Probiotyki – sprzymierzeńcy zdrowia. Co o nich wiemy?

Probiotyki to mikroorganizmy wywierające korzystny wpływ na naszą odporność. Znajdują się w wielu miejscach w naszym organizmie – są w przewodzie pokarmowym, jelitach, jamie ustnej oraz na powierzchni skóry. Dbają o odpowiednią florę bakteryjną naszego organizmu. Zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie bez przyczyny nazywa się je dobrymi bakteriami!

 

Dlaczego flora bakteryjna jest taka ważna i jak o nią dbać?

Flora bakteryjna pełni funkcję strażnika, broniącego nas przed szkodliwym działaniem chorobotwórczych patogenów. Tworzy w jelitach środowisko o niskim pH, którego nie akceptują drobnoustroje. Każdy człowiek ma swoja indywidualną mikroflorę. Warunkuje ją to, skąd pochodzimy, co jemy, ile mamy lat, jakie leki przyjmujemy, a także nasz tryb życia.

Aby nasza mikrobiota spełniała swoje funkcje, należy o nią odpowiednio zadbać:

  • podczas antybiotykoterapii pamiętajmy o probiotykach
  • jedzmy fermentowane produkty
  • włączmy do codziennej diety błonnik pokarmowy
  • unikajmy w pożywieniu cukrów prostych
  • zażywajmy probiotyki.

 

Gdzie znajdziemy dobroczynne probiotyki?

Probiotyki znajdziemy w żywności i lekach probiotycznych (https://www.lakcid.pl/). Leki zalecane są osobom podróżującym (zapobiegają biegunce podróżnych) i przyjmującym antybiotyki.

Naturalnym źródłem bakterii probiotycznych są:

  • kiszonki – kapusta, ogórki, buraki
  • fermentowane produkty mleczne – jogurty, kefiry, zsiadłe mleko
  • fermentowane produkty sojowe – tofu, miso, sos sojowy
  • fermentowane napoje roślinne – kwas chlebowy, jogurty i kefiry na bazie mleka roślinnego, rejuvelac, czyli napój ze skiełkowanych zbóż
  • ocet jabłkowy naturalnie fermentowany.

 

Leki probiotyczne to z kolei produkty, które zawierają bardzo dużą ilość dobrych bakterii. W takich ilościach nie znajdziemy ich w żywności czy innych wyrobach. Leki probiotyczne kupimy w aptece, pomocne są w odbudowywaniu uszkodzonej flory bakteryjnej w trakcie i po zastosowaniu antybiotykoterapii. Doskonale sprawdzą się też w trakcie egzotycznych wycieczek, ratując nas przed tzw. biegunką podróżnych.

 

Dbajmy o zdrowie

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Odżywiajmy się prawidłowo – w naszej codziennej diecie nie powinno zabraknąć produktów pełnowartościowych, bogatych w witaminy i minerały, a także w dobroczynne probiotyki. Dbajmy o nasze jelita, a te bez wątpienia nam się odwdzięczą.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments