Profesor Antoni Dudek odwiedził przasnyskie muzeum [FOTO]

W poniedziałek, 28 marca w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyło się spotkanie z historykiem prof. Antonim Dudkiem wokół jego najnowszej książki „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski”.

 

Gość przedstawił charakterystykę pierwszych czterech rządów RP po Okrągłym Stole: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej.

– Najwięcej czasu autor poświęcił problematyce polskiej transformacji gospodarczej, która jest żywa do dziś, mimo upływu ponad 30 lat od jej przeprowadzenia. Prof. Antoni Dudek podkreślał, iż „plan Balcerowicza” był konsekwencją bankructwa PRL-u, czasem trudnym i bolesnym, ale koniecznym, jeśli Polska chciała się wydostać z rosyjskiej sfery wpływów – informuje Muzeum Historyczne w Przasnyszu.

 

Ożywiona dyskusja dotyczyła ponadto rządu Jana Olszewskiego. Autor „Reglamentowanej rewolucji” starał się rozwiać kilka mitów dotyczących tego rządu, jego relacji z Jarosławem Kaczyńskim i Lechem Wałęsą, oraz spraw reparacji wojennych z Niemcami, które zapoczątkował rząd J.K. Bieleckiego. W książce znajdziemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania dotyczące stosunków z ZSRR i USA, finansowej pomocy z MFW, inflacji, bezrobociu, prywatyzacji. Pierwsze cztery rządy po 1989 roku okazały się fundamentalne dla ustroju państwa, który wychodził z sowieckiej strefy wpływów.

 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments