Przasnyscy harcerze reprezentowali Chorągiew Mazowiecką na uroczystościach w Warszawie

Dziś w całej Warszawie odbywały się uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, u zbiegu ulic Wiejskiej i Matejki, znaleźli się również harcerze z Hufca ZHP Przasnysz, którzy w tym szczególnym dniu reprezentowali Chorągiew Mazowiecką oraz Szare Szeregi.

 

77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., o godzinie 17:00, żołnierze Armii Krajowej ponieśli sztandary Ojczyzny i stanęli naprzeciw niemieckiego okupanta do boju o wyzwolenie Warszawy. Zryw ten miał być częścią ostatecznej walki o wolną Polskę. Zbliżające się od wschodu wojska sowieckie, u boku których walczyli żołnierze I Armii Wojska Polskiego, przejmując kolejne tereny II Rzeczypospolitej z rąk Niemców, miały wkroczyć do wyzwolonej stolicy. Jej gospodarzami mieli być przedstawiciele Polskiego Państwa Podziemnego. Takie było założenie Akcji „Burza”, poprzedzającej wybuch Powstania na terenach na wschód od Wisły, takie cele stawiano też zrywowi w stolicy.

 

W pierwszych dniach Powstania warszawiacy wyzwalali kolejne skrawki swojego miasta, nad którymi z dumą wieszali polskie flagi, odzyskując w tych dniach, chociaż na parę dni, wolność, wydartą Niemcom w otwartej walce. Rzeczywistość okazała się jednak tragiczna. Dla Powstańców, dla mieszkańców stolicy, dla samej Warszawy.

 

Decyzją Sowietów ofensywa ze wschodu po wybuchu Powstania zatrzymała się. Z rąk Niemców oswobodzono Pragę na prawym brzegu Wisły, skąd walczący u boku Armii Czerwonej polscy żołnierze I Armii WP, mogli jedynie oglądać upadające Powstanie i wykrwawiające się miasto, podejmując skazane na niepowodzenie próby sforsowania Wisły, by przyjść z pomocą Powstańcom.

 

W czasie 63 dni Powstania straciło życie blisko 200 tysięcy warszawiaków.

 

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Róża
Róża
1 miesiąc temu

Boże, jak dobrze że są jeszcze młodzi ludzie, niezależni od komputera i rządowej propagandy. Niestety to na tej młodzieży będzie spoczywał ciężar walki o niepodległość Polski, którą zdrajcy z solidarności sprzedali w 1989 roku i sprzedają dalej!

Gośka
Gośka
1 miesiąc temu

cała Polska oddała hołd powstańcom, a u nas burmistrz se nakładkę na profilowe zrobił