Promocja komiksu o przasnyskich „Mateczkach” w nowych murach starostwa. [FOTO]

W czwartek 6 lutego w nowym budynku starostwa miała miejsce promocja komiksu „Mateczki”, który opowiada o klaryskach kapucynkach z Przasnysza, a w szczególności tej  najbardziej znanej – bł. Marii Teresie Kowalskiej, która w 1941 poniosła męczeńską śmierć w niemieckim obozie w Działdowie.

Przedstawiona w komiksie historia jest opowieścią o życiu wspólnoty przasnyskich sióstr zakonnych podczas II wojny światowej, a przede wszystkim podczas ich pobytu w obozie koncentracyjnym KL Soldau w Działdowie. Autorem scenariusza komiksu jest Wojciech Łowicki, zaś twórcą rysunków – Jacek Przybylski.

Nieco ponad 97 lat temu, 23 stycznia 1923 r., Mieczysława Kowalska przekroczyła furtę klasztoru kapucynek w Przasnyszu. Z tej okazji Muzeum Historyczne wydało wyjątkowy komiks, którego główną bohaterką jest Maria Teresa od Dzieciątka Jezus.

Mieczysława Kowalska urodziła się w 1902 roku w Warszawie, w ateistycznej rodzinie związanej z ruchem komunistycznym. W 1920 r. część jej najbliższej rodziny wyjechała do Związku Sowieckiego. Trzy lata później wstąpiła do zakonu klarysek kapucynek. Przyjęła imię Maria Teresa od Dzieciątka Jezus.

2 kwietnia 1941 roku została aresztowana razem z 35 swoimi współsiostrami z przasnyskiego klasztoru i wywieziona do obozu KL Soldau w Działdowie.

Ciężkie warunki obozowe pogłębiły chorobę płuc, na którą cierpiała zakonnica. Zmarła 25 lipca 1941 roku. Spodziewając się śmierci mówiła, że życie swe poświęca, aby siostry mogły wrócić do Przasnysza. W dwa tygodnie po jej śmierci, niemal w cudowny sposób wszystkie siostry zostały uwolnione.

3 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II beatyfikował ją w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Obóz KL Soldau powstał na przełomie 1939/1940 roku i był miejscem śmierci i męczeństwa wielu Żydów i Polaków, wśród których znalazło się liczne grono duchownych.

Teren obozowy jest obecnie własnością gminy i popada w coraz większą ruinę, część budynku koszarowego uległa zawaleniu. O zachowanie miejsca pamięci apelowała już  Rada Powiatu Przasnyskiego, lokalne środowiska zrzeszające historyków, regionalistów, badaczy i pasjonatów losów naszego powiatu.

Podczas spotkania promocyjnego wysłuchaliśmy prelekcji o. Grzegorza Filipiuka OFM Cup, dyrektora Archiwum Prowincji Kapucynów, który opowiedział o zawiłych losach, które zaprowadziły „Mateczki” do Przasnysza oraz ks. Tomasza Kaczmarka postulatora procesów beatyfikacyjnych błogosławionych 108 męczenników z II wojny światowej, który opowiedział o wyniesieniu do chwały ołtarzy bł. Marii Teresy Kowalskiej.

Jak zdradziła dyrektor Muzeum Historycznego Agnieszka Brykner, jej marzeniem jest, aby w 2023 r. ukazał się komiks „Ojcowie” opowiadający o przasnyskich pasjonistach.

W ramach promocji komiksu w Muzeum Historycznym można zwiedzać dwie wystawy: Bł. Honorat Koźmiński – Kapucyn (do 26 lutego 2020 r.) oraz Soldau – utajony ośrodek zagłady (do 30 marca).

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
2 lat temu

Fantastyczne wydarzenie, dziekuje muzeum

Martyna
Martyna
2 lat temu

Byłam, mam komiks, fantastyczne wydanie, piekne rysunki…

Mirek
Mirek
2 lat temu

Oby wiecej takich imprez!

Mirek
Mirek
2 lat temu

CUDOWNIE

Basia
Basia
2 lat temu

Super

Marysia
Marysia
2 lat temu

Byłam i jestem zachwycona ! Super komiks, super miejsce, super wykłady. Udało mi się nawet otrzymać autograf razem z rysunkiem pana Jacka Przybylskiego. Więcej takich imprez !!!