Przasnyscy leśnicy wzięli udział w poświęceniu kapliczki na Kamieńskiej Górze

Pod koniec lipca w leśnej scenerii została odprawiona msza święta, podczas której poświęcono kaplicę ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Kapliczka powstała z inicjatywy rodziny Kołakowskich przy współudziale Nadleśnictwa Przasnysz.

 

Miejsce gdzie stanęła kapliczka znajduje się na terenie Leśnictwa Grudusk.

– Nie jest to przypadkowe miejsce, to właśnie w tej okolicy bohaterską śmierć ponieśli żołnierze września 1939 r. – w miejscu zwanym „Redutą Czubaki”– informuje Magdalena Kaczyńska z Nadleśnictwa Przasnysz.

 

W 1939 roku, wieczorem 1 września, po godzinie 18.00, Niemcy zaatakowali silnym oddziałem piechoty, wspartym przez 20 czołgów tak zwaną Redutę „Czubak” na Kamieńskiej Górze. Znajdujące się tam pododdziały, należące do 79. pułku piechoty z 20. Dywizji Piechoty i do 11. pułku ułanów z Mazowieckiej Brygady Kawalerii, nie dały się zaskoczyć. W twardym boju, trwającym około 15 minut, odparły niemiecki atak. Niemcy stracili tutaj 5 czołgów, 12 żołnierzy, a kilkudziesięciu zostało rannych.

– Nie mogło zabraknąć w tym miejscu upamiętnienia tego wydarzenia. Odsłonięto oraz poświęcono pomnik ku czci żołnierzy września 1939 roku. Należy podkreślić, że wśród gości przybyłych na tę uroczystość był porucznik, ostatni żołnierz oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim „Rój” – Czesław Borkowski, który został ojcem chrzestnym kaplicy – czytamy.

 

 

ren

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments