Przasnyskie apteki wrócą do tradycyjnych dyżurów nocnych? Nadzór prawny wojewody kwestionuje powiatową uchwałę

Na sesję powiatu przasnyskiego powrócił temat aptek i ich dostępności w porze nocnej. Nadzór prawny wojewody mazowieckiego zaskarżył uchwałę wprowadzającą dyżury telefoniczne.

 

Zgodnie z art. 94 Ustawy Prawo Farmaceutyczne, Rada Powiatu jest zobowiązana do ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie danego powiatu. Jednocześnie powiat nie posiada uprawnień, które pozwoliłyby wyegzekwować przestrzeganie tego grafiku przez farmaceutów.

Apteki z terenu powiatu przasnyskiego apelowały o całkowite zrezygnowanie z dyżurów nocnych lub skrócenie czasu ich trwania do godz. 23.00, jednak Rada Powiatu Przasnyskiego odrzuciła przedstawiony postulat w dniu 28 maja 2021 roku z powodu niewystarczającej dostępności świadczeń mieszkańców powiatu przasnyskiego w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.

 

– Przedstawiciele aptek informowali, że dyżury nocne generują wysokie koszty, a sprzedaż leków w czasie ich pełnienia jest znikoma lub żadna, co nie pozwala pokryć kosztów wynagrodzenia dyżurującego pracownika. Zgłaszali również problem z obsadą takich dyżurów – zgodnie z prawem w aptece taki dyżur musi pełnić magister farmacji – mówi nam Magdalena Kowalewska, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowej w Przasnyszu.

2 czerwca 2021 roku podczas posiedzenia Komisji Zdrowia wypracowany został kompromis wprowadzający telefoniczne dyżury w porze nocnej.

– Intencją takiego rozwiązania było zapewnienie faktycznego dostępu mieszkańców powiatu do aptek w porze nocnej, a nie tylko w teorii. Dodatkowym problemem była pandemia COVID – 19, która nasiliła już wcześniej występujący problem – w wielu powiatach nocne dyżury aptek w ogóle nie były sprawowane. Przyjęcie Uchwały wprowadzającej dyżury telefoniczne na terenie powiatu przasnyskiego miało pogodzić postulaty aptek, równocześnie nie ograniczając dostępu do leków dla mieszkańców w nagłej potrzebie – dodaje nasza rozmówczyni.

Z aptekami działającymi na terenie powiatu przasnyskiego po godzinie 23.00 można było kontaktować się dzwoniąc pod numer +48 791 016 266. Apteki miały umieścić taką informację w widocznym miejscu, co jak pokazała kontrola przeprowadzona przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu nie zawsze było wykonywane.

 

Teraz jednak nadzór prawny Wojewody Mazowieckiego zaskarżył uchwałę wprowadzającą dyżury telefoniczne do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

– W związku z przytoczonymi przez nadzór prawny wyrokami sądów w podobnych sprawach, można się spodziewać, że uchwała zostanie unieważniona, a powiat będzie musiał wrócić do standardowej formy ustalania dyżurów aptek – komentuje Magdalena Kowalewska.

– Zaznaczam, że problem z nocnymi dyżurami aptek ma skalę ogólnopolską. Rozwiązaniem może być jak najszybsze wprowadzenie nowelizacji Ustawy Prawo Farmaceutyczne, zapowiadającej zniesienie obowiązkowych dyżurów nocnych na rzecz dobrowolnych, opłacanych ze środków publicznych. Pozwoli to na większą kontrolę aptek w tym konkretnym zakresie – dodaje.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tom
Tom
1 rok temu

Jak im się nie chce pełnić dyżurów to może warto ściągnąć konkurencję co bedzie otwarte miała 24 godziny na dobe

Jamal
Jamal
1 rok temu
Reply to  Tom

Działaj Tom, że też nikt jeszcze na to nie wpadł

Maxx
Maxx
1 rok temu
Reply to  Jamal

Zaraz wpadną na to Lidle i Biedronki. Zrobią aptekę w sklepie żeby otwierać w niedzielę. Oni mogą 2 lata jechać bez marży żeby wyczyścić sobie rynek, tak jak zrobili to ze sklepami spożywczymi.

Maxx
Maxx
1 rok temu

W nocy mało się kupuje a cały dzień 3 okienka pełną parą i ciężko trafić na moment żeby nie było kolejki na zewnątrz. Więc może się bilansuje? A tak w ogóle to nocna pomoc lekarska i tak ma dostęp do leków i tam się dostaje receptę, więc czemu nie mogą też zaopatrywać w dawkę która starczy do czasu otwarcia aptek?

Adam
Adam
1 rok temu

To aptekom nie płacą za dyżury nocne, rząd czy powiat? To z czego je opłacają jeśli w nocy nie ma klientów?

Jack
Jack
1 rok temu
Reply to  Adam

Z marży narzuconej w dzień.
Żabkom też rząd płaci za dyżury nocne?