Przasnysz nie aż tak dobry do życia. Przynajmniej tak wynika z rankingu PAP

Serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował pełne wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” z wartością Wskaźnika Jakości Życia dla każdej z 2477 gmin w Polsce. Jak wypadły gminy powiatu przasnyskiego?

 

W połowie listopada ubiegłego roku Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki trzeciej edycji rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Wręczono wówczas nagrody gminom, które osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia, i opublikowano tabele, podając 50 najlepszych gmin w każdym województwie.

– Od tego czasu nie ma tygodnia, by nie wpływały do nas kolejne prośby od samorządów, które znalazły się poza swoją „pięćdziesiątką”, o udostępnienie pełnych wyników. Zdecydowaliśmy więc uczynić zadość tym oczekiwaniom i opublikować wartość Wskaźnika Jakości Życia dla każdej gminy – przekazują twórcy rankingu.

Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Wyniki ogłoszono w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników cząstkowych. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji, poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

W rankingu niestety pozycja ani samego Przasnysza, ani okolicznych gmin nie jest zbyt wysoka. Do czołówki polskich miast i wsi nam daleko.

Miasto Przasnysz w swojej kategorii, czyli gmin z siedzibą powiatu ziemskiego znalazło się w ostatniej dziesiątce, zajmując miejsce 225 z 232. Oczko niżej uplasował się sąsiedni Maków Mazowiecki.

Kategoria gminy miejskie i miejsko-wiejskie (łącznie 1610 gmin)

  • Gmina Chorzele – 833. miejsce
  • Gmina Jednorożec – 1149. miejsce
  • Gmina Krasne – 1530. miejsce
  • Gmina Krzynowłoga Mała – 1553. miejsce
  • Gmina Przasnysz – 1561. miejsce
  • Gmina Czernice Borowe – 1568. miejsce

Dobrą informacją jest to, że jak powiedział prof. Śleszyński: „Wskaźnik jakości życia nie jest aż tak bardzo mocno zróżnicowany. Gminy w tych najniższych poziomach jakości życia i w tych najwyższych oddalone są od siebie o 20 – 30 proc. To dobry znak”.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
1 miesiąc temu

Przasnysz woli wybierać celebrytów, a nie menedżerów akutecznie zarządzających miastem czy powiatem. To są efekty: Przasnysz na szarym końcu rankingu.

Smutno
Smutno
1 miesiąc temu

Trudno powiedzieć czym się kierujemy wybierając takich, co zamiast sypnąć groszem na WOŚP , mając senatorskie pobory, wolą pograć za darmo w kręgle aby się pokazać
Strasznie to smutne

Jaśnie Pan
Jaśnie Pan
1 miesiąc temu

Przecież mamy kolorowankę

Przasnyszanka
Przasnyszanka
1 miesiąc temu
Reply to  Jaśnie Pan

Przasnysz tonie, a ratunkiem dla miasta jest kolorowanka burmistrza zamiast promocja miasta w województwie i kraju. Nawet w Warszawie nie wiedzą gdzie leży Przasnysz. Skąd inwestorzy mają wiedzieć, gdzie założyć działalność gospodarczą i dać ludziom miejsca pracy, żeby mieszkańcy nie musieli uciekać za chlebem do innych miast czy za granicę? Przasnysz zostanie miastem emerytów, nawet nie będą mieli gdzie się leczyć na starość. Nikt o ludziach nie myśli tylko każdy do siebie. Głosujcie na tego, na tamtego czy innego kandydata. Zawsze jest tak samo.

Karolina
Karolina
1 miesiąc temu

Podobno jest tak wspaniale, gdzie każdy może znaleźć super pracę z atrakcyjnym mieszkaniem. Chociaż wybory się zbliżają to może nastąpi zmiana.

Magda
Magda
1 miesiąc temu
Reply to  Karolina

A gdzie marek coś zamilkł, nie obstaje za władzami miasta przasnysz

Czarownica
Czarownica
1 miesiąc temu
Reply to  Magda

Marek pracuje na etacie, to jak coś dotyczy urzędu miasta to jest cicho.

przasnyszanin
przasnyszanin
1 miesiąc temu

Ja ten Przasnysz kocham, ale żyć tutaj, to sen wariata.Dlatego coraz poważniej myślę wraz z rodziną, opuścić niestety rodzinne miasta. Najgorsze jest to, że zaczyna się ten scenariusz ziszczać, przykre.

szef
szef
1 miesiąc temu
Reply to  przasnyszanin

i ja również podziękuję za to miasto, rozwój na poziomie zero a nawet ku minusowi się zbliża

Dobry???
Dobry???
1 miesiąc temu

A kto mówi, że dobry? Nic tu nie ma, ani komunikacji ani lekarzy, szpital zaraz zamkną, chodniki i drogi dziurawe, brud na ulicach, itp.
Nie mamy szczęścia do samorządowców, który się dorwie do władzy to narobi tylko bałaganu. To miasto już umarło.

Magda
Magda
1 miesiąc temu
Reply to  Dobry???

A skąd pań burmistrz kebaby sprzedaje ,śpiewa na imprezach miasto huczy

Dobry
Dobry
1 miesiąc temu

Przasnysz ma ogromny potencjał. To czynnik ludzki. Mieszka tu ogromnie dużo dobrych ludzi obwielkich sercach❤️❤️❤️❤️❤️

Konowal
Konowal
1 miesiąc temu
Reply to  Dobry

Daj tych ludzi na wybory, a nie radnych którzy tylko przyklaskują burmistrzowi i tylko biorą dietę. (Nieliczni radni mają własne zdanie i potrafią zabrać głos).
Przasnyszu zmieńmy to w najbliższych wyborach.

Dobry
Dobry
1 miesiąc temu
Reply to  Konowal

Prawda jest taka, że ludzie mądrych i dobrych nie wybierają. Rej wiodą oszołomy wszelkiej maści

PodacDalej
PodacDalej
1 miesiąc temu

POdajcie KOtlowni zeby wiochy nie robil fragment z podrecznika 'Proces Karny zarys systemu’. Tak Prezydent moze ulaskawic PRZED prawomocnym wyrokiem.

fronda.pl/a/Profesorowie-kontra-Holownia-X-Twitter-czyta-Konstytucje-marszalkowi,224970.html

twitter.com/tomaszlysiak/status/1743531806945681757

tysol.pl/a115503-ekspert-jak-kwestie-prawa-laski-w-ramach-szczegolnej-pozycji-prezydenta-rp-rozumieli-wspoltworcy-konstytucji

Może Państwo nie wiecie, ale projekt wstępny ustawy zasadniczej przygotowany przez Komisję Konstytucyjną Zgromadzenia Narodowego z 19.06.1996 r. zawierał przepis art. 151: „1. Orzeczenia sądów nie mogą być zmieniane ani uchylane przez organy władzy ustawodawczej lub wykonawczej. 2. Przepis ust. 1 nie dotyczy amnestii i prawa łaski”.

Aj.
Aj.
1 miesiąc temu
Reply to  PodacDalej

Onet – fragment artykułu Polskie Radio jak bankomat. Tyle zarobili czołowi propagandyści PiS JACEK HARŁUKOWICZ Dzisiaj, 06:20 E-MAILKOPIUJ LINK — Przy milionach inkasowanych w TVP nas traktowali jak bankomat na drobne wydatki — mówi jeden z wieloletnich pracowników Polskiego Radia. Gwiazdy propagandy TVP w czasach PiS masowo dorabiały w publicznym radiu. Tylko w ubiegłym roku Adrian Klarenbach do swojej gwiazdorskiej pensji w TVP Info dorobił w ten sposób ponad 230 tys. zł. Osiem lat rządów PiS to eldorado dla sprzyjających tej partii pracowników mediów publicznych. Do setek tysięcy zarabianych w Telewizji Polskiej wielu z nich dorzucić mogło po kilkadziesiąt kolejnych… Czytaj więcej »

waldi
waldi
1 miesiąc temu

Słabiutko …..
Ale ”lider” regionu – Ciechanów jest dopiero na 125 miejscu. Co się stało?

Dobry
Dobry
1 miesiąc temu
Reply to  waldi

To dokładnie o 100 wyżej niż Przasnysza. Moim zadaniem to dobre miejsce. Na Mazowszu jest dużo miast

waldi
waldi
1 miesiąc temu
Reply to  Dobry

Przecież tu nie o Mazowsze chodzi. Uważasz, że 155 to dobre miejsce????? Ty wiesz co piszesz? Rozumiesz tą tabelkę i podziały w niej?

waldi
waldi
1 miesiąc temu
Reply to  waldi

Oczywiście chodziło mi o 125 miejsce. Na 155 jest Mława

szef
szef
1 miesiąc temu
Reply to  waldi

nie porównujcie się do Ciechanowa,bo to nie ma co porównywać, mimo wszystko inny lepszy poziom

waldi
waldi
1 miesiąc temu
Reply to  szef

Tu nie chodzi o porównanie. Ja jestem daleki od tego. Po prostu często podaje się tu przykłady . Ciechanów to, Ciechanów tamto a w rzeczywistości to średniej jakości życia 40 tysięczne miasteczko.

Przasnyszanin
Przasnyszanin
1 miesiąc temu
Reply to  waldi

Jakość życia nie zależy od wielkości miasta raczej. Ba w wielkim mieście bedzie sie żyło gorzej przez odległości i korki. Owszem dojdzie teatr czy filharmonia ale to rozrywki dla nielicznej grupy. Zanim zaczniecie oczerniać Chrostowskiego przypomnijcie sobie jak była sonda „co byś chciał żeby powstało w naszym mieście” to najwięcej bylo odpowiedzi „McDonalds”. Z ogromną przewagą dodam nad innymi. Więc owszem tak władza ta czy poprzednia o ktorej nie wspominacie a rządziła o wiele dłużej ma swoje „zasługi” dla pozycji naszego miasta w rankingu. Ale nie przeceniajcie tego co najważniejsze czyli mieszkańców. Chorzele i Ciechanów też były zapyziałe. Pamiętam Ciechanów… Czytaj więcej »

Stefan znajomy Zenka
Stefan znajomy Zenka
1 miesiąc temu
Reply to  Przasnyszanin

Z tego wynika, że albo komuś zależy, by Przasnysz był dziadostwem, bo ma w tym interes (może to jakaś grupa mocodawców), albo też jest to miasto niezaradnych, zagubionych, ciemnych ludzi,którzy tak naprawdę sami nie wiedzą czego chcą. Co inteligentniejszy młody człowiek, czmycha w świat, byle dalej od tego grajdołka. I tak sukcesywnie ubywa mieszkańców, plus selekcja naturalna aż ostatni zgasi światło. A jakiś cwaniaczek senator czy inny jajogłowy zrobi wtedy deal. Co ty Przasnyszu o tym sądzisz?

Rafal
Rafal
1 miesiąc temu

wokol Rzasnysza toczyly sie najciezsze walki prusko-rosyjskie z 1szej swiatowej. Przasnysz byl zrownany z ziemia. Nie ma tu turystyki, gor, jezior i innych atrakcji. Kurpie to zawsze byl jeden z najbiedniejszych rejonow Polski.od stuleci. Najlepsze czasy Przasnysza minely wraz z srednioweieczem XVI wiek. Chyba nawet mial na mazowszu najwiecej murowanych domow wtedy na rowni badz zaraz za Pultuskiem. Pozniejsze czasy to powolny spadek znaczenie , (epidemie, pozary) do sprawdzenia. Pierwsza wojna swiatowa dobila to miasto. Nachodczy starszego wyznania z 2giej polowy XIX wieku za carskiego zaboru , nagle przyrosli do ponad 4tysiecy tez raczej nie wplyneli ba rozwoj i dobrobyt… Czytaj więcej »

Konowal
Konowal
1 miesiąc temu
Reply to  Przasnyszanin

Dobra wiedzę wybrali kilka lat temu. A my mamy gwiazdę.

miejscowy
miejscowy
1 miesiąc temu
Reply to  Konowal

„Dobra władza” była jedynie za burmistrza Nowickiego. Niestety wówczas grupa oszołomów nie dała wiele zrobić.Potem już tylko bryndza i upadek.