Przasnyscy harcerze pomogą seniorom upamiętnić bliskich.

Koronawirus zagraża przede wszystkim seniorom, do tego dochodzi zakaz przemieszczania się osób powyżej 70. roku życia, obowiązujący (wedle rozporządzenia) poza trzema określonymi przypadkami.  Urząd miasta wraz z harcerzami organizuje akcję #ZapalZniczZaSeniora, która umożliwi im oddanie hołdu zmarłym bez wychodzenia z domu.

 

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej poprosił seniorów, aby pozostali w domach. Okazuje się jednak, że zgodnie z obowiązującym od soboty rozporządzeniem, nie jest to prośba a – nakaz pozostania w domach osób powyżej 70. roku życia, z wyłączeniem trzech określonych przypadków.

“Osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celu wykonywania czynności zawodowych lub służbowych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego; sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych” – oto dosłowne zapisy rozporządzenia.

Choć zdaniem prawników zakaz przemieszczania się nie ma odpowiedniej podstawy prawnej, wielu seniorów unika wychodzenia z domu. Część z nich robi to ze względu na rządowe wytyczne, cześć czyni to z ostrożności. Harcerze starają się wesprzeć ich codzienne funkcjonowanie w rozmaitych sferach życia.

Jeśli mieszkające w Przasnyszu osoby starsze obawiają się odwiedzić cmentarze, a jednocześnie chcą, aby na grobach ich bliskich zabłysło światełko pamięci, mogą się zgłosić do Urzędu Miasta. Dzięki pomocy harcerzy z Hufca Przasnysz znicze zapłoną na wskazanych przez nich mogiłach.

– Urząd Miasta wspólnie z harcerzami ZHP w Przasnyszu rozpoczyna akcję „Zapal znicz za seniora”. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych seniorów, którzy ze względu na epidemię nie chcą wychodzić z domu. Postanowiliśmy skorzystać z pomocy naszych wspaniałych przasnyskich harcerzy, na których zawsze można liczyć – powiedział burmistrz Łukasz Chrostowski.

Jeśli jesteś osobą w wieku 65+ i chcesz skorzystać z nieodpłatnej pomocy, zadzwoń pod numer 29 756-49-00 do sekretariatu w przasnyskim magistracie.

 

M. Jabłońska


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments