Promocja książki „Pani na Bogdanach”

W miniony wtorek, 5 października za sprawą Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Historycznego w Przasnyszu odbyła się promocja książki „Pani na Bogdanach” autorstwa Jana Marii Kłoczowskiego, prawnuka głównej jej bohaterki. Kolejne spotkanie z autorem planowane jest na 13 października, w Chorzelach.

 

Jeszcze w okresie wakacyjnym Jan Maria Kłoczowski zapowiadał jesienną promocję swojej książki pod tytułem „Pani na Bogdanach”. Jej wydanie zostało dofinansowanie z budżetu gminy Chorzele w kwocie 7 tys. złotych.

We wtorek, 5 października jego książka była promowana w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Pojawiło się wielu ludzi, ciekawych historii kobiety, zamieszkującej niegdyś powiat przasnyski.

Autor, a zarazem prawnuczek głównej bohaterki książki „Pani na Bogdanach” opowiadał o swoim dziele.

 

Książka poświęcona jest sylwetce Kazimiery Kłoczowskiej, właścicielki majątku ziemskiego w Bogdanach Wielkich na przełomie XIX i XX wieku. Była ona twórczynią podstaw szkolnictwa podstawowego na terenie ówczesnej gminy Krzynowłoga Wielka i Duczymin, w czasach zaborów. Jej dwór pełnił funkcję ośrodka życia kulturalnego.

– Była depozytariuszką rodzinnej pamięci, która kultywowała pamięć o powstaniu styczniowym. Hołdowała pozytywistycznej idei krzewienie nauki wśród wiejskiego ludu, zajmowała się edukacją w Duczyminie i Krzynowłodze – tak opisuje bohaterkę książki Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Kolejna promocja książki „Pani na Bogdanach” Jana Marii Kłoczowskiego odbędzie się w Chorzelach, 13 października.

 

 

j.b.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments