwaniom mieszkańców i zakupiło aż 100 budek lęgowych dla tego gatunku. 50 domków już rozdysponowano, ale drugie tyle czeka na chętnych.

 

– Jerzyki to małe ptaki, które żywią się małymi owadami. W ich diecie przeważają mszyce oraz komary, meszki i inne muchówki. Potrafią zjeść ich nawet 20 tys. dziennie, co robi z nich bardzo skuteczną, a przede wszystkim naturalną broń przeciwko pladze komarów. Jerzyk jest ptakiem zasiedlającym głównie miasta, gdzie gniazduje przede wszystkim na murowanych, wyższych budynkach. Budkę lęgową należy zatem umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra. Należy unikać południowej wystawy, aby budka się nie nagrzewała – informuje urząd miasta w Przasnyszu.

Osoby zainteresowane otrzymaniem budki lęgowej dla jerzyków powinny dostarczyć do Urzędu Miasta Przasnysz wypełniony załączony formularz zgłoszeniowy wraz ze zdjęciami budynku od strony północnej i wschodniej, na którym będzie zawieszona budka. Dokumenty najlepiej dostarczyć osobiście lub pocztą elektroniczną na adres: umprzas@przasnysz.um.gov.pl, gkos@przasnysz.um.gv.pl.

O możliwym terminie odbioru budek zainteresowani będą powiadomieni telefonicznie lub drogą mailową.

Regulamin akcji „Przasnyskie jerzyki” oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Przasnysz.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pawełek
Pawełek
3 lat temu

A może warto zachęcić inwestorów do inwestycji w naszym mieście? A jak już będą, wtedy zająć się jeżykami?