Projekt ustawy „Sołtys plus” w Sejmie

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o dodatku emerytalnym dla sołtysów, którzy pełnili tę funkcje przez okres dwóch kadencji. Ma on wynieść 300 złotych.

 

W poniedziałek, 13 marca do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Zakłada on m.in. wypłatę świadczenia w wysokości 300 zł miesięcznie osobom, które przez dwie kadencje pełniły funkcję sołtysa i osiągnęły w przypadku mężczyzn – 65 rok życia, a kobiet – 60 lat.

Kadencje nie muszą następować bezpośrednio po sobie. Świadczenie będzie przyznawane w formie decyzji administracyjnej przez wójta właściwego dla danego sołectwa na wniosek tego sołtysa lub jego przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika lub opiekuna prawnego. Według projektu postępowanie administracyjne ma trwać maksymalnie 60 dni, a wypłaty będzie dokonywać organ emerytalny.

 

Świadczenie emerytalne dla sołtysów będzie przyznane po sprawdzeniu kompletności wniosku o przyznanie świadczenia, spełnieniu wszystkich wymogów, w tym osiągnięciu wieku uprawniającego do przyznania świadczenia.

Pieniądze będą wypłacane miesięcznie, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym je przyznano.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kmac
kmac
11 miesięcy temu

Sołtys to osoba ciesząca się zaufaniem mieszkańców, a nie licząca na profity. Zbliżają się wybory więc Zjednoczona Korytem Prawica znowu rozdaje nie swoją kasę.

Arkadiusz
Arkadiusz
11 miesięcy temu

Po co marnować pieniądze, co robią sołtysi? A może jest to element kampanii wyborczej? A po wyborach morze tego nie będzie