Przasnysz. Opaski bezpieczeństwa będą bezpłatne tylko przez 7 miesięcy. Urząd Wojewódzki „obciął” dotację

Obecnie 40 seniorów z Przasnysza nosi opaski bezpieczeństwa, połączone ze stałą usługą teleopieki. Korzystanie z programu miało być bezpłatne. Niestety, w trakcie jego realizacji, niespodziewanie obniżono dotację. Oznacza to, że opaski będą działać tylko 7 miesięcy, po tym czasie seniorzy będą zmuszeni dopłacić.

 

Miasto Przasnysz przystąpiło do realizacji Programu pn. „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023. Program ma na celu wsparcie osób starszych z naszego terenu w świadczeniu usług  podlegających na zapewnieniu dostępu do „opieki na odległość” osobom powyżej 65. roku życia, poprzez sfinansowanie kosztów użytkowania opasek bezpieczeństwa zakupionych w ubiegłym roku. Bezpośrednim realizatorem działań w jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu.

Miasto Przasnysz dysponuje 40 opaskami bezpieczeństwa, które są połączone z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy. Usługa przydała się jednej z przasnyskich seniorek, która uległa upadkowi. System umożliwił udzielenie kobiecie szybkiej pomocy, przez zaalarmowanie jej bliskich.

 

W styczniu 2023 r. Miasto Przasnysz złożyło zapotrzebowanie na środki na realizację Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 na kwotę 19 200 zł. Wkład własny Miasta wynosił 20% wnioskowanej kwoty, tj. 3 840 zł. Niestety, w trakcie trwania programu i roku budżetowego, 10 maja 2023 r. do Urzędu Miasta wpłynęło pismo z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, z którego wynikało, że wnioskowana kwota na realizację  Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 została zmniejszona i wynosi 8 887 zł.

Obecnie Miasto Przasnysz nie planuje zwiększenia wkładu własnego, dlatego otrzymana kwota pozwoli na sfinansowanie kosztów użytkowania opasek bezpieczeństwa jedynie przez 7 miesięcy. Po upływie tego okresu, osoby chcące korzystać w dalszym ciągu z ich wsparcia będą zobowiązane do samodzielnego pokrywania kosztów abonamentu, który wynosi 40 zł miesięcznie.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaca
jaca
3 dni temu

przynajmniej będzie budżet na imprezę w Chorzelach z okazji otwarcia kolei w czasie dni Przasnysza.

Tolek
Tolek
3 dni temu
Reply to  jaca

Właśnie Chorzele nic nie dokładały a uroczyście otwierają kolej razem ze swoimi przydupasami zapewne I lizusy będą się fotografować

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 dni temu
Reply to  Tolek

No ale może Szczepankowska nie będzie skakać na bungee nad jadącym pociągiem. Bo Wasz idol to w garniturze poszedł pod wodę jak dzik w pokrzywy.

Gość
Gość
3 dni temu
Reply to  jaca

Imprezę robi Marszałek a tu środki pochodzą od Wojewody. To są dwie różne instytucje.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 dni temu
Reply to  jaca

Rozróżniasz Wojewodę od Marszałka Województwa? Chyba nie bardzo.
Mała tylko podpowiedź – ten pierwszy jest pisi.

Baca
Baca
2 dni temu

A ten drugi to gumofilc,co to dla koryta wejdzie w każdy układ.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 dni temu
Reply to  Baca

Lepiej być gumofilcem niż pisowskim złodziejem.

Baca
Baca
2 dni temu

Od tych twoich kłamstw, się można porzygać.

rosskomnadzor
rosskomnadzor
2 dni temu
Reply to  Baca

klamie bo musi . Inaczej mu nie placa! norma to 160 postów na 12-godzinnej zmianie „Zgodnie za Ludmila Sawczuk, 34-letnia dziennikarka ktora pracowala na Sawuszkina 55 w Petersburgu (nowa siedziba)kgb-owskie „Kremlowskie trolle” jak przodownicy pracy. Musza wyrobic norme, 160 postów w 12 godzinPo prostu powtarzaja to, co im powiedziano – mówi Sawczuk. Dodaje, ze wiekszosc z nich to mlodzi ludzie, skuszeni wzglednie wysoka placa, wynoszaca 40-50 tys. rubli miesiecznie (800-1000 USD). W wydziale, w którym pracowala, kazdego obowiazywalo napisanie 160 postów na 12-godzinnej zmianie.” Stiopa vel;prawdziwek czyli dzieci oficerow radzieckich stacjonujacych za prl w Polsze (Pstraze, legnica, Swinoujscie, Rembertow ,… Czytaj więcej »

Jeremi
Jeremi
2 dni temu

Liż,Stiopa liż,może ci coś skapnie.