Przasnysz. Modernizacja oświetlenia nie nastąpi w 2021 r. Czy miasto straci dofinansowanie?

W marcu 2021 r. cieszyliśmy się informacją, dotyczącą pozyskania przez miasto Przasnysz miliona złotych na „Modernizację oświetlenia ulicznego na energooszczędne i przyjazne środowisku”. Inwestycja, poprzedzona ślimaczącą się inwentaryzacją, miała być wykonana i zakończona jeszcze w tym roku. Niestety, w listopadzie przetarg został przez miasto unieważniony. Jakie były przyczyny i czy oznacza to utratę dofinansowania?

 

Przedmiotem inwestycji miała być „Modernizacja oświetlenia ulicznego na energooszczędne i przyjazne środowisku na terenie Miasta Przasnysz”, finansowanego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach zadania do końca 2021 roku miało zostać wymienionych ok. 800 opraw oświetleniowych. Oprawy miały być wyposażone w inteligentny system sterowania i zarządzania.

Aby rozpoznać najpilniejsze potrzeby w tym zakresie, miasto w kwietniu br. zaplanowało opracowanie inwentaryzacji oświetlenia. W kolejnych miesiącach radni oraz media wielokrotnie pytali burmistrza o termin zakończenia audytu, który wydawał się nie mieć końca. Czas naglił, ponieważ krążyła informacja, że niezrealizowanie zadania w terminie spowoduje utratę środków. Burmistrz każdorazowo uspokajał, że prace zostaną wykonane do końca 2021 roku, a miasto bez przeszkód zdąży z wydatkowaniem pieniędzy.

Ostatecznie, rodząca się w wielkich bólach inwentaryzacja oświetlenia zakończyła się jesienią, co umożliwiło rozpisanie przetargu, mającego wyłonić wykonawcę długo oczekiwanej inwestycji. Za sporządzenie dokumentacji przetargowej odpowiedzialny był naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w UM Hubert Kwiatkowski.

 

Niestety, kilka dni po ogłoszeniu przetargu okazało się, że postępowanie jest obarczone „niemożliwą do usunięcia wadą, uniemożliwiającą zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego”.

Przekładając z urzędniczego na nasze – zawierało błędy.

 

Jakie to błędy?

„W trakcie procedowania postępowania, Zamawiający powziął informację, że część zakresu prac, wynikająca z dokumentacji projektowej i przedmiaru robót niniejszego postępowania, objęta jest zakresem innego zadania, tj. „Przebudowa ul. Zawodzie w Przasnyszu”. W związku z tym, w celu wyeliminowania powielania się zakresu prac w dwóch różnych zadaniach oraz koniecznością wprowadzenia zmian w opisie przedmiotu zamówienia i przedmiarze robót, Zamawiający podjął decyzję o unieważnieniu niniejszego postępowania” – czytamy w uzasadnieniu.

Upraszczając i ironizując – w natłoku setek, toczących się w Przasnyszu inwestycji – miasto uwzględniło w przetargu wymianę oświetlenia również przy ul. Zawodzie, które ma być wykonane w ramach zupełnie innego zadania, czyli podczas przyszłorocznej przebudowy ulicy, której wykonawca został już wyłoniony.

 

Czy miasto straci 1 mln zł dofinansowania?

– Nie ma ryzyka utraty środków. Regulamin Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wskazuje, że środki można wydatkować w 2022 r. Stąd też ryzyko utraty środków w ogóle nie występuje. Inwentaryzacja oświetlenia w mieście rozpoczęła się znacznie wcześniej, jeszcze przed opracowaniem dokumentacji na ulicy Zawodzie, na którą pozyskaliśmy środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Chcąc uzyskać oszczędności w tym zakresie, projekt ulicy Zawodzie obejmuje częściową wymianę oświetlenia sodowego na ledowe, co pozwoliło ograniczyć koszty przetargu na systemową wymianę oświetlenia w mieście, obejmując je częściowo przy okazji remontu ul. Zawodzie. Pozwoli to na zmniejszenie zakresu przetargu na wymianę oświetlenia w mieście, a także zmiany parametrów technicznych przetargu. Kompleksowo pozwoli to na uzupełnienie przetargu na drugi etap wymiany oświetlenia, ale realizowany już w ramach „Polskiego Ładu” – odpowiedziano nam w urzędzie miasta.

W rozmowie z nami burmistrz przyznał, że nie podjął w tej sprawie służbowych kroków, ponieważ jest zdania, że opóźnienie – paradoksalnie – może okazać się korzystne: „W styczniu eksperci przewidują, że ceny wyhamują i wrócą do normy” – ocenił.

 

Co to wszystko oznacza?

Ponowny przetarg – po poprawkach – zostanie ogłoszony na początku 2022 r. Skutek będzie taki, że w przyszłym roku skumulują się wszystkie poważniejsze prace inwestycyjne w mieście, co z pewnością nie ułatwi zadania ani urzędnikom, ani wykonawcom.

W nadchodzącym roku trzeba będzie zrealizować aż dwa zadania dotyczące modernizacji oświetlenia. Pierwsze w ramach wspomnianego wyżej przetargu i drugie dotyczące montażu OZE na budynkach użyteczności publicznej oraz wymiany oświetlenia ulicznego na LED za 4 mln 550 tys, z dofinansowaniem Polskiego Ładu. W 2022 r. planowane jest także rozpoczęcie modernizacji budynku MDK, przebudowa ul. Zawodzie, budowa parkingu przy ul. Joselewicza, zagospodarowanie „Wembley”, powstanie ścieżki edukacyjnej wokół Węgierki oraz termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w blokach na os. Zawodzie 4. To ogrom zadań, formalności, uzgodnień, wyzwań i koniecznych prac, które nie będą łatwe do pogodzenia.

Dodatkowo, po raz kolejny (po unieważnieniu przetargu na modernizację MDK-u), samorząd miasta Przasnysz nie zyskuje na wiarygodności wobec potencjalnych wykonawców.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ala
Ala
27 dni temu

I takich mamy urzędników, pewnie podwyżkę i tak dostanie

nie
nie
27 dni temu

Zero konsekwencji – brawo, brawo.
Oby tak dalej.
I potem się nie należy dziwić, że piszą i płaczą pracownicy UM, że jeszcze mają za ciężko.
A jacy to eksperci twierdzą, że ceny się ustabilizują, skoro inflacja ma sięgać blisko 10 % ? Ceny będą szalały.
Zero konsekwencji, to nie pracujcie tam wcale, kawka i ciastko od rana do zakończenia pracy. Teraz już wiecie, że macie eldorado.

Edward
Edward
27 dni temu

Jak się zatrudnia Szanowne towarzystwo „kopiuj-wklej” to tak wychodzi. Znajomość office’a? PERFECT! Angielski? KOMUNIKATYWNY! No to macie efekty.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
26 dni temu
Reply to  Edward

Ten Naczelnik to akurat ogarnięty gość jest. Może teraz się nie popisał, ale nie można powiedzieć, że jego jedyne kompetencje to znajomość z kim trzeba.

adam
adam
26 dni temu

nie rozśmieszaj mnie, gargamel ogarnięty 😀

Konował
Konował
27 dni temu

Jak zamontują chińszczyznę to dopiero będzie jasno. Ciekawe czy wiedzą jakie wymogi dać na lampy oprawy? Wątpię, skoro sami nie wiedzą co robią w którym przetargu.

Maxx
Maxx
26 dni temu
Reply to  Konował

Chińczyk może być zły albo dobry. Jeśli nie będzie jazdy po bandzie z ceną i będzie nadzór inwestorski to będzie dobrze.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
26 dni temu
Reply to  Maxx

Nadzór inwestorski 🤣🤣🤣

Adrian
Adrian
25 dni temu
Reply to  Konował

Teraz wszystko to chińczyk tylko napis taki lub inny

Kazio
Kazio
26 dni temu

Po cholerę oświetlenie ma być przyjazne środowisku? Energooszczędne może będzie, ale jakim kosztem? Ledy bardziej oślepiają, niż oświetlają. Dobrze, że przez nieudolność nie wyszło im.

Maxx
Maxx
26 dni temu
Reply to  Kazio

Wszystko jest lepsze od marchewkowych sodówek. Za te same pieniądze LED może wytwarzać kilka razy większy strumień światła lub 3 razy większy o lepszej charakterystyce za połowę tych pieniędzy. Kwestia doboru takich lamp które dobrze spożytkują to światło. Led ma swoją charakterystykę barwową i kierunkową, do tego są kolimatory i blendy. Trzeba po prostu dobrze wybrać jak dla siebie nie jak dla obcych. Modernizacja jest spoko ale i tak przy gruntownych remontach dróg lepiej by było zmienić konstrukcje nośne. Już nie trzeba takich wysokich betonowych słupów tuż przy ulicy, bo źródła LED są bardziej elastyczne.

Konowal
Konowal
26 dni temu
Reply to  Maxx

Z przetargu wybierzesz jak dla siebie, buahahaha

Przasnyszanin
Przasnyszanin
24 dni temu
Reply to  Maxx

Przeczytaj sobie skuteczności świetlnej sodówek i LED ów

jano
jano
26 dni temu

Normalnie ręce opadają od tej nieudolności, mają tylko 2 projekty na oświetlenie i jeszcze spartolili. Gdyby urzędnicy w takim Ciechanowie tak działali to Ciechanów wyglądałby jak Przasnysz.

Janusz Radomski
Janusz Radomski
26 dni temu

Nieudacznosc z zapachem szmalcownictwa przez wiele kadencji włodarzy, pogrzebał to miasto na wiele dziesiątek lat. Trudno będzie mu się podnieść by dorównać sąsiednim miastom czy nawet gminom naszego powiatu.

OSTRA
OSTRA
26 dni temu

NIESTETY NIE MAMY SZCZĘŚCIE DO DOBRYCH GOSPODARZY I CORAZ TRUDNIEJ BĘDZIE NAM NADROBIĆ ZMARNOTRAWIONE PIENIĄDZE I STRACONY CZAS…👎👎👎

Adrian
Adrian
25 dni temu

Burmistrz porażka, zamiast kolęd niech burmistrz zagra,, znowu w życiu mi nie wyszło…..,,