„Przaśnik” dla Mieczysława Stusińskiego

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, obradujący w dniu 6 czerwca 2013 r. na walnym zebraniu, wybrali kolejnego laureata „Przaśnika”. Nagrodę odbierze Mieczysław Stusiński, który uzyskał 22 głosy. Jego kontrkandydat, Zbigniew Jeliński, prezes OSP Przasnysz, otrzymał 11 głosów.

Mieczysław Adam Stusiński urodził się 25 listopada 1937 r. w Bogatem w powiecie przasnyskim. Ukończył szkołę podstawową w Bogatem (1950), Liceum Ogólnokształcące w Makowie Mazowieckim (1955), kurs z przedmiotów pedagogicznych zakończony maturą pedagogiczną w Ciechanowie (1958), Studium Nauczycielskie w Ciechanowie (1961) oraz studium wieczorowe Wydziału Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (magisterium 1971). Od 1955 r. pracował jako nauczyciel, najdłużej w latach 1971-2006 uczył matematyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu. Był pierwszym przewodniczącym koła NSZZ Solidarność w przasnyskim LO (1980-81). Zdobył dwukrotnie mistrzostwo województwa ostrołęckiego w szachach.

Mieczysław Stusiński jest członkiem Klubu Literackiego „Przaśnik” oraz członkiem-założycielem Związku Literatów na Mazowszu (2009). Uznanie zdobył jako autor utworów satyrycznych o tematyce politycznej i obyczajowej, baśni oraz wierszy dla dzieci. Wydał: Szkice i próby (Przasnysz 2003), Rymowanki dla dzieci (Przasnysz 2006) oraz Zwierciadło pamięci. Opowiadania z okolic Przasnysza (Bogate 2009). Utwory poetyckie M. Stusińskiego publikowane były w almanachach: Na receptę (2003), Zbliżenia (2007), Z przaśnych opłotków (2010), Umajona Mława (2012), także na łamach prasy lokalnej i w periodykach literackich. W 2009 r. otrzymał Medal Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii Twórca Uznany. Z żoną Jadwigą, emerytowaną nauczycielką języka polskiego, mieszka w Przasnyszu. Ma dwóch synów: Marcina i Przemysława.

Specjalnego „Przaśnika” Zarząd TPZP postanowił przyznać Stanisławowi Myślińskiemu, wieloletniemu prezesowi Środowiska Warszawskiego TPZP, który zakończył swą pracę na tym stanowisku.

Stanisław Myśliński urodził się 25 maja 1933 r. w Przasnyszu. Ukończył szkołę podstawową i gimnazjum w Przasnyszu. Maturę uzyskał w Technikum Kolejowym w Olsztynie. W 1956 r. ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, uzyskując tytuł magistra ekonomii. Pracował w Banku Inwestycyjnym, Narodowym Banku Polskim, Centrali Handlu Zagranicznego Budownictwa Budimex. Przebywał na kontraktach w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Iraku i na Słowacji. W 1995 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W 2001 r. został prezesem Środowiska Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Funkcję tę sprawował przez dwanaście lat, do kwietnia 2013 r. W warszawskim Centrum Kultury Civitas Christiana przy ul. Pięknej, a ostatnio w Restauracji Mazurskiej przy ul. Poligonowej organizował tradycyjne spotkania opłatkowe i „przy jajeczku”, integrujące mieszkańców Warszawy, pochodzących z Przasnysza. Aktywnie uczestniczył również w wielu uroczystościach i imprezach kulturalnych odbywających się w Przasnyszu. Po rezygnacji z funkcji prezesa, 18 kwietnia 2013 r. został honorowym prezesem Środowiska Warszawskiego. Stanisław Myśliński ma żonę Halinę, dwoje dzieci i dwoje wnuków.

Uroczystość wręczenia „Przaśnika” Mieczysławowi Stusińskiemu odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 17.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Nagroda dla Stanisława Myślińskiego zostanie mu przekazana w późniejszym terminie.


TPZP

foto:  cilbogate.pl


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments