Przasnyska tężnia zzieleniała. Nie wygląda to dobrze – pisze czytelniczka

Tężnia usytuowana w Parku im. Stanisława Cieleckiego ps. „Orlik” budzi żywe zainteresowanie naszych czytelników, o czym świadczy fakt, że często otrzymujemy informacje dotyczące tego, jak urządzenie się sprawuje. Choć tężnia oficjalnie zakończyła już sezon, to mieszkanka zwróciła uwagę na jej stan.

 

Wraz z końcem października tężnia tradycyjnie została wyłączona.

– Zgodnie z zaleceniami producenta musimy wyłączyć tężnie jeśli temperatura spada w nocy w okolice zera, żeby nie uszkodzić mechanizmu nawadniania – poinformował nas burmistrz Łukasz Chrostowski.

Niepokój czytelniczki wzbudził jednak nie fakt jej wyłączenia, a fakt, że na tarninie i części drewnianych elementów konstrukcji pojawił się zielony nalot. W poprzednich sezonach zaś glonów nie było.

– A nawet jeśli to na pewno nie na takiej powierzchni. Nie wiem czy w przyszłym roku zdrowo będzie to wdychać – stwierdza.

 

Co było przyczyną pojawienia się glonów, czy to warunki atmosferyczne, czy błąd ludzki nie wiemy. Teoretycznie sól znajdująca się w solance powinna zapobiegać rozwojowi glonów. Jak pokazują przykłady innych miast, problem może być spowodowany spadkiem stężenia soli w roztworze (czasem na skutek awarii, a czasem z powodu długotrwałych opadów deszczu). Jak wskazują specjaliści zajmujący się od lat tężniami, ponowny wzrost zasolenia powinien zabić glony. W tężni mogą pozostać jednak zanieczyszczenia i o ile te są do usunięcia z instalacji, tak usunięcie ich z samej tarniny może być bardziej problematyczne.

Jeśli chodzi o tężnię przasnyską, to jak zapewnił nas burmistrz Łukasz Chrostowski w każdym roku zużyta tarnina jest wymienia na nową.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ogrodnik
Ogrodnik
24 dni temu

Kwiatki schną, drzewka schną, tężnia zielenieje. Wybitni gospodarze!

Pasjonat
Pasjonat
24 dni temu

Wystarczy popatrzeć na tężnie w innych miastach, gdzie widoczny jest nalot solny, a nie glonów. Roztwór jest za słaby

🙃ktm
🙃ktm
24 dni temu
Reply to  Pasjonat

Dokładnie .ciapciaki oszczędzają na wszystkim

Konowal
Konowal
24 dni temu

Oj tam
Z zieleniala z zazdrości jak basen otwarty zobaczyła. Tam dopiero będzie słono

Edek
Edek
24 dni temu

Lodowisko tez zamkniete wybudowali halensporyowa a nie lodowisko. Żenada!!!!

Marek
Marek
23 dni temu
Reply to  Edek

Poczekaj aż zobaczysz nowy cennik za te lodowisko to Ci się go odechce, inflacji podobno 18% a bileciki w górę o 100

Matias
Matias
23 dni temu

PRZASNYSZ…Miasto sexu i (chu##wego) biznesu

🙃ktm
🙃ktm
23 dni temu
Reply to  Matias

Czego ? Sexu? Chyba w internecie na czacie

Amka
Amka
23 dni temu

Brak dbałości widać gołym okiem. Nie wystarczy postawić, trzeba jeszcze się tym zainteresować. Marnotrawienie publicznych pieniędzy!

Jerzy i Wojciech
Jerzy i Wojciech
23 dni temu

O czym, o kim tu mówimy?Wszystko się sypie na łeb na szyję przez naszych szanownych mistrzów administracji samorządowej.Już dawno mówiłem, że nie wystarczy chcieć ale trzeba jeszcze coś umieć i co?Nie chce mi się już rozprawiać nad włodarzami, bo szkoda czasu ale apeluję do wszystkich mieszkańców miasta Przasnysz nad zastanowieniem się już dziś nad tym jak żyć w Przasnyszu z dobrym gospodarzem.Jest wielka szansa na to, że dobry kandydat pojawi się przed wyborami.Nie dawajcie wiary ludziom już spełnionym i pysznym, bo to będzie gwóźdź do trumny tego miasta.

Erodisco
Erodisco
22 dni temu

jak bedzie kandydat z Pis to ide w ciemno głosuje

Aaa
Aaa
23 dni temu

Nikt niedba o porządek w mieście. W kwietnikach przy kawiarni puszki , butelki. Nie dawno był remont mostów a farba z barierek schodzi, wyglądają gorzej jak przed malowaniem. Przydalo by sie przeglad ławek zrobić, wymienić deski pomalować. Gdzie jest gospodarz tego miasta by dopilnować

Kazio
Kazio
23 dni temu

Zamiast tężni i parku powinien być parking dla samochodów, co byłoby normalne pod cmentarzem .