Przasnysz. Lokator nie płacił czynszu właścicielowi lokalu. Odszkodowanie zapłaci miasto

W czasie ostatniej sesji radni rady miasta zabezpieczyli kwotę w wysokości 61 tys. 100 zł na zapłatę odszkodowania na rzecz osoby fizycznej, za niezapewnienie lokalu tymczasowego oraz na odsetki i koszty postępowania sądowego. To efekt ugody zawartej przed Sądem Rejonowym w Przasnyszu.

 

Samorząd miejski został pozwany przez właściciela lokalu, któremu lokator nie płacił czynszu. Miasto zapowiada, że będzie dochodziło zwrotu poniesionych kosztów od dłużnika. O szczegółach sprawy mówi nam wiceburmistrz Łukasz Machałowski.

– Zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów, każdy kto zajmuje bezprawnie cudzy lokal mieszkalny, musi płacić z tego tytułu czynsz. Właściciel nie będzie przecież ponosił kosztów utrzymania za „dzikiego lokatora”. W tym przypadku właściciel płacił za lokal, a lokator w ogóle nie miał zamiaru płacić mu czynszu i za zużycie mediów. Sąd orzekł eksmisję tego dłużnika, ale wstrzymał ją do czasu aż miasto zapewni temu dłużnikowi lokal socjalny. Z uwagi na to, że miasto nie dysponowało wolnymi lokalami socjalnymi (Miasto z uwagi na wysokie koszty nie planuje aktualnie budowy bloków socjalnych), dłużnik mieszkał sobie na koszt właściciela – wyjaśnia wiceburmistrz Łukasz Machałowski.

 

– Właściciel na podstawie wyżej wskazanego przepisu pozwał Miasto, aby zwróciło mu to co musiał zapłacić za tego dłużnika tj. fundusz remontowy, zaliczki na energię cieplną, wodę, odpady, media, administracja wspólnoty. Takie mamy prawo. Takie przypadki występują w całej Polsce. W tej sprawie mecenas reprezentujący Miasto rekomendował zawarcie ugody. W innej, ale podobnej sprawie, Miasto pozwało takiego dłużnika o zwrot tych kosztów i aktualnie sprawa jest egzekwowana przez komornika – dodaje i zapowiada:

– Tu także zastosujemy taką procedurę, nie możemy pozwolić, aby dłużnik bez żadnych konsekwencji mieszkał sobie na koszt podatników. Niestety aktualne przepisy prawa określają jasną procedurę, my ją dokładnie wykorzystujemy i korzystamy z innych rozwiązań prawnych, które zmierzają do uzyskania zwrotu.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
11 miesięcy temu

Takie mamy porąbane czasy że właściciel ma mniejsze prawa niż lokator. Ile podobnych spraw jest w całej Polsce , gdzie cfaniaczki nie płacą za lokal a właściciel nie może ich eksmitować bo on nie ma gdzie mieszkać , a miasto lub gmina nie ma mieszkań socjalnych żeby dać lokatorowi . Chore państwo , chore prawo. Za mordę i wywalać na bruk cfaniaków .

Bez domny
Bez domny
11 miesięcy temu

No i git, ta kasa co nas MDK poszła starczyłaby nas zapewnienie dachu co najmniej ćwierć tysiąca osobom

Jan
Jan
11 miesięcy temu
Reply to  Bez domny

Za robotę się wziąć, a nie tylko liczyć I wykorzystywać innych.

Jessi
Jessi
11 miesięcy temu

Nie mają mieszkań socjalnych śmieszne na Zawodzi jest tyle pustych mieszkań socjalnych ze tylko stoją i się marnują nic więcej

Olek
Olek
11 miesięcy temu
Reply to  Jessi

ile mieszkań zostało zaoranych po dawnych PGR…a całe osiedla bloków (z infrastrukturą) po jednostach z dawnego Układu Warszawskiego? jak znalał dla potrzebujących (klęśkiżywiołowe, pomoc doraźna, teraz uchodźcy) no ale najłatwiej zaorać i zburzyć w tym kraju.

Olek
Olek
11 miesięcy temu

Odszkodowanie zapłacą INNI Mieszkańcy a nie 'miasto’. 'Miasto’ podobnie jak 'rząd’ nie ma swoich pieniążków ale tylko te co złupi wcześniej Obywatelom…. zyski kapitalizujemy, straty uspołeczniamy….

Adam
Adam
11 miesięcy temu

można prosić o więcej informacji? ile trwał proces? czy w tej kwocie jest też wartość jaką właściciel mógłby uzyskać z najmu ?

Michał
Michał
11 miesięcy temu
Reply to  Adam

Pewnie że 2 lata

Negocjator
Negocjator
11 miesięcy temu
Reply to  Adam

To była ugoda, jak z przedszkolami. Z jednymi wygrali innym zapłacili

Gucio
Gucio
11 miesięcy temu

Jest sposób nie płacić za lokatora, odłączą prąd to sam się wyprowadzi . I dopiero wtedy uregulować opłaty lepsze to niż po sądach .

Plisken
Plisken
11 miesięcy temu
Reply to  Gucio

Jak nie zapłacisz lokatorowi za media to zamkną cię do więzienia na 3 lata.
Takie prawo usadowili posłowie.

Stefek
Stefek
11 miesięcy temu

Przez chore prawo za pasożyta nie płaci miasto tylko MY wszyscy.

Paerl
Paerl
11 miesięcy temu

A z jad miasto ma pieniądze – drukuje sobie? Patologiczna rozumowania przecież to są pieniądze społeczeństwa żeby płacić za darmo zjazdów

Sławek
Sławek
11 miesięcy temu

Właściciel lokalu jeśli jest opodatkowany to powinien zgłosić wynajmującego że mu nie płaci do komornika i ten powinien wejść mu na wypłatę krótki temat i wtedy by komornik wziął sobie za czynność a zarazem dla właściciela lokalu za najem kasę.Ciekawe czy by tak długo wtedy posiedział bez płacenia jeśli by musiał jeszcze komornika opłacać. A jeśli jest bezrobotny to wtedy państwo za niego płaci to by już sobie odzyskali pieniądze później mogliby go posadzić do więzienia po stawce dziennej 5 zł oczywiście by musiał się sam utrzymywać pracować żeby się tam utrzymać i wtedy za dług przykładowo paru tysięcy dostałby… Czytaj więcej »

Przemek
Przemek
11 miesięcy temu
Reply to  Sławek

Jeśli delikwent nie ma legalnego źródła utrzymania to może się komornikowi roześmiać w twarz i dalej żyć po swojemu. Takie chore prawo mamy.

Ryszard
Ryszard
11 miesięcy temu

Już wkrótce nastąpią zmiany w przepisach zapraszamy na zjednoczeniwynajmujacy.pl/