Przasnysz już tylko nieco ponad 16 tysięcy, Chorzele mniej niż 3 tysiące – mieszkańców z każdym rokiem ubywa

W 2022 r. powierzchnia Polski zwiększyła się o 121 tys. ha. Nastąpił przy tym spadek liczby ludności o ponad 141 tys. osób. Mieszkańców ubyło w 75 proc. gmin. Niekorzystna sytuacja jest również we wszystkich gminach powiatu przasnyskiego.

 

Coroczną analiza GUS otwiera informacja na temat zmian podziału terytorialnego. Urząd informuje, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła o 15 (do 677) liczba gmin miejsko-wiejskich i o 15 spadła liczba gmin wiejskich (jest ich 1 498). Liczba miast ogółem wzrosła o 15 nowo utworzonych jednostek (do 979).

Zwiększyła się powierzchnia Polski  – w 2023 r. przybyło 121 106 ha, co związane jest z dostosowaniem granic jednostek terytorialnych do linii podstawowej morza terytorialnego.

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 141 377 osób. Spadek liczby ludności odnotowano we wszystkich 16 województwach, przy czym największy nastąpił w woj. śląskim, a najmniejszy w woj. pomorskim. Niekorzystna tendencja dotyczy także powiatu przasnyskiego.

 

Liczba ludności na dzień 1 stycznia 2023 roku w Przasnyszu wynosiła 16 384 osoby, w ubiegłym roku przasnyszan było o 160 więcej (16 544), podczas gdy w 2021 liczba mieszkańców przekraczała jeszcze 17 tys. (dokładnie 17 055).

Pozostałe gminy:

  • Chorzele (miasto) – 3100 (2021 r.) – 2940 (2022 r.) – 2936 (2023 r.)
  • Chorzele (obszar wiejski gminy) – 6975 (2021 r.) – 6479 (2022 r.) – 6420 (2023 r.)
  • Gmina Czernice Borowe – 3767 (2021) – 3569 (2022) – 3529 (2023)
  • Gmina Jednorożec – 7023 (2021) – 6675 (2022) – 6658 (2023)
  • Gmina Krasne – 3560 (2021) – 3370 (2022) – 3321 (2023)
  • Gmina Krzynowłoga Mała – 3417 (2021) – 3269 (2022) – 3243 (2023)
  • Gmina Przasnysz – 7204 (2021) – 6978 (2022) – 6917 (2023)

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czarownica
Czarownica
9 miesięcy temu

Od tych 16 384 osób proszę odjąć jeszcze około 3000 studentów, osób pracujących poza Przasnyszem i mieszkających poza nim oraz ludzi pracujących za granicą. Zostaje trochę ponad 13 000 mieszkających na stałe.
Od dawna nic się nie robi w tym kierunku, aby ten stan zmienić.

Krecik
Krecik
9 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

Polska w pigułce. Kto będzie płacił wam włodarze podatki jak pracujący i młodzi sprdola daleko stąd.?? Kto wam pensje zapłaci i „inwestycje” w baseny…

PeaceOut
PeaceOut
9 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

a po ch..cokolwiek robic jak kraj byl najpierw rozkladany na czesci i wyprzedawany przez dziewiecdziesiate lata i poczatek nowego millenium, ludzie wyganiani bezrobociem. Armie sie rozbrajalo i likwidowano. Na slanie w cokolwiek inwestowac, zachecac miedzynarodowych i krajowych inwestorow skoro putas sam lub z raichem w chwile moze to zajac??Same proby pisiu na reanimacje za duzo nie pomoga.Bez Broni-slawy w Konstytucji nic nie warto w tym kraju budowac. Tylko przy zapewnionej wolnosci (ta nie jest za darmo i za bycie grzecznym) gospodarka ruszy a kraj zacznie sie bogacic. Kazdy najezdzca , potecjalny okupant wielokrotnie sie zastanowo wiedzac ze w kazdej wiosce… Czytaj więcej »

BoTak
BoTak
9 miesięcy temu

I średnią wieku pewnie coś koło 45 lat!!!Po co te wszystkie place zabaw dla dzieci.Jak nikogo na nich nie widać

Mieszkaniec
Mieszkaniec
9 miesięcy temu

Maków poniżej 10 tys. ok 9500 mieszkańców. Na początku lat 90 ubiegłego wieku 11,5 k mieszkańców. NA cholerę te 800+ jak to nie zdało zakładanego efektu. Kiełbasa wyborcza. Dziwne nie było i się więcej dzieci rodziło. Wprowadzili i mniej. Brawo PiS.

Jan
Jan
9 miesięcy temu

Prawda jest taka, że państwo nasze nie potrafi zapewnić odpowiedniej pracy i płacy dla młodych ludziom i w średnim wieku, którzy jak mają dzieci to mają ich mało bo chcą jak najlepsze warunki zapewnić zwykle jednemu dziecku .Powinny być większe ulgi podatkowe dla rodzin posiadających dzieci,których rodzice pracują..Powinno się pogonić polityków zrobić kontrolę ile nakradli odebrać im i te pieniądze zainwestować w rozwój gospodarki.jak nić się nie zmieni za dziesięć lat j to edna szkoła w Przasnyszu potrzebna będzie Emerytów będzie więcej niż pracujących..Polskie dzieci są przyszłością Polski jak tak dalej będzie będą musiały pracować miliony obcokrajowców bo ktoś na… Czytaj więcej »

Czarownica
Czarownica
9 miesięcy temu
Reply to  Jan

Popieram. Dopóki nie będzie polityki wspierającej ludzi pracujących a promującej rozdawnictwo, żaden normalny młody człowiek w tym kraju nie zostanie. Dzietność można zwiększyć jedynie poprzez ulgi podatkowe dla pracujących.

PeaceOut
PeaceOut
9 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

gloopias, szkoda slow
Myczki z Balserowiczowskimi pomyslami,
walesiastymi dooperszmitami juz byly.
Tylko Bronka z Bronkiem na wzor Finlandii, Szwajcarii lub 2giej poprawki zza oceanu
2 dekady i bedzie odczuwalna roznica
miekkie faje z pisiu ciekawe na co czekaja?

Krzysztof
Krzysztof
9 miesięcy temu

Powtarzam ciągle, że brak perspektywy dla młodych przasnyszan, to emeryci na etatach.Pogonić to towarzystwo w cholerę i dać tym młodym ludziom możliwość pracy tu na miejscu.PRACUJĄCY EMERYCIE, ODPOCZNIJ I POMYŚL, ŻE PRZEZ CIEBIE GINIE TO MIASTO.Niech nikt nie mówi, że młodym się nie chce pracować, bo jest wtedy zwyczajnym troglodytą i samolubem.

Czarownica
Czarownica
9 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

Człowieku, a ilu tych emerytów masz? Pięciu? Dziesięciu? I to na stanowiskach wymagających określonych umiejętności. W jaki sposób rozwiąże to problem bezrobocia?

Jan z Przasnysza
Jan z Przasnysza
9 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

A jak ci powiem, że 250, to co?Ilu by ich nie było, to jest to o tyle mniej miejsc do pracy dla młodych ludzi.A ludzi nie zastąpionych na tym świecie NIE MA!Jak czegoś nie rozumiesz, to na miotłę i na Łysą Górę.

Czarownica
Czarownica
9 miesięcy temu

Chyba, że do tych emerytów dołączysz mundurowych, którzy przechodzą na wcześniejsze emerytury i pracują nadal, głównie w ochronie. Bo poza tym to emerytów jest bardzo niewielu. Oczywiście, ze nie ma ludzi niezastąpionych. Każdy tez będzie emerytem i ten co teraz na nich szczeka, najmocniej potem sam doświadczy jak to jest, kiedy po wielu latach pracy patrzą na ciebie krzywo tylko dlatego, że ciężką pracą nabyłeś uprawnienia emerytalne. Powtarzam: ZWOLNIENIE EMERYTÓW NIE ROZWIĄŻE PROBLEMU BEZROBOCIA! Poza tym NIE MA TAKIEGO PRAWA aby zwolnić z pracy człowieka z pracy tylko ze względu na wiek. To byłoby chore i niesprawiedliwe. Oni pracują przez… Czytaj więcej »

Jan z Przasnysza
Jan z Przasnysza
9 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

Sprawiedliwym zatem ma być blokowanie miejsc pracy młodym ludziom, którzy swój kapitał emerytalny zaczną gromadzić np.od 30-35 roku życia, bo nie dopchali się do normalnej pracy chociażby przez pracujących emerytów?Mówiąc o pracujących emerytach, mam na myśli WSZYSTKICH, którzy nabyli prawa emerytalne i pobierają świadczenie.Dorabiać sobie mogą, zakładając własną, niezależną działalność.To mogłoby być sprawiedliwe.

Czarownica
Czarownica
9 miesięcy temu

Niestety żyjemy w chorym kraju, gdzie emerytura nie wystarcza na przeżycie, dla młodych ludzi nie ma pracy i perspektyw. Rządzący nic z tym nie robią, tylko napychają swoje kabzy, a ludzie na dole się kłócą o jakieś marne kilka stanowisk pracy. To nie do emerytów powinny być skierowane te żale Panie Janie! Nie oni są adresatami Pana pretensji.

Jan z Przasnysza
Jan z Przasnysza
9 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

Czyli nie pozostaje nic innego, jak pospolite ruszenie na politykę w kraju.Może pierwszy rokosz Przasnyski?Niech ktoś zacznie w tym chorym kraju poważny bunt przeciwko politycznym złodziejom i oszustom.

Idż na wybory
Idż na wybory
9 miesięcy temu

Najpierw trzeba iść na wybory. Tam będzie się Pan mógł wykazać i wybrać młodych, a nie emerytów

Czarownica
Czarownica
9 miesięcy temu

Panie Janie z Przasnysza! Masz nieaktualną wiedzę o czarownicach! 😂Nie mieszkam na Łysej Gorze i nie latam na miotle 😂Mój pojazd zaskoczyłby cię bardzo i miejsce zamieszkania również 😂Lepiej z czarownicą nie zadzieraj, bo możesz mieć kłopoty 😂😂😂

Czarownica
Czarownica
9 miesięcy temu
Reply to  Krzysztof

W ten sposób problemu bezrobocia nie rozwiążemy. Poza tym gdyby emerytury były takie, że po długich latach pracy zapewnią w miarę godne życie, nikt by nie siedział dłużej w pracy.
Był taki jeden, który, choć sam był młodym emerytem z bardzo wysoką emeryturą, wszystkich pozostałych wysyłał przymusowo na emerytury. Bardzo źle skończył. 😂