Przasnyska tężnia zzieleniała. Nie wygląda to dobrze – pisze czytelniczka

Tężnia usytuowana w Parku im. Stanisława Cieleckiego ps. „Orlik” budzi żywe zainteresowanie naszych czytelników, o czym świadczy fakt, że często otrzymujemy informacje dotyczące tego, jak urządzenie się sprawuje. Choć tężnia oficjalnie zakończyła już sezon, to mieszkanka zwróciła uwagę na jej stan.

 

Wraz z końcem października tężnia tradycyjnie została wyłączona.

– Zgodnie z zaleceniami producenta musimy wyłączyć tężnie jeśli temperatura spada w nocy w okolice zera, żeby nie uszkodzić mechanizmu nawadniania – poinformował nas burmistrz Łukasz Chrostowski.

Niepokój czytelniczki wzbudził jednak nie fakt jej wyłączenia, a fakt, że na tarninie i części drewnianych elementów konstrukcji pojawił się zielony nalot. W poprzednich sezonach zaś glonów nie było.

– A nawet jeśli to na pewno nie na takiej powierzchni. Nie wiem czy w przyszłym roku zdrowo będzie to wdychać – stwierdza.

 

Co było przyczyną pojawienia się glonów, czy to warunki atmosferyczne, czy błąd ludzki nie wiemy. Teoretycznie sól znajdująca się w solance powinna zapobiegać rozwojowi glonów. Jak pokazują przykłady innych miast, problem może być spowodowany spadkiem stężenia soli w roztworze (czasem na skutek awarii, a czasem z powodu długotrwałych opadów deszczu). Jak wskazują specjaliści zajmujący się od lat tężniami, ponowny wzrost zasolenia powinien zabić glony. W tężni mogą pozostać jednak zanieczyszczenia i o ile te są do usunięcia z instalacji, tak usunięcie ich z samej tarniny może być bardziej problematyczne.

Jeśli chodzi o tężnię przasnyską, to jak zapewnił nas burmistrz Łukasz Chrostowski w każdym roku zużyta tarnina jest wymienia na nową.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ogrodnik
Ogrodnik
1 rok temu

Kwiatki schną, drzewka schną, tężnia zielenieje. Wybitni gospodarze!

Pasjonat
Pasjonat
1 rok temu

Wystarczy popatrzeć na tężnie w innych miastach, gdzie widoczny jest nalot solny, a nie glonów. Roztwór jest za słaby

🙃ktm
🙃ktm
1 rok temu
Reply to  Pasjonat

Dokładnie .ciapciaki oszczędzają na wszystkim

Konowal
Konowal
1 rok temu

Oj tam
Z zieleniala z zazdrości jak basen otwarty zobaczyła. Tam dopiero będzie słono

Edek
Edek
1 rok temu

Lodowisko tez zamkniete wybudowali halensporyowa a nie lodowisko. Żenada!!!!

Marek
Marek
1 rok temu
Reply to  Edek

Poczekaj aż zobaczysz nowy cennik za te lodowisko to Ci się go odechce, inflacji podobno 18% a bileciki w górę o 100

Matias
Matias
1 rok temu

PRZASNYSZ…Miasto sexu i (chu##wego) biznesu

🙃ktm
🙃ktm
1 rok temu
Reply to  Matias

Czego ? Sexu? Chyba w internecie na czacie

Amka
Amka
1 rok temu

Brak dbałości widać gołym okiem. Nie wystarczy postawić, trzeba jeszcze się tym zainteresować. Marnotrawienie publicznych pieniędzy!

Jerzy i Wojciech
Jerzy i Wojciech
1 rok temu

O czym, o kim tu mówimy?Wszystko się sypie na łeb na szyję przez naszych szanownych mistrzów administracji samorządowej.Już dawno mówiłem, że nie wystarczy chcieć ale trzeba jeszcze coś umieć i co?Nie chce mi się już rozprawiać nad włodarzami, bo szkoda czasu ale apeluję do wszystkich mieszkańców miasta Przasnysz nad zastanowieniem się już dziś nad tym jak żyć w Przasnyszu z dobrym gospodarzem.Jest wielka szansa na to, że dobry kandydat pojawi się przed wyborami.Nie dawajcie wiary ludziom już spełnionym i pysznym, bo to będzie gwóźdź do trumny tego miasta.

Erodisco
Erodisco
1 rok temu

jak bedzie kandydat z Pis to ide w ciemno głosuje

Aaa
Aaa
1 rok temu

Nikt niedba o porządek w mieście. W kwietnikach przy kawiarni puszki , butelki. Nie dawno był remont mostów a farba z barierek schodzi, wyglądają gorzej jak przed malowaniem. Przydalo by sie przeglad ławek zrobić, wymienić deski pomalować. Gdzie jest gospodarz tego miasta by dopilnować

Kazio
Kazio
1 rok temu

Zamiast tężni i parku powinien być parking dla samochodów, co byłoby normalne pod cmentarzem .