Przasnyska młodzież wędrowała „Szlakiem Zacheusza Nowowiejskiego”

W ostatni piątek przed feriami zimowymi 12 stycznia 2018r. uczniowie klasy I LOM (klasa mundurowa) ZSP w Przasnyszu wybrali się na wycieczkę po Górach Dębowych. Rejon ten znany jest jako miejsce, gdzie mieściła się baza żołnierzy wyklętych z oddziału Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż”.

Zacheusz Nowowiejski ur. 28 grudnia 1915 r. we wsi Zembrzus w gminie Janowo, zm. 6 grudnia 1946 r., Żołnierz Wyklęty. Brał udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, został wzięty do niewoli. Po ucieczce z obozu jenieckiego powrócił w rodzinne strony, gdzie zorganizował siatkę tajnego nauczania. Był żołnierzem ZWZ-AK. Po wkroczeniu Sowietów na teren powiatu przasnyskiego kontynuował walkę i bronił ludność przed sowieckimi represjami. Zginął podczas obławy UB. Ranny próbował ucieczki, a gdy ta okazała się niemożliwa – popełnił samobójstwo.


Oprócz obiektów historycznych (pozostałości po obozowisku żołnierzy niemieckich z 1914r., pomnik Zacheusza Nowowiejskiego, dęby katyńskie, świerk papieski, liczne kapliczki) miejsce to posiada także wyjątkowe walory krajoznawczo – przyrodnicze. Dębowe Góry to bardzo atrakcyjny rejon turystyczny i jednocześnie prawie zupełnie nieznany. Polodowcowe wzgórza o deniwelacji przekraczającej 100 m pokryte są wielkim kompleksem leśnym o urozmaiconym drzewostanie. Jest to jedna z największych na Mazowszu ostoi dzikiej przyrody – zarówno flory jak i fauny. Znaczna odległość od większych miast (Warszawa leży w odległości około 150 km) i od modnych ale zatłoczonych rejonów turystycznych (najbliższy z nich położony na północ od Nidzicy jest odległy o około 35 km), sprawia, że panuje tu spokój i cisza, co pozwala na bezpośredni kontakt z dziką przyrodą. Jest to rejon szczególnie predysponowany do długich wycieczek po dzikich bezdrożach.


Przewodnikami po tym wyjątkowym terenie byli Wojciech Włodarczyk oraz Sławomir Mikulak. Opiekę nad młodzieżą sprawowali Jacek Pięta, Grzegorz Cołosiński i Michał Mocek. W planach są kolejne tego typu wyprawy.

ZSP Przasnysz

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments