Przasnysz. Modernizacja oświetlenia nie nastąpi w 2021 r. Czy miasto straci dofinansowanie?

W marcu 2021 r. cieszyliśmy się informacją, dotyczącą pozyskania przez miasto Przasnysz miliona złotych na „Modernizację oświetlenia ulicznego na energooszczędne i przyjazne środowisku”. Inwestycja, poprzedzona ślimaczącą się inwentaryzacją, miała być wykonana i zakończona jeszcze w tym roku. Niestety, w listopadzie przetarg został przez miasto unieważniony. Jakie były przyczyny i czy oznacza to utratę dofinansowania?

 

Przedmiotem inwestycji miała być „Modernizacja oświetlenia ulicznego na energooszczędne i przyjazne środowisku na terenie Miasta Przasnysz”, finansowanego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach zadania do końca 2021 roku miało zostać wymienionych ok. 800 opraw oświetleniowych. Oprawy miały być wyposażone w inteligentny system sterowania i zarządzania.

Aby rozpoznać najpilniejsze potrzeby w tym zakresie, miasto w kwietniu br. zaplanowało opracowanie inwentaryzacji oświetlenia. W kolejnych miesiącach radni oraz media wielokrotnie pytali burmistrza o termin zakończenia audytu, który wydawał się nie mieć końca. Czas naglił, ponieważ krążyła informacja, że niezrealizowanie zadania w terminie spowoduje utratę środków. Burmistrz każdorazowo uspokajał, że prace zostaną wykonane do końca 2021 roku, a miasto bez przeszkód zdąży z wydatkowaniem pieniędzy.

Ostatecznie, rodząca się w wielkich bólach inwentaryzacja oświetlenia zakończyła się jesienią, co umożliwiło rozpisanie przetargu, mającego wyłonić wykonawcę długo oczekiwanej inwestycji. Za sporządzenie dokumentacji przetargowej odpowiedzialny był naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w UM Hubert Kwiatkowski.

 

Niestety, kilka dni po ogłoszeniu przetargu okazało się, że postępowanie jest obarczone „niemożliwą do usunięcia wadą, uniemożliwiającą zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego”.

Przekładając z urzędniczego na nasze – zawierało błędy.

 

Jakie to błędy?

„W trakcie procedowania postępowania, Zamawiający powziął informację, że część zakresu prac, wynikająca z dokumentacji projektowej i przedmiaru robót niniejszego postępowania, objęta jest zakresem innego zadania, tj. „Przebudowa ul. Zawodzie w Przasnyszu”. W związku z tym, w celu wyeliminowania powielania się zakresu prac w dwóch różnych zadaniach oraz koniecznością wprowadzenia zmian w opisie przedmiotu zamówienia i przedmiarze robót, Zamawiający podjął decyzję o unieważnieniu niniejszego postępowania” – czytamy w uzasadnieniu.

Upraszczając i ironizując – w natłoku setek, toczących się w Przasnyszu inwestycji – miasto uwzględniło w przetargu wymianę oświetlenia również przy ul. Zawodzie, które ma być wykonane w ramach zupełnie innego zadania, czyli podczas przyszłorocznej przebudowy ulicy, której wykonawca został już wyłoniony.

 

Czy miasto straci 1 mln zł dofinansowania?

– Nie ma ryzyka utraty środków. Regulamin Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wskazuje, że środki można wydatkować w 2022 r. Stąd też ryzyko utraty środków w ogóle nie występuje. Inwentaryzacja oświetlenia w mieście rozpoczęła się znacznie wcześniej, jeszcze przed opracowaniem dokumentacji na ulicy Zawodzie, na którą pozyskaliśmy środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Chcąc uzyskać oszczędności w tym zakresie, projekt ulicy Zawodzie obejmuje częściową wymianę oświetlenia sodowego na ledowe, co pozwoliło ograniczyć koszty przetargu na systemową wymianę oświetlenia w mieście, obejmując je częściowo przy okazji remontu ul. Zawodzie. Pozwoli to na zmniejszenie zakresu przetargu na wymianę oświetlenia w mieście, a także zmiany parametrów technicznych przetargu. Kompleksowo pozwoli to na uzupełnienie przetargu na drugi etap wymiany oświetlenia, ale realizowany już w ramach „Polskiego Ładu” – odpowiedziano nam w urzędzie miasta.

W rozmowie z nami burmistrz przyznał, że nie podjął w tej sprawie służbowych kroków, ponieważ jest zdania, że opóźnienie – paradoksalnie – może okazać się korzystne: „W styczniu eksperci przewidują, że ceny wyhamują i wrócą do normy” – ocenił.

 

Co to wszystko oznacza?

Ponowny przetarg – po poprawkach – zostanie ogłoszony na początku 2022 r. Skutek będzie taki, że w przyszłym roku skumulują się wszystkie poważniejsze prace inwestycyjne w mieście, co z pewnością nie ułatwi zadania ani urzędnikom, ani wykonawcom.

W nadchodzącym roku trzeba będzie zrealizować aż dwa zadania dotyczące modernizacji oświetlenia. Pierwsze w ramach wspomnianego wyżej przetargu i drugie dotyczące montażu OZE na budynkach użyteczności publicznej oraz wymiany oświetlenia ulicznego na LED za 4 mln 550 tys, z dofinansowaniem Polskiego Ładu. W 2022 r. planowane jest także rozpoczęcie modernizacji budynku MDK, przebudowa ul. Zawodzie, budowa parkingu przy ul. Joselewicza, zagospodarowanie „Wembley”, powstanie ścieżki edukacyjnej wokół Węgierki oraz termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w blokach na os. Zawodzie 4. To ogrom zadań, formalności, uzgodnień, wyzwań i koniecznych prac, które nie będą łatwe do pogodzenia.

Dodatkowo, po raz kolejny (po unieważnieniu przetargu na modernizację MDK-u), samorząd miasta Przasnysz nie zyskuje na wiarygodności wobec potencjalnych wykonawców.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ala
Ala
2 lat temu

I takich mamy urzędników, pewnie podwyżkę i tak dostanie

nie
nie
2 lat temu

Zero konsekwencji – brawo, brawo.
Oby tak dalej.
I potem się nie należy dziwić, że piszą i płaczą pracownicy UM, że jeszcze mają za ciężko.
A jacy to eksperci twierdzą, że ceny się ustabilizują, skoro inflacja ma sięgać blisko 10 % ? Ceny będą szalały.
Zero konsekwencji, to nie pracujcie tam wcale, kawka i ciastko od rana do zakończenia pracy. Teraz już wiecie, że macie eldorado.

Edward
Edward
2 lat temu

Jak się zatrudnia Szanowne towarzystwo „kopiuj-wklej” to tak wychodzi. Znajomość office’a? PERFECT! Angielski? KOMUNIKATYWNY! No to macie efekty.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Edward

Ten Naczelnik to akurat ogarnięty gość jest. Może teraz się nie popisał, ale nie można powiedzieć, że jego jedyne kompetencje to znajomość z kim trzeba.

adam
adam
2 lat temu

nie rozśmieszaj mnie, gargamel ogarnięty 😀

Konował
Konował
2 lat temu

Jak zamontują chińszczyznę to dopiero będzie jasno. Ciekawe czy wiedzą jakie wymogi dać na lampy oprawy? Wątpię, skoro sami nie wiedzą co robią w którym przetargu.

Maxx
Maxx
2 lat temu
Reply to  Konował

Chińczyk może być zły albo dobry. Jeśli nie będzie jazdy po bandzie z ceną i będzie nadzór inwestorski to będzie dobrze.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Maxx

Nadzór inwestorski 🤣🤣🤣

Adrian
Adrian
2 lat temu
Reply to  Konował

Teraz wszystko to chińczyk tylko napis taki lub inny

Kazio
Kazio
2 lat temu

Po cholerę oświetlenie ma być przyjazne środowisku? Energooszczędne może będzie, ale jakim kosztem? Ledy bardziej oślepiają, niż oświetlają. Dobrze, że przez nieudolność nie wyszło im.

Maxx
Maxx
2 lat temu
Reply to  Kazio

Wszystko jest lepsze od marchewkowych sodówek. Za te same pieniądze LED może wytwarzać kilka razy większy strumień światła lub 3 razy większy o lepszej charakterystyce za połowę tych pieniędzy. Kwestia doboru takich lamp które dobrze spożytkują to światło. Led ma swoją charakterystykę barwową i kierunkową, do tego są kolimatory i blendy. Trzeba po prostu dobrze wybrać jak dla siebie nie jak dla obcych. Modernizacja jest spoko ale i tak przy gruntownych remontach dróg lepiej by było zmienić konstrukcje nośne. Już nie trzeba takich wysokich betonowych słupów tuż przy ulicy, bo źródła LED są bardziej elastyczne.

Konowal
Konowal
2 lat temu
Reply to  Maxx

Z przetargu wybierzesz jak dla siebie, buahahaha

Przasnyszanin
Przasnyszanin
2 lat temu
Reply to  Maxx

Przeczytaj sobie skuteczności świetlnej sodówek i LED ów

jano
jano
2 lat temu

Normalnie ręce opadają od tej nieudolności, mają tylko 2 projekty na oświetlenie i jeszcze spartolili. Gdyby urzędnicy w takim Ciechanowie tak działali to Ciechanów wyglądałby jak Przasnysz.

Janusz Radomski
Janusz Radomski
2 lat temu

Nieudacznosc z zapachem szmalcownictwa przez wiele kadencji włodarzy, pogrzebał to miasto na wiele dziesiątek lat. Trudno będzie mu się podnieść by dorównać sąsiednim miastom czy nawet gminom naszego powiatu.

OSTRA
OSTRA
2 lat temu

NIESTETY NIE MAMY SZCZĘŚCIE DO DOBRYCH GOSPODARZY I CORAZ TRUDNIEJ BĘDZIE NAM NADROBIĆ ZMARNOTRAWIONE PIENIĄDZE I STRACONY CZAS…👎👎👎

Adrian
Adrian
2 lat temu

Burmistrz porażka, zamiast kolęd niech burmistrz zagra,, znowu w życiu mi nie wyszło…..,,