Przasnysz. Podwyżka opłaty rezerwacyjnej za korzystanie z targowiska jeszcze nie teraz. Będzie porozumienie z kupcami.

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o planach burmistrza polegających na podwyższeniu opłaty rezerwacyjnej dla osób handlujących w zadaszonej części targowiska miejskiego przy ul. Polnej. Podwyżka na razie nie wejdzie w życie, ponieważ radni uznali, że problem musi zostać przedyskutowany z przedstawicielami kupców.

 

Częścią kosztów ponoszonych przez handlujących jest opłata targowa (z pobierania której – dzięki pomocy rządu – miasto Przasnysz zrezygnowało w 2021 r.). Kolejnym kosztem jest tzw. opłata rezerwacyjna, którą od października 2019 r. opłacają kupcy handlujący pod wiatami. Pierwszeństwo do zajęcia stanowiska mają osoby, które dokonały rezerwacji miejsca sprzedaży poprzez zawarcie umowy i wniesienie opłaty rezerwacyjnej w wysokości 50 zł netto (plus VAT) miesięcznie.

W związku z zawieszeniem pobierania opłaty handlowej burmistrz uznał, że dobrym pomysłem na załatanie części budżetowej dziury będzie podwyższenie opłaty rezerwacyjnej. Przygotował więc stosowny projekt uchwały, w którym pojawia się zupełnie nowa – wyższa o 60% stawka opłaty rezerwacyjnej – wynosząca 80 zł netto miesięcznie. Podwyżka miała wejść w życie 1 marca 2021 r.

Problem został przedstawiony radnym miejskim podczas „posiedzenia” komisji wspólnych, które odbywało się w sposób korespondencyjny. Radni sprzeciwili się podwyżce. Dlatego burmistrz podczas sesji 26 stycznia 2021 r. zdecydował o zdjęciu punktu dotyczącego podwyżki z porządku obrad.

– Zgodnie z sugestiami radnych, zgłoszonymi podczas wczorajszych obrad komisji, zaprosiłem przedstawicieli targowiska miejskiego. W przyszłym tygodniu mamy się spotkać i na następną sesję przygotować porozumienie pomiędzy burmistrzem a handlarzami – powiedział.

Uchwała w sprawie wykreślenia z porządku obrad punktu dotyczącego podwyżki opłaty rezerwacyjnej zapadła jednogłośnie. Na razie trudno wyrokować jak potoczą się losy podwyżki opłaty rezerwacyjnej. Przekonamy się o tym w lutym.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
2 lat temu

Ale wódz gdyby nie radni juz by podniósł oplate