Przasnyskie „Orliki” pamiętały o powstańcach styczniowych

Członkowie gromady zuchowej „Orliki” działającej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Przasnyszu odwiedzili miejsca upamiętniające powstańców z 1863 r.

 

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Za jego początek uznaje się datę wydania przez Komitet Centralny Narodowy Manifestu. Było one największym, a zarazem najdłuższym zbrojnym wystąpieniem w historii Polski. Walki z zaborcą trwały ponad rok, a swoim zasięgiem objęły cały zabór rosyjski terenów dawnej I Rzeczypospolitej.

W związku z 160.rocznicą wybuchu powstania styczniowego członkowie gromady zuchowej „Orliki” działającej przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Przasnyszu w piątek, 20 stycznia odwiedzili miejsca upamiętniające powstańców z 1863 r.

– Dzieci zapaliły znicze pod pomnikiem w miejscu stracenia przez Rosjan Stefana Cieleckiego „Orlika” oraz na cmentarzu parafialnym pod kapliczką wybudowaną dla uczczenia lokalnych bohaterów poległych w walkach za wolność i niepodległość ojczyzny, w tym powstańców styczniowych – relacjonuje szkoła.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments