Promocja książki s. Donaty Koski OSC Cap w Muzeum

Dnia 3 sierpnia 2017 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyła się promocja książki Życie ukryte przed światem. Dzieje klarysek kapucynek z Przasnysza – 150 lat istnienia zakonu autorstwa s. Donaty Koski OSC Cap. Książka ta jest owocem benedyktyńskiej pracy s. Donaty – archiwistki w klasztorze. Na tle historii Polski, a także dziejów Przasnysza,  przedstawiono życie sióstr, które nierozerwalnie łączyło się z wydarzeniami historycznymi. Książka została napisana na podstawie wielu różnorodnych źródeł   i ma charakter rozprawy naukowej.

W 2002 roku ówczesna matka przełożona zleciła siostrze Donacie uporządkowanie archiwum klasztornego. Po zapoznaniu się z archiwum, siostra Donata doszła do wniosku, że warto wszystkim przekazać wiedzę na temat historii klasztoru i życia sióstr.

Na promocję książki do muzeum przybyły tłumy ludzi, władze miasta, powiatu, gminy, duchowieństwo, rodzina s. Donaty, przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń, mieszkańcy Przasnysza i okolic, a także media: dziennikarka TVP3 Warszawa i lokalni dziennikarze. Niecodziennym gościem był brat bł. ks. Jerzego Popiełuszki – pan Józef Popiełuszko wraz z żoną Alfredą. W czasie okupacji niemieckiej siostry znalazły schronienie domu dziadków księdza Jerzego Popiełuszki. W latach 70. ksiądz Jerzy Popiełuszko odwiedził klasztor w Przasnyszu.

W związku z obchodami 100-lecia śmierci bł. Honorata Koźmińskiego – założyciela Zgromadzenia Mniszek Klarysek Kapucynek, w muzeum przygotowano wystawę pt.: Chcę być święty  jakąkolwiek bądź ofiarą… – O. Honorat Koźmiński (1829-1916).

Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments