Przasnyskie batiki ponownie wyruszyły w Polskę. Tym razem goszczą w Płośnicy.

Batiki z pracowni „Mamut” można bez cienia wątpliwości nazwać przasnyskim towarem eksportowym, ponieważ podbijają serca nie tylko polskich, ale i zagranicznych koneserów sztuki. Koronawirus na pewien czas zatrzymał wojaże dzieł rodzimych twórców, ale batiki niedawno ruszyły w podróż do  GCKiB w Płośnicy. Wystawę będzie można oglądać do końca wakacji.

 

Pracownia batiku „Mamut” działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006 r. Zajmuje się specyficznym, lecz zyskującym coraz większą popularność rodzajem sztuki. Pracownia została stworzona przez artystę Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz.

– Nasza wystawa w Płośnicy już do zobaczenia. W piątek (17.07.2020) byliśmy ją zaaranżować i powiesić. Do końca wakacji pozostanie w GCKiB Płośnica. Zapraszamy do zwiedzania! – zachęcają twórcy z „Mamuta”.

 

Obecnie na zajęcia w pracowni uczęszcza regularnie kilkanaście osób. Jest to zarówno młodzież, dorośli jak i seniorzy. Pracownia organizuje pokazy i warsztaty stacjonarne jak również wyjazdowe prezentujące i uczące techniki batiku. Przez kilkanaście lat funkcjonowania pracowni powstało w niej kilkaset batików, w tym wiele scenograficznych, które wyróżniają bardzo duże rozmiary. Wystawy prezentują prace wykonane w ostatnich kilku latach. Reprezentują one kolekcje tematyczne pracowni (np.: MUZYCY W BATIKU, KOMPOZYTORZY, IKONA-BATIK INSPIRACJE i inne), jak również indywidualne poszukiwania i zainteresowania twórców.

Wystawy przasnyskiej pracowni pokazywane były do tej pory m.in. w  Szreńsku, Lublinie, Warszawie, Serocku, Ciechanowie, Chorzelach, Mławie, Żurominie, Lidzbarku, Makowie Mazowieckim, Opolu, Srebrnej Górze, Kutnie, Siemiatyczach, Strzelcach Krajeńskich, Nowosybirsku, Tucholi, Wrocławiu, Wilnie, Pasymiu, Zambrowie, Gdyni, Szczytnie, Ostrowi Mazowieckiej, Poznaniu, Rzeszowie, Ożarowie Mazowieckim, Zakroczymiu, Górze Kalwarii, Ścinawie, Raszynie, norweskim Løten, Turznie, Opinogórze Górnej, Nowym Dworze Mazowieckim, Wąbrzeźnie oraz Białymstoku. Wizyta w Płośnicy to 88. wystawa pracowni w Polsce i poza jej granicami.

Batik polega na wytwarzania barwnych tkanin przy pomocy wosku oraz wielokrotnego nakładania barwników. Tworzenie malowideł na tkaninach jest niełatwym i pracochłonnym procesem, ale przynosi oszałamiające efekty wizualne. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się głównie w dwustronności prac, wspaniałych efektach podświetlania oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającego wosku. Wystawę batików w GCKiB Płośnicy można odwiedzić do końca sierpnia, gorąco do tego zachęcamy.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments