Przasnyska kolejka “Karolcia” i jej rodzeństwo idzie pod młotek

Gmina Krasne jest właścicielem części taboru Mławskiej Kolei Dojazdowej, w tej liczbie umierającej na stacji w Przasnyszu kolejki o wdzięcznym imieniu Karolcia. 14 kwietnia br. odbył się przetarg na sprzedaż taboru rozlokowanego na terenie Przasnysza, Krasnego, Makowa Mazowieckiego i Mławy. Część taboru ma wartość zabytkową, część znajduje się w ruinie.

 

Kolejka “Karolcia”, dogorywająca dziś na stacji w Przasnyszu stała się ofiarą wandali i choć wpisana jest do rejestru zabytków, ze względu na brak zainteresowania władz, znajduje się obecnie w stanie ruiny. O będących w stanie agonalnym lokomotywie i wagoniku pisaliśmy tu:

Przasnyska kolejka umiera. Wandale zadają jej ostateczne ciosy. Zawiadomiliśmy prokuraturę.

 

 

Antidotum na dalszą degradację taboru ma być jego sprzedaż. Pod młotek (zgodnie z zarządzeniem wójta Michała Szczepańskiego) poszło 11 sztuk taboru, stanowiącego własność gminy Krasne. Co ciekawe, zgodnie z ogłoszeniem o przetargu na sprzedaż wystawiono łącznie tylko 9 lokomotyw i wagoników.

 

Przedmiotem sprzedaży są:

 

  1. Lokomotywa spalinowa Lxd2 produkcji rumuńskiej, przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Kolejowej; 06-408 Krasne, Cena wywoławcza to 24.000,00 zł brutto.

 

  1. Lokomotywa spalinowa Lxd2 “Karolcia” (nr PKP 293) produkcji rumuńskiej (wpisana do rejestru zabytków decyzją nr 113/2020), przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Leszno 06-300 Przasnysz, 33.000,00 zł brutto.

 

  1. Lokomotywa spalinowa Lxd2 (nr PKP 343) produkcji rumuńskiej, przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Brackiej 9A, 06-500 Mława, 30.000,00 zł brutto.

 

  1. Lokomotywa spalinowa SM02 (nr PKP 126), przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Kolejowa, 06-200 Maków Mazowiecki, 18.000,00 zł brutto

 

  1. Wagon osobowy Bxhpi produkcji rumuńskiej FAUR, datowanie 1984 r., przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Leszno, 06-300 Przasnysz, 17.000,00 brutto.

 

  1. Wagon osobowy Bxhpi produkcji rumuńskiej FAUR, datowanie 1984 r., przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul.Bracka 9A, 06-500 Mława, 27.000,00 zł brutto.

 

  1. Wagon platforma 4 osiowa serii Pddxh, datowanie 1956 r., przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Bracka 9A, 06-500 Mława, o nieustalonej cenie (w ofercie przetargowej na BIP gminy Krasne znajdują się rozbieżne dane dotyczące cen w ujęciu netto, brutto i słownie).

 

  1. Wagon towarowo-osobowy FTdxh, przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Bracka 9A, 06-500 Mława, 10.000,00 zł brutto.

 

  1. Wagon towarowy kryty 4-osiowy, przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Bracka 9A, 06-500 Mława. Również w tym przypadku ceny wywoławcze zawarte w ofercie są trudne do ustalenia.

 

“Każdy Oferent może złożyć tylko jedną ofertę na każdą z części (ruchomości) przetargu. Przetarg obejmuje 9 części (ruchomości), a każdy z 9 przedmiotów sprzedaży stanowi jedną część” – czytamy w ogłoszeniu o przetargu.

Kto kupi Karolcię i jej rodzeństwo? Czy ktoś da kolejowym staruszkom nowe życie?

 

 

M. Jabłońska


 

guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
19 dni temu

Te kolejki to kawał historii naszego regionu, ale kto kupi zabytkową kupę złomu za 33.000?

Magda
Magda
19 dni temu

Chyba Muzeum powinno zakupić?!!!

Waldemar
Waldemar
18 dni temu

Pan Wójt z Krasnego to chyba wstydu nie ma. Gmina przejęła tabor darmo. Doprowadziła do dewastacji,zamiast zrobić z niego atrakcję turystyczną, Takie były zamiary. Może lepiej by zrobił jak by przekazał tabor Gminie w Czernicach Borowych. Wójt i Gmina w Czernicach o swój tabor dbają i jakoś nikt go nie dewastuję.

Gustek
Gustek
18 dni temu
odpowiada  Waldemar

Gmina Krasne to chyba ma najgorszego gospodarza w powiecie–stawki (opłaty za śmieci najwyższe) i inne a w zamian nic.Współczuję mieszkańcom,że sami sobie wybrali takiego nieroba….

Ait
Ait
18 dni temu

Kasa z dotacji się rozeszła to teraz trzeba pozbyć się zgniłego jaja.

Maria
Maria
18 dni temu

Od dbania o zabytki ruchome są odpowiednie instytucje. Mamy w powiecie muzeum, co robi i gdzie jest ta instytucja?! To oni mają odpowiednią wiedzę u środki do opieki nad zabytkami… A konkurencja nominowała panią dyrektor osobowością roku w katagorii kultura. Wstyd!

Waldemar
Waldemar
18 dni temu

Stalowy to kupi ale za 3300

maxx
maxx
18 dni temu

Koło 3 przetargu będzie się opłacało kupić i oddać na złom a jak nie będzie taboru to szyny .. .. no sami wiecie :D.

Szymon
Szymon
17 dni temu

Wstyd!!! żeby nie zabezpieczyć takiego zabytku wpisanego do rejestru.

Marcin
Marcin
17 dni temu

Wszystko w tym kraju rozwalie. Hitler nie dał rady ale polskie władze z powodzeniem doprowadzają ten kraj do ruiny. Nie trzeba bomb i czołgów, wystarczy debilami stołki obsadzić.