Proboszczowie parafii z terenu gminy Chorzele zaapelowali do władz gminy: podejmijmy dialog w kwestii odbioru odpadów komunalnych

Wniosek podpisany przez sześciu księży sprawujących opiekę nad parafiami z terenu gminy Chorzele  w czasie ostatniej sesji odczytał przewodniczący rady, Michał Wiśnicki.

 

Proboszczowie znajdujących się na terenie gminy Chorzele parafii, zwrócili się z wnioskiem o zwołanie otwartego posiedzenia Rady Miejskiej w Chorzelach, by móc podjąć na nim temat zmian sposobu gospodarowania odpadami komunalnymi i ich odbioru z terenu cmentarzy wyznaniowych.

Cmentarze parafialne są z mocy prawa własnością kościelną, jednak spełniają też funkcje wykraczające poza czynności sakralne. Sprawy pochówku osób należących do wspólnoty parafialnej są tutaj rzeczą naturalną, jednak chowanie zmarłych, którzy nie należeli do wspólnoty parafialnej, osób bezwyznaniowych, reprezentantów innych wyznań, jak choćby Świadków Jehowy obciąża parafie rzymskokatolickie, choć w zasadzie to samorządy mają obowiązek zapewnienia miejsca pochówku każdemu człowiekowi – napisali księża w swoim wniosku.

 

Dodali przy tym, że żaden z księży nie odmówi posługi osobom spoza parafii, jednak koszty związane z utrzymaniem grobów tych osób spadają na parafię i na parafian. Osoby, które do wspólnoty nie należą, są więc z tych kosztów zwolnione. Nierównomierne obciążenie opłatami niektórych osób i pomijanie innych, zdaniem księży, rodzi wątpliwości natury etycznej i prawnej.

Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że do zadań samorządu należy zbiorowe zaspokajanie potrzeb mieszkańców, w tym utrzymanie cmentarzy. Ustawodawca nie uwzględnił sytuacji, w której gminy nie posiadają cmentarzy czynnych komunalnych, a w tej sytuacji obowiązek udostępnienia miejsca do pochówku na równych prawach i niezależnie od wyznania spoczywa na parafiach. Konsekwencją tego jest ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem cmentarza, w tym przede wszystkim kosztu wywozu śmieci. Jesteśmy zdania, że opiekę nad cmentarzem wyznaniowym, który spełnia także funkcje cmentarza komunalnego powinny solidarnie odpowiadać parafie i samorząd gminny – podkreślili i zaproponowali spotkanie, podczas którego chcą wspólnie z radnymi poszukać rozwiązań, które wpłynęłyby: na zmniejszenie dolegliwości związanych z kwestią wywozu śmieci.

Wniosek księży trafił do komisji skarg, wniosków i petycji.

 

ren

guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bobi
Bobi
1 miesiąc temu

Jak zamontują kasy fiskalne na parafii to można pomyśleć.

Mikolaj
Mikolaj
1 miesiąc temu

Jakby nie kupowali sobie nowych aut z salonu to by mieli pieniądze na śmieci

Cygan
Cygan
1 miesiąc temu

Nowe auta nic w tym nie przeszkadzają.Dlaczego na cmentarzu Chorzelskim nie ma segregacji śmieci tylko wszystko do jednego wora.Bardzo proszę niech proboszcz tejże parafi postawi na cmentarzu kosze do segregacji śmierci i koszt wywozu zmniejszy się o 50%.

Cygan
Cygan
1 miesiąc temu

Kupowanie nowych aut nic w tym nie przeszkadza.( Camry porządny samochód )Proboszcz tejże parafi na cmentarzu parafialnym w Chorzelach powinien postawić kontenery do segregacij śmieci i koszty wywozu zmniejszyły by się co najmniej 50%.

Renata
Renata
1 miesiąc temu

Biorą kasę za pogrzeb ?Gdzie tak płacą za godzinę?I jeszcze nie wstydzą się upominać o opłatę za śmieci?Cmentarz w Krzynowłodze?Jak można patrzeć na to jaki bałagan robią wrony na cmentarzu poniszczone pomniki za to powinni księża odpowiadać A nie tylko kasę liczyć.

Wioleta
Wioleta
1 miesiąc temu

Ksiądz na mszy pogrzebowej pobiera grube pieniądze niby na wywóz śmieci a tak naprawdę góra śmieci jest i to przy samych grobach .Wstyd!W sierpniu na jednym z pogrzebów ksiądz zebrał 1800 zł i chcecie powiedzieć że to mało na wywóz choćby kontenera śmieci ? Jakby były na bieżąco wywożone to problemu by nie było . Dodatkowo ksiądz prosi rodzine by wieńcy nie kupowali a jemu na wywóz śmieci dali bo potrzebuje niby 40 tys . Przez takich proboszczy ludzie odwracają się od kościoła .

Kasia
Kasia
1 miesiąc temu

Przede wszystkim Ksiądz Probosz Chorzelskiej Parafii powinien zastanowić się nad tym jak wygląda cmentarz z tą „konstrukcją” z płyt wyglądem przypominającą jak z obory która ma być rozumiem śmietnikiem. Dlaczego za przykładem innych parafii nie zamieścić koszy do segregacji ?? Myślę, że Ksiądz Probosz nie szanuje parafian i ich bliskich Zmarłych tworząc „wysypisko” śmieci na cmentarzu-miejscu na którym są pochowani nasi bliscy. Przy plebanii takiego wysypiska raczej by nie postawił. Brak słów.

Pawbug
Pawbug
1 miesiąc temu

Śmieszne.nowa Camry nowe mieszkanie os.sosnowe u nas dziekan kasy ma ale nie na głupoty, dlatego dawać kasę na śmieci bo moje to moje.haha.

MARIA
MARIA
1 miesiąc temu

Moim zdaniem gmina CHORZELE pominna doradzić proboszczom co zrobić w takiej kwesti . A nie zostawiać ich z problemem i odmawiać im pomocy .JA widzę łatwy sposób rozwiązania problemu i tak np utworzyć STOWARZYSZENIE DO SPRAW OCHRONY ŚRODOWISKA NA ..NP CMENTARZ DUCZYMIN – I wtedy pozyskamy środki na zakup koszy dużych na segregacje ,pozyskamy osobe która ze stowarzyszenia w chwili napełnienia koszy będzie dzwoniła po ich wywóz , zyskamy środki na opłate tych śmieci i wprowadzenie zasady PROBOSZCZA Z CHORZEL -super pomysłu -nie przynosimy wieńców na pogrzeb tylko 1 żywy kwiat -symbol naszej pamięci oraz też super pomysł regał na… Czytaj więcej »