Przasnysz. Miasto dopłaca do odbioru odpadów 1,5 miliona złotych rocznie. Czy to oznacza podwyżkę?

Do odbioru odpadów miasto w 2022 roku dołożyło ok. 1,5 mln zł. Prognozowany deficyt do końca 2023 r. ma sięgnąć 2 mln zł, co poważnie uszczupli możliwości inwestycyjne samorządu. Zdaniem burmistrza, aby śmieciowy system się bilansował, konieczna jest podwyżka opłat wynosząca 7 – 8 zł za osobę. Oznacza to, że odbiór odpadów segregowanych musiałby kosztować 32 lub 33 zł na miesiąc. Czy tak się stanie?

 

Ostatni wzrost opłat za odbiór odpadów miasto zaordynowało przasnyszanom 1 stycznia 2021 r. Od tego czasu stawka za śmieci segregowane wynosi 25,00 złotych za osobę. Na otwarcie łez mieszkańcy domów jednorodzinnych dostali 3,00 zł ulgi za kompostowanie bioodpadów. Po zaledwie pół roku od wprowadzenia podwyżek śmieciowy system ponownie przestał się bilansować, a na posiedzeniach rady wielokrotnie toczyły się debaty o sposobach rozwiązania problemu, przy jednoczesnym uniknięciu wybuchu społecznego niezadowolenia.

Niedługo później dowiedzieliśmy się o pomyśle zmiany naliczania opłat za odpady w zależności od ilości zużytej wody, co miało poprawić bilans, ale – za sprawą olbrzymiego sprzeciwu mieszkańców – chyłkiem wycofano się ze zmian, a w konsekwencji także z podwyżek.

Temat jednak powraca, a konieczność dopłacania do odbioru śmieci z budżetu spędza sen z powiek władzom miasta, MZGKiM, urzędnikom oraz radnym, którzy zapoznali się z informacją na temat systemu gospodarowania odpadami w Przasnyszu.

 

Półtoramilionowy deficyt w 2022 r., który nadal rośnie

W 2022 r. koszty systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wyniosły w mieście niemal 5,9 mln zł. Wpływy z tytułu opłat od mieszkańców wyniosły 4,4 mln zł, co oznacza 1,5-milionowy deficyt.

– W listopadzie 2022 r. wyczerpała się kwota, która była określona w postępowaniu przetargowym. W ramach zamówień uzupełniających podpisano umowę z terminem obowiązywania do 31.12.2023 r. na nieprzekraczalną kwotę 6.1 mln zł — poinformował radnych naczelnik Hubert Kwiatkowski.

W tej sytuacji radny Arkadiusz Chmielik chciał wiedzieć, czy istnieją plany zredukowania ogromnego deficytu, wskazując jednocześnie, że w gminie Przasnysz system samofinansuje się w 100%.

– Czy pan burmistrz miał okazję przemyśleć kwestię małej elektroniki? Czy miejska kompostownia wchodzi w rachubę? Co z centrum segregacji odpadów? Co z zagospodarowaniem odpadów bio, czy jest możliwość wykorzystania tych odpadów w biogazowni kolo Przasnysza? – dopytywał, nawiązując do wielokrotnie prowadzonych dyskusji.

 

7 – 8 zł podwyżki

Burmistrz przyznał, że koszt zagospodarowania odpadów będzie wzrastał, a do samofinansowania systemu konieczna byłaby podwyżka stawki, wynosząca 7 – 8 zł. W kwestii biokompostowni – jej właściciele nie są zainteresowani odbiorem bioodpadów z terenu Przasnysza, a MZGKiM szuka różnych rozwiązań, wprowadzając modyfikacje, aby tonaż odpadów malał. Wskazał ponadto, że nie ma złotego środka, który by spowodował, że nagle uda się zredukować deficyt pomiędzy składkami a kosztami.

W tej sytuacji zapytaliśmy burmistrza o kwestię wprowadzenia podwyżek za odbiór odpadów, co – w perspektywie mających odbyć się w przyszłym roku wyborów samorządowych – mogłoby okazać się kontrowersyjnym pomysłem.

– Rocznie do systemu „dokładamy” około 2 miliony złotych. Ustawodawca z dniem 1 stycznia 2022 r. dopuścił możliwość dopłacania przez gminy do systemu gospodarki odpadami ze środków własnych. Miasto Przasnysz w tym ciężkim okresie (pandemia, wojna na Ukrainie, inflacja), chcąc ulżyć mieszkańcom, dokłada. Będziemy to robić, dopóki sytuacja gospodarcza nie ulegnie poprawie – przekazał w odpowiedzi Łukasz Chrostowski.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
34 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hjmv
Hjmv
9 miesięcy temu

A może do przetargu na wywóz śmieci które robi miasto dopuścić wreszcie inne firmy a nie tylko MPG Przasnysz. Może oni nie będą robić ani podwyżek a nawet powiem więcej jeśli ktoś nie miał koszy dostawał od firmy ( tak jest na gminie Przasnysz) . Po drugie trzeba było nie wydawać na MDK i nowe kwiatki na rynku było by więcej kasy

Tolek
Tolek
9 miesięcy temu
Reply to  Hjmv

Masz rację na duperele wydają kasę ,a od nas najlepiej brać podwyżki

Ajaj
Ajaj
9 miesięcy temu
Reply to  Hjmv

Firma błysk jest na gminie i wcale luksusu nie ma, więc nie narzekajmy na nasz mpgk bo chociaż problemów nie robią.. Mniej śmieci generujemy to i koszty nie będą rosły

mixus
mixus
9 miesięcy temu
Reply to  Hjmv

Nie MPG tylko MZGK i M.

Tolek
Tolek
9 miesięcy temu
Reply to  mixus

Ale mądry jesteś, i tak wiadomo o co chodzi

Ekonomista
Ekonomista
9 miesięcy temu

Wynająć prywatną firmę, będzie taniej.
Wprowadzić opłatę od domu/mieszkania będzie się bilansować.
Sprawdzić kto w blokach nie płaci będzie mniejszy deficyt.
Obniżyć pensje burmistrzowi i radnym, będzie na dopłaty.

Justyna
Justyna
9 miesięcy temu
Reply to  Ekonomista

Oplata od domu/ mieszkania? Co za oburzający pomysł! W jednym mieszkaniu mieszka jeden emeryt , który produkuje 1/4 worka przez dwa miesiące a w drugim rodzina sześcioosobowa z dziećmi ( same pieluchy jednorazowe to trzy worki na miesiąc plus pudełeczka, buteleczki po soczkach, odzywkach itp.) i mają płacić tyle samo? Jeśli to żart, to mało śmieszny.

Aniol
Aniol
9 miesięcy temu
Reply to  Justyna

No…
Na orlikowie w blokach mieszka 5 a zgłoszą jednego. Inni wynajmują mieszkania dla 4 osób, a płacą za jedną.

Emerytom można dać dopłatę, a przynajmniej ukróci się oszustwo.

A rodziny wielodzietne zwolnić z opłaty, w końcu to nasza przyszłość.

Tolek
Tolek
9 miesięcy temu
Reply to  Ekonomista

Tak jest w urzedzie dwóch pracowników i już kierownik który kasę pobiera.W urzędzie miasta to prawie sami naczelnicy i kierownicy No i ich zastępcy, więc policzmy ile na nich trzeba naszych podatków

Zdumiony
Zdumiony
9 miesięcy temu

Wziąć się wreszcie za PSZOK! Ma być otwarty dla mieszkańców od 7 do 21, zrobić tam kompostownik miejski i segregacje odpadów typu metale, plastik, szkło itp. Dlaczego prywatne punkty skupu złomu robią kokosy i tworzą w kilka lat potężne majątki a miasto ma do tego interesu dopłacać? To jakiś absurd

To proste
To proste
9 miesięcy temu

Podczas wypłat dodatków węglowych, olejowych i innych miasto zweryfikowało deklaracje śmieciowe. Może wiec wziąć się za tych, gdzie pod domami w dni odbioru śmieci stoi po kilkanaście worków odpadów a podane są dwie albo trzy osoby.

Gostek
Gostek
9 miesięcy temu

Miarka się przebrała. Czas przejść do działania. Proponuję środki zdecydowane, konkretne, zatrzymujące dalsze nas ograbianie.

Justyna
Justyna
9 miesięcy temu

Segregujemy śmieci, wykonujemy wiec określoną pracę. Pracę ze wszech miar pożyteczną. Zamiast z tego tytułu mieć jakieś profity, każe się nam za własną pracę płacić i dorabiać cwaniaków z firm śmieciowych. Oburzające !
Poza tym, dlaczego miasto nie miałoby dopłacać do śmieci. Dopłaca się do tylu rzeczy i ludzi, można i do śmieci. To jedna z podstawowych kwestii egzystencjalnych , za które miasto/ gmina ponosi odpowiedzialność.

jest
jest
9 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Oczywiście popieram. Wieczorki taneczne dla seniorów w Cechu, imprezy p/alkoholowe ,zasilanie nowych licznych Stowarzyszeń –można przeczytać WSPÓŁFINANSOWANE ze środków Miasta .Jeżeli chcą się bawić niech płacą. To tylko przykłady. Rozbujało się rozdawnictwo ze środków budżetowych miasta.Niech dopłacą również do śmieci.

Seba
Seba
9 miesięcy temu
Reply to  jest

To jakieś grosze….
Lepiej jakby napisali ile wydają na inne rzeczy i kto na tym zarabia

jest
jest
9 miesięcy temu
Reply to  Seba

Grosz do grosza a uzbiera się…

Justyna
Justyna
9 miesięcy temu

Zastanówmy się może, gdzie są miejskie pieniądze marnotrawione . Czy np. istnieje potrzeba koszenia kilkakrotnie w ciągu sezonu ( a może w ogóle) trawników. W obliczu wyzwań ekologicznych i światowych badan naukowych oraz trendów jest to zbyteczne, a wręcz szkodliwe dla środowiska. Przyjrzyjmy się, ile w ostatnich latach zrobiono nasadzeń kwiatów, krzewów i drzew, które z powodu braku pielęgnacji i czynników klimatycznych zginęły bezpowrotnie, tak jak pieniądze wydane na ten cel. A jakie są koszty funkcjonowania Zarządu i Rady Nadzorczej Spółki zajmującej się wywozem śmieci? Może w końcu przyszedł czas na to, żeby przestać myśleć sztampowo bez wiedzy, refleksji i… Czytaj więcej »

Stanisław
Stanisław
9 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Słuszna diagnoza.SZANOWNI SAMORZĄDOWCY, ZECHCIEJCIE SIĘ CHOĆ POCHYLIĆ NAD MĄDRYM GŁOSEM LUDU (mieszkańców), I POKORNIE STOSOWAĆ SIĘ DO ICH PRAWA NATURALNEGO. Tak nawiasem mówiąc, to osobiście uważam, że cały wydział ochrony środowiska w UM należy natychmiast wymienić z pożytkiem dla mieszkańców. Tam kompetencji nie widać.Chyba tym państwu zwyczajnie znudziło się bycie kreatywnym w swoich obowiązkach

jest
jest
9 miesięcy temu
Reply to  Stanisław

Stanisławie , czcze Twoje słowa co rusz to nowe etaty dla przykładu, Referat Promocji 4 etaty , sprawy oświaty –cały referat ds finansów i na dodatek 2 osoby nadzorcze oświatę /była 1 osoba/ i tak po kolei można wymieniać.Panie burmistrzu czy pan zaneguje informację?

bożena
bożena
9 miesięcy temu
Reply to  jest

Referat promocji to są koleżanki. Nie ma tam pracy, w zeszłym tygodniu trzy razy odbiłam się od drzwi. Co rusz spotykam panie na zakupach. Kierowcniczka natomiast zajmuje się w tym czasie Komisją, za którą ma dodatkowo płacone.

jest
jest
9 miesięcy temu
Reply to  bożena

.Komisja p/alkoholowa oczywiście w skład której wchodzą 2 pracownice tegoż referatu.

Wybory niedługo
Wybory niedługo
9 miesięcy temu
Reply to  bożena

A może mi ktoś wyjaśnic czym właściwie zajmuje się referat promocji w urzędzie miasta? Widział ich ktoś kiedyś gdzieś w jakiejś akcji, wydarzeniu?

Zetaverse
Zetaverse
9 miesięcy temu
Reply to  Justyna

Konkludujac wszystkie powyzsze punkty Justina . Moze pojsc dalej i calkiem przejsc do wirtualnej rzeczywistosci , metaversu czy jak to tam sie nazywa?
moglibysmy miec darmowych krytych kilka basenow, gory , zjezdzalnie narciarskie….ach rozmazylem sie.I nie trzeba serwisowac chmury albo chmure tak trzeba ale co pomiesci juz nie.
I wirtualna armie mozna by w koncu solidna zbudowac i wygrywac te wojny.
Zwijanie miasta w realu to chyba sredni pomysl i slave zachecanie do osiedlania i pozostania w miescie .

Niusia
Niusia
9 miesięcy temu

Do mieszkańców szpitalnej i zawodzia burmistrz dokłada to może i pomóc zwykłym mieszkańcom. Można też zmniejszyć administrację w urzędzie i spółkach miejskich i kasa będzie

Stanisław
Stanisław
9 miesięcy temu
Reply to  Niusia

Lub zredukować wynagrodzenie pracowników do „opłacalnego” i nie pozbawiać pracy.

Zbigniew
Zbigniew
9 miesięcy temu

Panie Chrostowski, jeśli Pan nie wie co mówić to niech Pan lepiej milczy.

Zetaverse
Zetaverse
9 miesięcy temu
Reply to  Zbigniew

Nie. Moim zdaniem lepiej jak ludzie mowia co im lezy na sercu niz tak jak w zamordyzmie milcza.
Nie spodoba sie to co mowi to wymienia na innego.
z wymiany informacji wyniknie wiecej dobrego niz z ukrywania i zagryzania tego co w sercu. Odnosze to ogolnie bo burmistrza nie znam.
wgole Polacy powinni uczyc sie komunikowac i kulruralnie po chrzescijansku z miloscia do siebie odnoscic.
Za dlugo obcy nam dyrygowali w kraju i zmuszali do milczenia.

Arkadiusz
Arkadiusz
9 miesięcy temu

Należy sprawdzić czy wszyscy mieszkańcy są zgłoszeni do opłaty za śmieci, dać podwyżkę ludziom żeby nie przeznaczać pieniędzy na dopłatę za odpady.

Wojtuś
Wojtuś
9 miesięcy temu

Jak by wszyscy płacili to by tego nie było wiem z doświadczenia gmina jednorożec w gospodarstwie 11 osób a za śmieci płacą tylko 4 osoby-okradają nas płacących bo dlatego są podwyżki za wywozy odpadów. Włodarze gminy jednorożec weźcie się za to i sprawdźcie – a jak nie wiecie jak to się robi to weźcie przykład z gminy krasnosielc oni umieli to ogarnąć…

Arkadiusz
Arkadiusz
9 miesięcy temu
Reply to  Wojtuś

No właśnie należy sprawdźic to , ewentualnie zatrudnić jedna osoba na sprawdzanie tego

Xxxxx
Xxxxx
9 miesięcy temu
Reply to  Arkadiusz

No tak, jeszcze jednego urzędnika? Po co?, przecież tam nie ma co robić.

Konduktor
Konduktor
9 miesięcy temu

W niedzielę ok. 12.30 przedstawiciel przasnyskiej władzy wraz obywatelką i dwoma zwierzętami, w okolicach ulicy kolejowej, przekroczył ulice Leszno oraz znajdujące się na niej tory, w miejscu gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Przy okazji jeden kierowca zatrzymał się przed przekraczającymi zatrzymując również samochód za nim jadący.

Czy przasnyskich urzędników nie obowiązuje mandat 50 zł za przejście przez tory w niedozwolonym miejscu?

Więc skoro prawo jest dla wybranych to niech przaszanie nie dziwią się że będą płacić za działalność przasnyskiej władzy.

jest
jest
9 miesięcy temu
Reply to  Konduktor

To są pany 🙂

Jan z Przasnysza
Jan z Przasnysza
9 miesięcy temu

Mam takie pytanie, czy istnieje w Przasnyszu np. jakieś społeczne stowarzyszenie „miasto jest nasze”, a żeby patrzeć na ręce włodarzom miasta i reagować w sprawach istotnych.Nie pytam o radę miasta, bo ona gra z UM przeciwko mieszkańcom, ale o jakiś społeczny ruch p/władzy.