Przasnyska kolejka „Karolcia” i jej rodzeństwo idzie pod młotek

Gmina Krasne jest właścicielem części taboru Mławskiej Kolei Dojazdowej, w tej liczbie umierającej na stacji w Przasnyszu kolejki o wdzięcznym imieniu Karolcia. 14 kwietnia br. odbył się przetarg na sprzedaż taboru rozlokowanego na terenie Przasnysza, Krasnego, Makowa Mazowieckiego i Mławy. Część taboru ma wartość zabytkową, część znajduje się w ruinie.

 

Kolejka „Karolcia”, dogorywająca dziś na stacji w Przasnyszu stała się ofiarą wandali i choć wpisana jest do rejestru zabytków, ze względu na brak zainteresowania władz, znajduje się obecnie w stanie ruiny. O będących w stanie agonalnym lokomotywie i wagoniku pisaliśmy tu:

Przasnyska kolejka umiera. Wandale zadają jej ostateczne ciosy. Zawiadomiliśmy prokuraturę.

 

 

Antidotum na dalszą degradację taboru ma być jego sprzedaż. Pod młotek (zgodnie z zarządzeniem wójta Michała Szczepańskiego) poszło 11 sztuk taboru, stanowiącego własność gminy Krasne. Co ciekawe, zgodnie z ogłoszeniem o przetargu na sprzedaż wystawiono łącznie tylko 9 lokomotyw i wagoników.

 

Przedmiotem sprzedaży są:

 

  1. Lokomotywa spalinowa Lxd2 produkcji rumuńskiej, przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Kolejowej; 06-408 Krasne, Cena wywoławcza to 24.000,00 zł brutto.

 

  1. Lokomotywa spalinowa Lxd2 „Karolcia” (nr PKP 293) produkcji rumuńskiej (wpisana do rejestru zabytków decyzją nr 113/2020), przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Leszno 06-300 Przasnysz, 33.000,00 zł brutto.

 

  1. Lokomotywa spalinowa Lxd2 (nr PKP 343) produkcji rumuńskiej, przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Brackiej 9A, 06-500 Mława, 30.000,00 zł brutto.

 

  1. Lokomotywa spalinowa SM02 (nr PKP 126), przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Kolejowa, 06-200 Maków Mazowiecki, 18.000,00 zł brutto

 

  1. Wagon osobowy Bxhpi produkcji rumuńskiej FAUR, datowanie 1984 r., przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Leszno, 06-300 Przasnysz, 17.000,00 brutto.

 

  1. Wagon osobowy Bxhpi produkcji rumuńskiej FAUR, datowanie 1984 r., przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul.Bracka 9A, 06-500 Mława, 27.000,00 zł brutto.

 

  1. Wagon platforma 4 osiowa serii Pddxh, datowanie 1956 r., przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Bracka 9A, 06-500 Mława, o nieustalonej cenie (w ofercie przetargowej na BIP gminy Krasne znajdują się rozbieżne dane dotyczące cen w ujęciu netto, brutto i słownie).

 

  1. Wagon towarowo-osobowy FTdxh, przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Bracka 9A, 06-500 Mława, 10.000,00 zł brutto.

 

  1. Wagon towarowy kryty 4-osiowy, przedmiot przetargu zlokalizowany przy ul. Bracka 9A, 06-500 Mława. Również w tym przypadku ceny wywoławcze zawarte w ofercie są trudne do ustalenia.

 

„Każdy Oferent może złożyć tylko jedną ofertę na każdą z części (ruchomości) przetargu. Przetarg obejmuje 9 części (ruchomości), a każdy z 9 przedmiotów sprzedaży stanowi jedną część” – czytamy w ogłoszeniu o przetargu.

Kto kupi Karolcię i jej rodzeństwo? Czy ktoś da kolejowym staruszkom nowe życie?

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Te kolejki to kawał historii naszego regionu, ale kto kupi zabytkową kupę złomu za 33.000?

Magda
Magda
3 lat temu

Chyba Muzeum powinno zakupić?!!!

Waldemar
Waldemar
3 lat temu

Pan Wójt z Krasnego to chyba wstydu nie ma. Gmina przejęła tabor darmo. Doprowadziła do dewastacji,zamiast zrobić z niego atrakcję turystyczną, Takie były zamiary. Może lepiej by zrobił jak by przekazał tabor Gminie w Czernicach Borowych. Wójt i Gmina w Czernicach o swój tabor dbają i jakoś nikt go nie dewastuję.

Gustek
Gustek
3 lat temu
Reply to  Waldemar

Gmina Krasne to chyba ma najgorszego gospodarza w powiecie–stawki (opłaty za śmieci najwyższe) i inne a w zamian nic.Współczuję mieszkańcom,że sami sobie wybrali takiego nieroba….

Ait
Ait
3 lat temu

Kasa z dotacji się rozeszła to teraz trzeba pozbyć się zgniłego jaja.

Maria
Maria
3 lat temu

Od dbania o zabytki ruchome są odpowiednie instytucje. Mamy w powiecie muzeum, co robi i gdzie jest ta instytucja?! To oni mają odpowiednią wiedzę u środki do opieki nad zabytkami… A konkurencja nominowała panią dyrektor osobowością roku w katagorii kultura. Wstyd!

Waldemar
Waldemar
3 lat temu

Stalowy to kupi ale za 3300

maxx
maxx
3 lat temu

Koło 3 przetargu będzie się opłacało kupić i oddać na złom a jak nie będzie taboru to szyny .. .. no sami wiecie :D.

Szymon
Szymon
3 lat temu

Wstyd!!! żeby nie zabezpieczyć takiego zabytku wpisanego do rejestru.

Marcin
Marcin
3 lat temu

Wszystko w tym kraju rozwalie. Hitler nie dał rady ale polskie władze z powodzeniem doprowadzają ten kraj do ruiny. Nie trzeba bomb i czołgów, wystarczy debilami stołki obsadzić.