Projekt Zuzanny Żmijewskiej, polegający m.in. na posadzeniu 100 drzew na 100-lecie LO KEN w Przasnyszu, zdobył laur podczas ogólnopolskiej olimpiady

21 kwietnia w Warszawie odbył się Wielki Finał Olimpiady Zwolnieni z Teorii 2023. Uczennica LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu Zuzanna Żmijewska wraz ze swoim zespołem zrealizowała projekt „dalEKOwzroczne”. Projekt polegał m.in. na posadzeniu tysięcy drzew, z czego 100 zasadzono w kwietniu br. w Przasnyszu, uświetniając 100-lecie otwarcia gmachu dzisiejszego KEN-a. Team Zuzanny znalazł się w gronie najlepszych w Polsce, zdobywając Srebrnego Wilka – drugą najbardziej prestiżową nagrodę w olimpiadzie.

 

„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska olimpiada projektów społecznych. Polega na praktycznej nauce kompetencji, przydatnych w życiu zawodowym, poprzez zorganizowanie realnego projektu społecznego. Zuzanna Żmijewska wraz z kilkoma uczennicami z całej Polski zrealizowała ekologiczny projekt, polegający m.in. na posadzeniu 100 drzew na terenie miasta Przasnysz oraz lasu w miejscowości Przejmy. Zespół Zuzanny zdobył nie tylko laur w olimpiadzie, ale także doświadczenie w praktycznym działaniu i certyfikaty, z takich dziedzin jak: zarządzanie i marketing.

Najlepsze, zrealizowane w danym roku projekty wyróżniane są Wilkami. Nagrody wręczają szefowie wielkich firm podczas oficjalnej gali Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii; tegoroczny odbył się na terenie Toru Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu. Na wydarzenie zaproszeni byli wszyscy, którzy ukończyli projekt w tej edycji.

 

Nie mogło tam zabraknąć Zuzanny, która wraz ze swoim zespołem zrealizowała projekt, składający się z sześciu różnych wydarzeń, w tym wykładów dla prawie 220 osób pod Wrocławiem, dwóch akcji sadzenia drzew w powiecie przasnyskim, pomniejszych wykładów, warsztatów i zajęć na terenie całego kraju dla praktycznie każdej grupy wiekowej. Projekt, prócz sadzenia drzew, obejmował również szereg przedsięwzięć i działalność edukacyjną w mediach społecznościowych. Na jego realizację udało się pozyskać 3 tys. zł od sponsorów, a we wszystkich wydarzeniach wzięło udział blisko 600 osób.

– Udało nam się zdobyć Srebrnego Wilka, drugą najbardziej prestiżową nagrodę w olimpiadzie, a do pierwszej nagrody – Złotego Wilka byłyśmy nominowane – komentuje uczennica klasy III przasnyskiego LO.

– Mogłyśmy porozmawiać o rozwoju projektu z przedstawicielami firmy Enea, banku ING, fundacji BGK i wielu innych. Poza tym wszyscy finaliści usłyszeli przemiłe słowa od rektorów Akademii Leona Koźmińskiego i SGH, zachęcające nas do podjęcia tam studiów. W strefie dla nauczycieli i dyrektorów Pan Dyrektor Piotr Kołakowski mógł poszerzyć swoje doświadczenie, jak wspierać projekty społeczne i rozwój młodych ludzi w szkole. My natomiast porównywaliśmy swoje doświadczenia z innymi finalistami, dzięki którym zyskaliśmy wiedzę i umiejętności, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłych działaniach.

Po pełnej emocji gali rozdania nagród, zwycięzcy olimpiady bawili się na afterparty w stołecznym Palladium. Podczas zabawy uczniów i  dyrektorsko-nauczycielskiego koktajlu, znalazł się czas na rozmowy o mniej formalnym charakterze. Wymieniano różne aspekty zdobytych doświadczeń ze społecznością nauczycielską i organizatorami olimpiady – Fundacji Zwolnieni z Teorii.

 

Liczymy, że nagrodzone działania nastolatki, dadzą przykład władzom miasta, które od czterech lat z mozołem prowadzą akcję przywracania zieleni w Przasnyszu, próbując kompensować wycinki drzew z zapałem realizowane przez kilka poprzednich kadencji. Projekt Zuzanny, w części dotyczącej sadzenia drzew w Przasnyszu, udało się przeprowadzić przy organizacyjnym wsparciu dyrektora LO KEN Piotra Kołakowskiego, będącego jednocześnie miejskim radnym, który odpowiadał za formalną stronę przedsięwzięcia.

Dyrektor nie kryje radości z sukcesu uczennicy i zapowiada, że „Kenijczycy” nie powiedzieli w tej kwestii ostatniego słowa, ponieważ są plany na mocne wejście przasnyskich licealistów w kolejną, jubileuszową X edycję wydarzenia.

– To zdecydowanie nie jest koniec naszej przygody z olimpiadą Zwolnieni z Teorii! Jesteśmy pod wrażeniem całego przedsięwzięcia i przyszłych perspektyw dla naszych uczniów jak i szkoły. Zauważamy wiele aspektów, którymi warto się zająć, dlatego w kolejnej edycji olimpiady na pewno zobaczymy naszą szkolną reprezentację. Dołożymy starań, aby powtórzyć tegoroczny sukces naszej uczennicy i wraz z nią będziemy myśleć nad szerszym udziałem naszej szkoły w kolejnej edycji – skomentował Piotr Kołakowski.

 

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
1 rok temu

Gratulacje

Marta
Marta
1 rok temu

Gratulacje! Super