Przasnyscy strażacy udoskonalali techniki ratowania osób tonących.

W związku z trwającymi feriami zimowymi i zagrożeniami jakie niesie sezon zimowy w ramach akcji „Bezpieczne Ferie” odbyły się ćwiczenia na akwenach wodnych w miejscowości Przasnysz i Romany Sebory. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP z Przasnysza wraz z druhami z jednostek OSP z KSRG  w Mchowie i Krzynowłodze Małej przeprowadzili pokaz technik ratowania osób tonących, pod którymi załamał się lód.

Ćwiczenia w dniach 29 i 30 stycznia odbywały się na zamarzniętej rzece Węgierka w Przasnyszu następnie w dniu 31 stycznia  na  zbiorniku wodnym w miejscowości Romany Sebory gm. Krzynowłoga Mała.

Przeprowadzona symulacja ćwiczeń przewidywała że pod dwójką osób załamał się lód. Osoby znajdowały się w wodzie i potrzebowały natychmiastowej pomocy. Strażacy PSP i OSP ubrani w specjalne ubrania przeznaczone do pracy w wodzie przy użyciu m.in. sań lodowych, koła ratunkowego, drabin nasadkowych, rzutki ratowniczej wydobyli jedną osobę, niestety druga znajdowała się pod lodem. Wtedy do akcji wkroczyli nurkowie, którzy w odpowiednim zabezpieczeniu weszli pod lód i prowadzili działania poszukiwawcze pod wodą w celu odnalezienia osoby poszkodowanej. Po wydobyciu na powierzchnię, ratownicy zabezpieczający udzielili osobie poszkodowanej kwalifikowaną pierwszą pomoc. W ten sposób doskonalili umiejętności związane z podejmowaniem poszkodowanego z wody, prowadzeniem akcji ratowniczej, wodno-nurkowej oraz współpracy pomiędzy jednostkami, które spotykają się podczas różnego rodzaju akcjach ratowniczych.

Całej akcji bacznie przyglądały się dzieci i młodzież przybywająca na koloniach zimowych w Zajeździe Sebory. Przedsięwzięcie miało na celu edukację dzieci i młodzieży,  zapoznanie  ich z zagrożeniami jakie występują na zamarzniętych akwenach wodnych. W czasie pokazów uczono i przypominano jak prawidłowo zachować się w sytuacji gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód lub sami wpadliśmy do wody. Bardzo ważne było też przypomnienie i praktyczne zastosowanie procedur ratownictwa medycznego stosowanych przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wychłodzenia i odmrożeń części ciała.

Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań.

Źródło KP PSP Przasnysz
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments