Przasnysz. Burmistrz zaproponował podwyżkę opłat za śmieci. Radni nie zgodzili się

Dziś odbyła się sesja rady miejskiej w Przasnyszu, na której burmistrz Łukasz Chrostowski, przedłożył radnym projekt podwyżki za śmieci.

 

Cena za odbiór śmieci, jaką dziś zaproponował burmistrz, miała wzrosnąć o 9 zł od osoby w stosunku do stawki obecnie obowiązującej. Gdyby radni przyjęli uchwałę nowa stawka wyniosłaby zatem 34 zł od osoby.

Przed głosowaniem wypowiedział się radny Arkadiusz Chmielik. Konsekwentnie przypominał o swojej propozycji rozważenia budowy miejskiego kompostownika, czy ustawienia automatów do zwrotów plastikowych butelek. Zwrócił się też bezpośrednio do burmistrza:  – Kiedy obejmował pan urząd opłata za segregowane śmieci wynosiła 9 zł, dziś mówimy o 34 złotych. Ta podwyżka jest dramatyczna i o 380 procent większa od momentu kiedy został pan burmistrzem. To jest bardzo dużo dla rodzin. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie mieliśmy dużo innych podwyżek.

 

Burmistrz w odpowiedzi zarzucił radnemu Chmielikowi, że ten wykorzystuje medialny temat. – Ja jestem poważnym człowiekiem. Nie ma sensu mówić po raz kolejny, dlaczego miasta nie stać na zbudowanie biokompostowni i dlaczego nie sprawi ona, że za śmieci będziemy płacić mniej. Ja mam świadomość budżetu miasta i słowa radnego odbieram, jako stwierdzenie, że jesteśmy w stanie dokładać do budżetu.

Do tematu odniósł się także radny Bogdan Ćwiek.

– Odpady zawsze są trudnym tematem. Rozumiem, też, że jeśli nie podniesiemy opłaty, to będziemy dokładać 2 mln złotych do budżetu. Widzę też, że w niektórych miastach jest taniej i chciałbym jednak zapytać czy u nas musi być aż tak dużo. Może powinniśmy rozejrzeć się za jakimś rozwiązaniem, a może ta kompostownia nie jest aż tak droga jak się mówi – rozważał. – Na ten więc moment ja jestem za wstrzymaniem się od podejmowania dziś decyzji. Nie ma dziś z nami niektórych radnych, a uważam, że wszyscy  powinniśmy być odpowiedzialni za tę trudną sprawę – dodał.

Ostatecznie radni nie przyjęli uchwały o podwyżce. Połowa zagłosowała przeciw podwyżce, a druga połowa wstrzymała się od głosu. Projekt uchwały zapewne za jakiś czas znów wróci na sesję pod obrady.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie w mediach społecznościowych, ale nie tylko, toczyła się dyskusja na temat uzależnienia opłaty za śmieci od zużycia wody. Burmistrz o zdanie zapytał mieszkańców. Jak twierdził ustalana w ten sposób opłata byłaby sprawiedliwsza. Osoby bowiem, które do tej pory pozostawały poza systemem, opłaty by nie uniknęły. Wodę zużywają bowiem wszyscy.

 

Pomysł burmistrza spotkał się jednak z krytycznymi opiniami i wieloma głosami sprzeciwu. Wielu z mieszkańców twierdziło, że nawet taki sposób naliczania opłaty sprawiłby, że płaciliby dużo więcej. Wspominali o osobach, które podlewają ogródki, czy nawet często myją się i piorą. Niektórzy wprost sugerowali, że mieszkańcy chcąc uniknąć dużych opłat… przestaliby się myć.

 

ren

Sprawdź również
guest
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konował
Konował
11 miesięcy temu

Niech burmistrz da podwyżki ludziom to będzie nas stać na śmieci, albo niech obozy podatki od nieruchomości. Dla burmistrza 9 zł to nic, a może wysuszy obniżyć pensje zarządu i prezesów w jedynej i słusznej firmie odbierającej odpady?

Tadi
Tadi
11 miesięcy temu

Jeszcze z 50 urzędników wciągnąć na etaty , chętnych nie brakuje …wybory idą a każdy urzędnik+ rodzina to przecież tak potrzebne głosy wyborcze 🙂

den
den
11 miesięcy temu

Już myśleliśmy o zaskarżeniu uchwały uzależniającej opłat za śmieci od zużytej wody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego .Byłoby tak jak w Warszawie 🙂

Que
Que
11 miesięcy temu

Ważne, że urząd stać na zatrudnianie nowych, nikomu niepotrzebnych urzędników – pomijając fakt prywatnych koneksji – ktorzy jak przyjdzie co do czego, to wykazują się jedynie niekompetencją.

Zygmunt
Zygmunt
11 miesięcy temu

Ale przecież on mi obiecał w mdku ze jak wygra wybory to będą tańsze bo on wie jak to zrobić. To jednak będą Panie Łukaszu? Bo ja dlatego na Pana głosowałem i skoro nie będą to ja bym chciał ten głos wycofać.

Xccx
Xccx
11 miesięcy temu

Wszyscy chcieliby żeby komunalna odbierała odpady najlepiej z posesji i wszystko co mają, po co pilnować harmonogram. To ja się pytam po co PSZOK, może najwyższa pora by ludzie wozili sami cześć odpadów na ul Leszno. Urząd miasta może sam by kontrolował kto ile wystawia, kto do kogo dokłada. Wystarczy przejechać się ulicami i wszystko widać, 15,20,40 a nawet 90 worków stoi przed posesjami. Więc o co zgrzyt? zbiórka 2-3 razy w miesiącu.

Bartas
Bartas
11 miesięcy temu

Ciekawe jak głosował „wasz sąsiad” i radny sławomir? On tak chętnie zabiera głos w sprawach mało ważnych czy każe robić sobie zdjęcia to może teraz odniesie się do propozycji podwyżki? No czekamy

Paweł
Paweł
11 miesięcy temu
Reply to  Bartas

naczelny przasnyski propagandysta jeszcze nie wie czy podpiąć sie pod podwyzki czy protestowac przeciwko podwyzkom 🙂

Mariusz
Mariusz
10 miesięcy temu
Reply to  Bartas

Pan Sławomir Czaplicki to zwyczajny karierowicz jest. Pokazuje się w lokalnych mediach, bo ma chrapkę na fotel burmistrza. Idę o zakład, że niedługo wystartuje z takim pomysłem.

Kaśkka
Kaśkka
11 miesięcy temu

Stwierdzam teraźniejszy fakt: to ludzie sa dla Pana Burmistrza a nie on dla ludzi, a tak miło było przed wyborami, nieba by każdemu uchylił😜

Olga
Olga
11 miesięcy temu

Arkadiusz taki mądry, ale jak poprzednik robił podwyżki, to głosował chyba za podwyżkami. następna podwyżka to będzie musiała być nie 34 ale może i 50. O to chodziło?

stasiek
stasiek
11 miesięcy temu

PANIE BURMISTRZ ZWOLNI SIE

Ait
Ait
11 miesięcy temu
Reply to  stasiek

I zabierz z sobą swoich przydupasów

stasiek
stasiek
11 miesięcy temu

A PAN GDZIE wywozi smić nigdzie bo pan zanie nie płać jak burmistrz to zadarom bioro haha

Ait
Ait
11 miesięcy temu
Reply to  stasiek

Analfabeta

adas
adas
11 miesięcy temu

Panie Burmistrzu przed wyborami obiecywałeś a jak widać coś nie tak z tymi opłatami za śmieci co do użycia ilości wody miała by być opłata zaśmieci to jest chore i nie logiczne w następnych wyborach minus i myślę że nie tylko ja ale również inni nie poprą w następnych wyborach obiecanki cacanki.

maxx
maxx
11 miesięcy temu

Zaraz trzeba będzie komornika w pełnym wymiarze godzin do windykowania należności. Niektórzy mieszkańcy już teraz płacą więcej za śmieci niż za prąd i gaz.

Fala
Fala
11 miesięcy temu

Burmistrz to hipokryta i kłamca, bez jakiejkolwiek moralności i honoru. Naobiecywał a teraz robi dokładnie odwrotnie. Jak nie potrafi spełnić obietnic to powinien wyjść z twarzą i zrezygnować ze stanowiska. Rodzice muszą być dumni że wychowali takiego oszusta.

den
den
11 miesięcy temu
Reply to  Fala

Czemu mieszasz rodziców, masz uwagi do pracy burmistrza, to adres znasz.No ale z tym „oszustem ” to przesadziłaś . Za takie słowo można być karanym.

Przasnyszanin
Przasnyszanin
11 miesięcy temu
Reply to  den

Ja tam zapowiedź że nie będzie podwyżek za śmieci słyszałem. Padłą ona na debacie dwóch kandydatów wideo gdzieś tam jeszcze na pewno jest. Więc użytkownik Fala nikogo nie obraża tylko mówi prawdę.

jano
jano
11 miesięcy temu
Reply to  Fala

Popraw: oszukaniec a nie „oszust”

jano
jano
11 miesięcy temu

Pamiętacie jak chętnie burmistrz brał przykład z prezydenta Ciechanowa, jeżdził do niego na robocze spotkania, robił foty. Może najwyższy czas wziąć przykład z gospodarki odpadami, mają najniższe opłaty w Polsce – można.

Ait
Ait
11 miesięcy temu
Reply to  jano

Jemu nie chodziło oto żeby się czegoś nauczyć, ale żeby te fotki zrobić – on taki ładny, taki medialny.

ala
ala
11 miesięcy temu
Reply to  jano

Nawet małpowanie cudzych pomysłów mu nie wychodzi. Jest tylko tłem do zdjęcia. Przasnysz zapamięta go jak najgorszego z włodarzy, pomyłkę.

Lola
Lola
11 miesięcy temu

Przykre ale prawdziwe,obiecanki cacanki, promocja przez ,,ślub od pierwszego wejrzenia,,.Nie o takie działania chodzi mieszkańcom Przasnysza, od 2 lat nie ma dni Przasnysza,nic się nie dzieje z MDK, brudna, zarośnięya rzeka,platforma betomowa na rynku miejskim, nic się nie działa,aby powstawały zaklady, wspolne działania, pomyliłam się, zaglos w przysz przeciw.

den
den
11 miesięcy temu
Reply to  Lola

No LOLA jak to nic , a kaczkomaty ,budki dla ptaszków ,Darta , piosenki nagrywane z dziećmi, poprawki na ulicach które zgłosi S.Cz. /tylko te są słuszne/ i inne.To nic? :

Przasnyszanin
Przasnyszanin
11 miesięcy temu
Reply to  den

Remonty bieżące ulic nie są żadnym osiągnięciem włączy tylko jej obowiązkiem. Ulica Świerczewo ( ale to jest także przytyk do poprzedniego burmistrza) to jak wygląda że tak się zapytam ??