Przasnysz. Pasjoniści zakończyli obchody 100-lecia obecności zgromadzenia w Polsce

8 grudnia, w Przasnyszu, uroczystą mszą świętą, Pasjoniści zakończyli świętowanie jubileuszu 100-lecia obecności zakonu w Polsce.

 

W Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu zakończyły się obchody 100-lecia obecności Zgromadzenia Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli ojców pasjonistów w Polsce. Eucharystii przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski, a koncelebrował ją prowincjał pasjonistów o. Łukasz Andrzejewski CP.

– W swoim kazaniu Ksiądz Biskup bardzo pięknie nawiązał do historii naszej stuletniej obecności i w Przasnyszu, i na polskich ziemiach. Wspomniał także postać bardzo wielką, bardzo zasłużoną, choć bardzo młodą, bo zaledwie 30-letnią, o. Bernarda Kryszkiewicza. Jego proces beatyfikacyjny w formalnej fazie został zakończony, został przez papieża Franciszka ogłoszony Czcigodnym Sługą Bożym, ale nadal potrzeba cudu za jego wstawiennictwem, aby móc wynieść go do chwały ołtarzy, abyśmy mogli przez jego orędownictwo wypraszać potrzebne łaski dla nas, dla diecezji płockiej i dla miasta Przasnysz. (…) – relacjonują Pasjoniści.

Zgromadzenie Męki Pańskiej (CP), popularnie zwane pasjonistami, zostało założone w 1720 roku we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża – Pawła Danei (1694-1775), a zatwierdzone w roku 1741 przez papieża Benedykta XIV.

Pasjoniści w Polsce pojawili się w 1923 dzięki papieżowi Piusowi XI który. 17 czerwca 1923 roku do Polski udali się dwaj Polacy, którzy we Włoszech wstąpili do pasjonistów: o. Juliusz i br. Kazimierz Staszewski oraz o. Bartłomiej Rapetti i o. Pius Falco – Włosi, a także Hiszpan o. Tyburcjusz Menica, który reprezentował Przełożonego Generalnego.

Zgodnie z decyzją abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, biskupa płockiego, 17 czerwca 1923 roku pasjoniści oficjalnie przejęli zrujnowany, dawny klasztor bernardynów. Przed laty ufundował go Paweł Kostka, chorąży ciechanowski, brat św. Stanisława Kostki (1550-1568). Bernardyni zostali stamtąd wyrzuceni z powodu działalności niepodległościowej w czasie powstania styczniowego.

Obecnie zgromadzenie pasjonistów w Polsce liczy około 40 zakonników pracujących w 8 klasztorach oraz na Ukrainie (Smotrycz na Podolu) i w Czechach (Jaromerice k. Ołomuńca).

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
2 miesięcy temu

A Ojciec Jerzy może był?