Przasnyski „escape room” sprawdzany po tragedii w Koszalinie.

W piątek po godz. 17.00 w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru, w którym zginęło pięć nastoletnich dziewcząt, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony. Najprawdopodobniej przyczyną tragedii był ulatniający się gaz. Szef MSWiA Joachim Brudziński polecił komendantowi główne PSP skontrolowanie wszystkich escape roomów w kraju, w tym obiektu znajdującego się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

-W związku z tragedią w Koszalinie pragnę przekazać wyrazy współczucia i żalu dla rodzin ofiar pożaru. Poleciłem komendantowi głównemu Państwowej Straży Pożarnej wszczęcie kontroli przeciwpożarowych we wszystkich obiektach tego typu w kraju” – napisał w piątek na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński.

Przasnyski escape room powstał we wrześniu 2018r. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym mieście. Fabuła gry osnuta jest wokół tajemniczego zniknięcia fikcyjnej postaci prof. Antoniego Bilińskiego, który od wielu lat zajmował się sprawą zaginionych relikwii św. Stanisława. Zadaniem uczestników „zamkniętych” w pokoju jest rozwiązywanie zagadek, zdobywanie szyfrów do kolejnych zamków i w efekcie rozwikłanie tajemnicy zaginięcia profesora. Przy okazji rozwiązywania łamigłówek uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą głównego tematu zainteresowań badawczych profesora – postaci św. Stanisława Kostki. Gra została przygotowana w dwóch formach: stacjonarnej pn. „Tajemnica świętości” i mobilnej pn. „Droga do świętości”.

W sprawie przasnyskiej atrakcji skontaktowaliśmy się z Komendantem Powiatowym PSP st.bryg. Waldemarem Białczakiem.

-Od samego rana prowadziliśmy szerokie działania mające na celu namierzenie działalności typu escape room w całym powiecie przasnyskim. Było to tym bardziej trudne, gdyż taki typ rozrywki nie podlega przepisom PPOŻ. Skontaktowaliśmy się z samorządami, osobami odpowiedzialnymi za rejestrację podmiotów gospodarczych oraz jednostkami strażackimi w powiecie. Udało nam się ustalić , że jedyny „escape room” na naszym terenie to ten znajdujący się w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, jednak nie jest on typowy, gdyż nie wymusza uwięzienia odwiedzających. Budynek Muzeum natomiast pozytywnie przeszedł naszą kontrolę w niedalekiej przeszłości. Mimo to, w poniedziałek escape room zostanie sprawdzony pod względem bezpieczeństwa. W chwili obecnej (weekend) jest on nieczynny. – uspokaja Komendant. W całej Polsce znajduje się około 1087 takich obiektów, a tylko w samej Warszawie jest ich 120. – dodaje.

red.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments