Przasnysz – dawny cmentarz ewangelicki

W Przasnyszu pozostało niewiele pamiątek po dawnych jego mieszkańcach. Jedną z nich jest teren dawnego cmentarza ewangelickiego, na którym do roku 1945 byli grzebani zmarli ewangelicy. W latach I Wojny Światowej, na cmentarzu tym pogrzebano również poległych żołnierzy niemieckich. W czasach II Wojny Światowej, grzebano tutaj poległych i zmarłych od ran żołnierzy wojsk III Rzeszy. Ci ostatni zostali ekshumowani na początku lat 90 – tych, i przeniesieni na cmentarz w nieodległej Mławce.
Kilka lat temu teren cmentarza został uporządkowany, niestety, nie zachowały się praktycznie żadne materialne ślady po nagrobkach czy miejscach pochówku. W dniu dzisiejszym o przasnyskich ewangelikach przypominają tylko pamiątkowa tablica, i znicze zapalane przez żyjących, których przodkowie spoczywają na tym cmentarzu.

Cmentarz przylega do ulicy Makowskiej ( droga krajowa nr 57 ), położony jest pomiędzy zakładem mleczarskim a sklepem Lidl.

Z fragmentarycznych informacji uzyskanych od świadków, żołnierze pochowali w czasie I Wojny Światowej do dziś spoczywają na tym cmentarzu, poniżej częściowa lista pochowanych:

Off. Stellv. Ruh + 1 nieznany z mob.E/Inf. R. 148 ( II./341 );

Hauptm. von Grzymala z mob.E/Inf. R. 152 ( III./341 );

Vizef. Teschner,
musk. Mademann z mob.E/Inf. R. 129 ( I./343 );

Musk. Blume z mob.E/Inf. R. 175 ( III./343 );

Uffz. Wichman,
musk. Richter, Winkler z mob.E/Gren. R. 5 ( I./344 );

Vizef. Meister, Tenne,
uffz. Adam, Barkay, Klein, Pepke, Tegeler, Weyh, Wienecke, Wille,
gefr. Duden, Jeider, Kruger, Schultheis,
musk. Behrendt, Benn, Bodzin, Brouant, Buser, Decker, Desalme, Didelot, Dubois, Gartner, Hilpert, Igel, Jakob, Kirschnick, Klein, Komossa, Kraft, Legrand, Maler, Mathia, Matthern, Meyer, Muller, Randzio, Ribo, Schafer, Teschmer, Thill, Wotersdorf, Wolf, Zietrow, Zippert + 4 nieznanych z mob.E/Inf. R. 59 ( II./344 );

Oberjager Muhlig,
gefr. Zeiske,
jager Friedrich, Lauer, Meckert, Neubing, Nitzner, Falschen, Schmidt + 1 nieznany z Jag.Batl. 4;

+ kilku ( ???, zapis 'ein Teil der ubekannten Deutschen’ ) nieznanych z nazwiska i jednostki żołnierzy.

Znalazłem również informację, że na cmentarzu wojennym ( Praschnitz kriegerfriedhof ) pochowano leutn. Goette z Drag. R. 14, ale lokalizacja tego miejsca pozostaje nieznana, być może chodzi o cmentarz parafialny.


Mariusz Mocek

14 Pułk Strzelców Syberyjskich



Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.