Przasnysz. Dwa razy więcej zamkniętych i zawieszonych działalności, niż tych utworzonych

Główny Urząd Statystyczny poinformował w lutym, że w IV kwartale 2022 r. liczba rejestracji przedsiębiorstw spadła o 2,6 proc. rdr i wyniosła 86,29 tys. Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując te wskaźniki wskazywali na widoczne spowolnienie gospodarcze, choć jak zaznaczyli, liczba nowych firm pozostaje wciąż wysoka.

 

Zdaniem ekspertów spowolnienie gospodarcze nie prowadzi do wzrostu upadłości przedsiębiorstw. „Liczba firm, które splajtowały była podobna do 2021 r. i znacznie mniejsza niż w latach 2018 – 2020” – wskazano.

My sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w Przasnyszu. O dane dotyczące zakładanych i zamykanych działalności gospodarczych zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Przasnysz. Warto zaznaczyć, że informacje ustalone są na podstawie wniosków złożonych osobiście przez przedsiębiorców. Rzeczywista skala zmian we wpisach CEIDG jest inna, gdyż podmioty, które dokonują zmian we własnym zakresie nie są widoczne w raportach generowanych przez Urząd Miasta.

 

I tak w 2022 roku dane dostępne w Urzędzie Miasta wskazują, że w Przasnyszu sytuacja przedstawia się następująco: wpisu do CEIDG dokonało 41 przedsiębiorców, 50 zawiesiło działalność, zaś 46 ją zakończyło.

Dane o zawieszeniu i zamknięciu działalności nie odbiegają od lat poprzednich. Jeśli chodzi o zamknięcie działalności to w 2021 odnotowano 52 takie przypadki, w 2020 – 47. W przypadku zawieszenia działalności dane dla poprzednich lat wyglądają następująco: 2021 – 41, 2020 – 56. Sytuacja podobnie jak w całej Polsce uległa zmianie jeśli chodzi o zakładanie nowych firm. W 2021 odnotowano 88 wpisów, w 2020 – 57.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konował
Konował
1 rok temu

To miasto chyba nie jest przyjazne przedsiębiorcom.

Jola
Jola
1 rok temu
Reply to  Konował

To państwo nie jest przyjazne przedsiębiorcom

Gocha
Gocha
1 rok temu
Reply to  Jola

A co państwo ma ich utrzymywać i dawać pieniądze, bo im jak zwykle się nic nie opłaca

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Gocha

Może niech po prostu nie łupi na każdym kroku i nie utrudnia życia.
Nic dawać nie musi.

Diego maraDonna
Diego maraDonna
1 rok temu
Reply to  Konował

Jest bardzo przyjazne, wystarczy sprawdzić ile wynosi podatek od nieruchomości środków transportu dla przedsiębiorców. Czasem taniej jest wynająć nieruchomość niż wybudować a później płacić haracz do um. Gratulacje!

Tezeusz
Tezeusz
1 rok temu

Podatek od nieruchomości z działalności jest w gminie taki sam dla wszystkich. Ale jak się buduje duże budynki żeby robić koszty to później wychodzi duży podatek od nieruchomości. A myślenie że wynajęcie nieruchomości żeby nie płacić haraczu do UM to jest zwykłe kombinatorstwo bo podatek i tak płaci właściciel.

Amator
Amator
1 rok temu
Reply to  Konował

Nie tylko miasto. Polski wał, ceny mediów, na które wszyscy mają ulgi tylko nie przedsiębiorca. Można prowadzić sklep jak masz lokal w domu i ogrzewanie z domowej kotłowni. Zresztą wszystko się zwija kioski zostały aż 2. Polska „B” całą gębą. Jak się otworzy to budowlanka ale wolą robić po warszawskich cenach.

Dawid
Dawid
1 rok temu

To dzięki PiS , drogi gaz ogrzewanie prąd, wynagrodzenia i mając działalność gospodarczą można dokładać, lepiej już gdzieś pracowac