Przasnysz. 300 tys. złotych na budżet obywatelski

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Przasnysz, która odbyła się 17 sierpnia radni, jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego Miasta Przasnysz na rok 2022.

 

Budżet partycypacyjny, bo o nim mowa będzie opiewał na kwotę 300 tysięcy złotych. Jest on procesem, w ramach którego mieszkańcy miasta mają decydujący głos, na co dane pieniądze zostaną przeznaczone. Obywatele mogą zgłaszać własne propozycje projektów, które zostaną przeanalizowane i zweryfikowane, a następnie poddane pod głosowanie.

Ważne jest, by były to propozycje, które można zrealizować w ciągu jednego roku i nie należą do zadań własnych samorządu, a także nie naruszają przepisów prawa i są zgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

 

Nabór wniosków do budżetu obywatelskiego na 2022 rok będzie trwał do 2 września. Maksymalna kwota, jaka zostanie przeznaczona na jeden projekt, ma wynieść 50 tys. złotych.

Arkadiusz Chmielik, radny miejski, zaproponował, aby pewna część budżetu została przeznaczona na Zielony Budżet Obywatelski.

– Wpisałoby się to doskonale w inicjatywę #ZielonyPrzasnysz i zagwarantowało, że część tego budżetu byłaby przeznaczona tylko na inwestycje w zieleń, czyli renowacja lub tworzenie nowych miejsc zieleni i rekreacji, parki kieszonkowe i tym podobne – dodał Chmielik.

Ostatecznie radni postanowili, że budżet pozostanie w takiej samej formie, jak rok wcześniej, a do tematu powrócą w roku następnym.

 

j.b.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments