Przasnyscy żołnierze uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Wczoraj, 1 marca 2018r. obchodziliśmy Narodowy Dzień  Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W  2. Ośrodku Radioelektronicznym w Przasnyszu przygotowania rozpoczęto już w dniu 28 lutego 2018 r. od uporządkowania grobów i miejsc pamięci.

Żołnierze z przasnyskiej jednostki uprzątnęli:

  • grób na Cmentarzu Parafialnym w Jednorożcu żołnierzy Ruchu Oporu Armii Krajowej poległych w dniu 15 lipca 1945 roku w potyczce z funkcjonariuszami Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego;
  • pomnik ppor. Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż”, „Żuk” (1915-1946)
    w lesie w Górach Dębowych, żołnierza Armii Krajowej i Ruchu Oporu Armii Krajowej, zastrzelonego przez UB w pobliżu swojego domu w Zembrzusie;
  • pomnik poległych i pomordowanych przez oprawców ustroju totalitarno – komunistycznego w latach 1945 -1956 w miejscowości Zielona, łącznie 39 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Podczas obchodów samego święta, 1 marca odbył się uroczysty apel Ośrodka z udziałem kompanii honorowej, pododdziałów i pracowników resortu Obrony Narodowej. Dowódcą uroczystości był mjr Andrzej Kaliszewski. Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu narodowego mjr Arkadiusz Narojczyk odczytał list okolicznościowy Ministra Obrony Narodowej. Dowódca płk dr Mariusz Gułaj w swoim przemówieniu przedstawił genezę Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przypomniał, że 67 lat temu 1 marca 1951 roku w piwnicach więzienia mokotowskiego zostało zabitych strzałem w tył głowy sześciu oficerów IV Zarządu Komendy organizacji Wolność i Niezawisłość. Przedstawił najważniejsze fakty z walki o niepodległość „Żołnierzy Wyklętych” Ziemi Przasnyskiej. Uroczystość zakończono defiladą pododdziałów.

Po uroczystości żołnierze Ośrodka wystawili wartę honorową przy pomnikach „Żołnierzy Wyklętych” Ziemi Przasnyskiej, a delegacja kadry złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła symboliczne znicze.

Na obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Ośrodku został zaproszony pan Wojciech Łukaszewski – doktor historii. W sali multimedialnej Klubu 2. ORel pan dr Wojciech Łukaszewski wygłosił okolicznościowy wykład dla żołnierzy i pracowników. Tematem wykładu była „Walka o niepodległość Żołnierzy Wyklętych Ziemi Przasnyskiej.” Po wykładzie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej: „Ostatni Leśni – Mazowsze i Podlasie w ogniu 1948 -1953”.

Żołnierze Ośrodka wzięli aktywny udział w obchodach organizowanych przez władze miasta Przasnysza. W Muzeum Historycznym wysłuchali wykładu dr Jerzego Kurstaka o polskim podziemiu antykomunistycznym na północnych kresach RP. Następnie rozpoczęły się przygotowania do startu biegu „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – Przasnyski Bieg Pamięci.” Przybyło łącznie około 200 uczestników biegu, dzieci i młodzież ze szkól przasnyskich i żołnierze 2.ORel i inni zainteresowani udziałem. Każdy otrzymał na mecie pamiątkowy medal i okolicznościową koszulkę, które wręczali goście honorowi i organizatorzy biegu: Senator RP pan Jan Maria Jackowski, Kierownik Delegatury UW Ciechanowie pan Krzysztof Bieńkowski, Burmistrz Przasnysza pan Waldemar Trochimiuk i Dowódca 2. ORel płk dr Mariusz Gułaj. Wszystkim uczestnikom zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie przed Gmachem Muzeum Historycznego w Przasnyszu.

Źródło 2. ORel Przasnysz
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments