Przasnyscy strażacy w ciągu kilku dni interweniowali 9 razy. Przyczyną było wypalanie traw

Tylko w ostatnich dniach, od 19 do 24 marca, na terenie powiatu przasnyskiego doszło do 6 pożarów traw i 3 pożarów obszarów leśnych. Przyczyną było wypalanie traw.

 

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wzrasta ilość pożarów łąk, nieużytków rolnych oraz lasów.

– Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt – informuje Komenda Główna PSP.

 

Wypalanie traw prowadzi do pożarów. Ogień często wymyka się spod kontroli i rozprzestrzenia się na dalsze tereny. Takie zdarzenia miały miejsce w ostatnich dniach również na terenie powiatu przasnyskiego.

Od 19 do 24 marca strażacy interweniowali 6 razy przy gaszeniu traw na nieużytkach rolnych oraz polach w miejscowościach Duczymin, Chorzele, Morawy Wielkie, Zaręby, Sierakowo.

– W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi – dodaje Komenda Główna PSP.

 

Piotr Kuligowski, rzecznik prasowy komendanta powiatowego PSP w Przasnyszu zwraca uwagę na fakt, że przyczyną większość pożarów do jakich doszło w ciągu ostatniego tygodnia na terenie powiatu przasnyskiego jest umyślne podpalenie oraz zaprószenie ognia.

Sprawcy takich zdarzeń muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje, jak kara pozbawienia wolności w wymiarze nawet do 10 lat oraz grzywna do 5000 złotych.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments