„Projekt inny niż wszystkie”

17.03.2014 odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego uczniów klasy 2 c Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Przasnyszu.

Grupa 27 uczniów zajęła się problemem bezdomnych zwierząt nadając projektowi tytuł „Stosunek do zwierząt miarą naszego człowieczeństwa”. Już we wrześniu określili swoje cele i jasno odpowiedzieli sobie na pytanie co chcą pokazać i osiągnąć. W październiku 2013 roku odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt w Szczytnie (Cztery Łapy). Zobaczyli na własne oczy jak funkcjonuje placówka pomagając sprzątać boksy, wybiegi czy karmiąc zwierzęta. Nie pojechali tak jednak tylko po to by pomagać swoją pracą ale również by obdarować mieszkańców tego miejsca karmą, miskami i kocami. Wszystkie podarunki pochodziły ze zbiórki pieniędzy przeprowadzonej wśród uczniów gimnazjum, którzy swoją hojnością zadziwili nawet organizatorów.  Projekt był oglądany i oceniany przez komisję w składzie p. Grzegorz Grabowski, p. Jolanta Zasada, p.Waldemar Trochimiuk, p.Waldemar Krzyżewski. Prezentacja pokazała stan polskich schronisk, wyjaśniła jak wygląda adopcja pupila i na czym polega kłusownictwo. Dzięki uprzejmości pana prokuratora Artura Folgi  usłyszeliśmy ile przypadków znęcania się nad zwierzętami  pojawiło się w powiecie przasnyskim i co za to grozi. W atmosferze zaciekawienia i wzruszenia można było pooglądać mnóstwo podziękowań nadesłanych ze schronisk i organizacji pomagającym zwierzętom, zdjęcia uczniów pracujących w Czterech Łapach czy produkty, które zebrali podczas zbiórki w szkole.

Sam projekt został oceniony przez komisję i gości bardzo dobrze a Burmistrz Miasta Przasnysz zapowiedział chęć pokazania go większemu gronu zainteresowanych. Produkt finalny – plakat  promujący adopcję zwierząt a nie ich kupno– zawisł nie tylko na ścianach szkoły ale też w gabinetach gości i na słupach ogłoszeniowych miasta Przasnysz. Akcję w szkole zorganizowała i przeprowadziła Marta Kluczyk a opiekunami projektu były Marta Kluczyk i Magdalena Kwietniak.

 To nie pierwsza tego typu akcja uczniów Publicznego Gimnazjum. W zeszłym roku zorganizowali sprzedaż własnych wypieków by uzbierać pieniążki na pomoc spalonego schroniska w Szczedrzykowicach pod Legnicą (należącego do fundacji Centaurus) , następnie cały dochód z dyskoteki uratował niewidomą Jutrzenkę ze schroniska we Wrocławiu, a dary w postaci 60 kilogramów karmy, kocyków, smyczy, misek i wielu innych psich i kocich gadżetów zostało wysłane do fundacji Viva!.


Fot. Marta Kluczyk


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments