Przasnysz dawniej i dziś – na przasnyskim rynku otwarto przygotowaną przez seniorów wystawę plenerową

Twórcami wystawy są przasnyscy uczestnicy pilotażowego programu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”, który został opracowany przez naukowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytutu Polityki i Spraw Socjalnych w Warszawie.

 

Seniorzy przygotowali zestawienie zdjęć z Przasnysza sprzed lat – i obecnie. Na wystawie pokazano znane w Przasnyszu miejsca: jak wyglądały na początku XX wieku, w okresie międzywojennym oraz tuż po wojnie, i jak wyglądają dzisiaj. Koordynatorem projektu był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zaś warsztaty z fotografii poprowadzili Anna Wróblewska i Przemysław Prekiel z Muzeum Historycznego.

– Jestem wzruszona widząc państwa zaangażowanie, czując wspaniałą atmosferę, która pozwala na budowanie relacji, lokalnej wspólnoty, na budowanie czegoś dobrego – mówiła w czasie wydarzenia dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor UKSW.

 

Obecni byli także burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Joanna Cieślik oraz dyrektor IPiSS i kierownik projektu dr Elżbieta Bojanowska.

Wystawie towarzyszyła promocja albumu „Przasnysz dawniej i dziś”, która odbyła się w siedzibie Muzeum Historycznego. Wśród działań programu oprócz warsztatów fotograficznych odbywały się także zajęcia sportowe, artystyczne i kulturalne, komputerowe, a także spotkania z psychologiem, dietetykiem oraz fizjoterapeutą.

Dyrektor Joanna Cieślik, podkreślała dobrą współpracę samorządowych instytucji w realizacji projektu: Miejską Biblioteką Publiczną, Miejskim Domem Kultury, Muzeum Historycznym, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

– Zaczynaliśmy spokojnie, a nawet z pewnymi problemami, ale projekt rozwinął się  wspaniale dzięki seniorom. To z radości i optymizmu naszych seniorów, którzy stworzyli wyjątkową grupę, czerpaliśmy siłę do realizacji zadań, wynikających z projektu – podsumowała.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok temu

Strasznie wyglada ten plac ratuszowy po 2011. Kiedyś w latach 90 była tam mistrzowsko przygotowana roslinnosc.

Dario
Dario
1 rok temu

Świetna wystawa i super wykonanie. Brawo za pomysł. Chodząc po uliczkach naszego miasta często zastanawiałem się jak Przasnysz wyglądał kilkadziesiąt lat temu. Słyszałem, że była cerkiew, synagoga, kościół św. Ducha… itd. Teraz już wiem, dzięki wystawie. 🙂