Przasnysz odwiedził Marcin Łaszczyński, historyk związany z IPN

W czwartek, 29 lutego Muzeum Historyczne w Przasnyszu odwiedził historyk Marcin Łaszczyński. Podczas spotkań wygłosił dwa wykłady z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

– Jako pierwsza wysłuchała go młodzież z przasnyskich szkół średnich: Z LO im. KEN w Przasnyszu oraz Zespołu Szkół Powiatowych wraz z nauczycielami: Joanną Burkacką oraz Marcinem Kosmanem. Wykład dotyczył przede wszystkim zaangażowania młodych ludzi po 1944 roku w walce z systemem komunistycznym w Polsce. Historyk podkreślił siłę i zaangażowanie polskiej młodzieży, której wiara i patriotyzm doprowadziła ich do panteonu polskich bohaterów. Z jego badań wynika, iż młodocianych wrogów Polski Ludowej, którzy znaleźli się w więzieniach, było ok. 16 tysięcy, a organizacji, które były w konspiracji antykomunistycznej, ponad 1300 – relacjonuje muzeum.

Popołudniu historyk przypominał uczestnikom kolejnego spotkania rolę organizacji „Iskra”, która zrzeszała młodych ludzi działających na terenie powiatu przasnyskiego.

– Jednym z najbardziej dramatycznych symboli sowietyzacji Polski było stworzenie Progresywnego Więzienia dla Młodocianych Przestępców – istniejącego w latach 1951–1956 w Jaworznie dla młodocianych więźniów politycznych. Trafiali do niego więźniowie, których wiek nie przekraczał 21 roku życia – dodają.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments