Przasnysz. 300 zł na start trafiło do 240 obywateli Ukrainy

Ponad 300,6 mln zł z Funduszu Pomocy oraz ponad 10,6 mln zł z rezerwy ogólnej zostało przekazanych na pomoc dla uchodźców z Ukrainy w województwie mazowieckim. Sprawdziliśmy jakie zapotrzebowanie na pomoc było w Przasnyszu oraz ile środków już zostało przekazane Ukraińcom.

 

W województwie mazowieckim z Funduszu Pomocy przekazano 300 620 265 zł, z czego 235 195 265 zł trafiło do samorządów. Wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł zapewnił, że wszystkie środki są przekazywane zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez samorządy i zaapelował o sprawną wypłatę świadczeń mieszkańcom (40 zł) oraz uchodźcom (300 zł).

– Nieprawdziwe są informacje, że gminy nie mogą wypłacać środków w wysokości 40 zł na zakwaterowanie Uchodźców z Ukrainy osobom przyjmującym ich pod swój dach. Środki te są na bieżąco przekazywane do samorządów, obecnie przekraczają ponad 124 mln zł. Środki te trafiły do wszystkich wnioskujących gmin – powiedział Radziwiłł.

 

My tymczasem sprawdziliśmy jakie było zapotrzebowanie na świadczenia w Przasnyszu. Jak się okazuje, wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł na osobę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej złożyło 178 obywateli Ukrainy. Wypłatę świadczenia zrealizowano w miesiącu kwietniu. Otrzymało je około 240 osób.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie uchodźców to wnioski do przasnyskiego MOPS na wypłatę świadczenia w wysokości 40 zł na dzień na osobę złożyło 19 mieszkańców.

– Wymienione świadczenie planujemy wypłacić po weryfikacji wniosków do końca tego miesiąca – informuje Paulina Zaborowska p.o. Kierownika Działu Pomocy Środowiskowej MOPS Przasnysz.

Do ośrodka w dalszym ciągu wpływają pojedyncze wnioski o wypłatę świadczeń wynikających z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Warto dodać, że pracownicy socjalni poza wskazanym wsparciem materialnym,  udzielają w ramach pracy socjalnej pomocy i wsparcia w załatwianiu codziennego spraw wszystkim osobom z Ukrainy, którzy z taką potrzebą zgłaszają się do ośrodka.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
darek
darek
6 miesięcy temu

Pomoc jak najbardziej potrzebna. Obyśmy My nigdy nie byli w podobnej sytuacji.

Gość dnia
Gość dnia
6 miesięcy temu

Pomoc tak, owczem. Ale rozdawanie pieniędzy…..rząd chce się pokazać z jak najlepszej strony ,ale to my za to zapłacimy.