Przasnyski Sanepid monitoruje sytuację związaną z Legionellą

Sanepid w Przasnyszu bacznie obserwuje sytuację związaną z pojawieniem się w kraju bakterii Legionelli. Monitorowane są baseny, szpitale, domy pomocy społecznej i inne budynki użyteczności publicznej.

 

W piątek, 25 sierpnia Główny Inspektor Sanitarny poinformował o działaniach związanych z wystąpieniem przypadków legionelozy.

– Utrzymujące się wysokie temperatury powietrza sprzyjają namnażaniu się pałeczek Legionella w wewnętrznych instalacjach wodnych. W związku z zakażeniami tą bakterią, Główny Inspektor Sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi – informuje GIS.

Dotyczy to takich obiektów jak domy pomocy społecznej, szpitale, lokale użyteczności publicznej, czy też baseny.

 

Zapytaliśmy Marię Śliwińską, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Przasnyszu, o to jak wygląda sytuacja na terenie powiatu przasnyskiego.

– W roku bieżącym nie zgłoszono zachorowania ani podejrzenia zachorowania na legionellozę na terenie powiatu. PPIS w Przasnyszu nawiązując do sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa podkarpackiego, dotyczącej wystąpienia przypadków zapaleń płuc o etiologii Legionella pneumophila przypomniał podmiotom działalności leczniczej o ustawowym obowiązku zgłaszania do inspekcji sanitarnej podejrzeń/rozpoznań legionellozy – informuje dyrektor.

Na terenie powiatu przasnyskiego wzmożono nadzór nad obiektami wysokiego ryzyka występowania bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach wewnętrznych.

– Do zarządców budynków i obiektów, w których w trakcie użytkowania wytwarzany jest aerozol wodno – powietrzny mogący negatywnie wpływać na zdrowie obywateli, przesłano materiały informacyjne dotyczące prawidłowej eksploatacji urządzeń w kontekście zapobiegania namnażaniu się bakterii Legionella pneumophila – dodaje nasza rozmówczyni.

 

– W bieżącym roku, w dotychczas przeprowadzonych badaniach nie stwierdzono skażenia tymi bakteriami w instalacjach wodociągowych. Monitoring będzie realizowany zgodnie z harmonogramem w obiektach, w których przebywają osoby najbardziej narażone na zakażenie tj. szpital, zakład opiekuńczo – leczniczy, domy pomocy społecznej – wyjaśnia Maria Śliwińska.

Bakteria Legionelli nie wystąpiła także na basenach.

– Stale prowadzony jest monitoring wody na basenach/pływalniach w zakresie występowania Legionelli. W badaniach nie stwierdzono występowania tej bakterii – wyjaśnia.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edek
Edek
22 dni temu

Niech monitorują jakosc miesa w sklepach bo strzyknieta roznym swinstwem. Glifosat i inne trucizny w zywnosci a oni monitoruja. Re wedliny na stolach na targu rowniez sprzedawane jak na rosji. Kazdy chrycha prycha pluje itd