Przasnyscy uczniowie śladami bohaterów walczących o niepodległość

Na początku lutego w ramach szkolnych obchodów stulecia niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu rozpoczęli projekt wycieczek historycznych pod hasłem „Śladami bohaterów walczących o niepodległość”.

Celem projektu było zwiedzenie dwóch muzeów, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz mieszczącego się w gmachach Cytadeli Warszawskiej Muzeum Katyńskiego.Tematyka II wojny światowej jest znana z lekcji historii w klasie szóstej oraz zajęć koła historycznego. Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce bliskie sercu każdego Polaka. Można tam przenieść się myślami do sierpniowych dni 1944 roku. Uczniowie zapoznali się z historią walk w Warszawie, obejrzeli wiele oryginalnych eksponatów. Szczególne wrażenie robiły replika kanałów oraz sala harcerska, w której liczne pamiątki mówią o bohaterskich Dzieciach Warszawy. Wiele z nich było młodszych od odwiedzających… a film pt; „Miasto ruin” uwidacznia ogromną skalę zniszczeń stolicy.


Kolejnym obiektem było Muzeum Katyńskie. To miejsce pełne zadumy i refleksji. Uczniowie poznali losy polskich jeńców z 1939 roku oraz ich rodzin, które znalazły się pod okupacją ZSRR. Niestety, był to los tragiczne. Ogromne wrażenie robią przedmioty znalezione podczas ekshumacji: fragmenty mundurów, dokumenty, zdjęcia, przedmioty osobiste. To relikwie które mają swoją historię.
Dziś my, młodzi Polacy, znając historię Powstańców oraz Oficerów z Katynia nigdy nie powinniśmy zapomnieć o Ich bohaterskiej ofierze, jaką złożyli dla Ojczyzny.

Źródło SP nr 1 Przasnysz
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments